Parkosítás, járda- és parkolóépítés - 3-as számú választókerület, Márton Zoltán

 A történelmi Belvárostól északkeletre található a hármas választókörzet, amibe a Szekfű Gyula utcától az Õsz utcán, Rákóczi úton, Pilinszky téren át a József Attila utca is beletartozik. Az önkormányzati képviselő Márton Zoltán fontosnak tartja, hogy élhető legyen a zömében lakótelepi házakból álló városrész, így járdákra, parkosításra kiemelt figyelmet fordítanak.
2004.11.16. 11:54 |

 A történelmi Belvárostól északkeletre található a hármas választókörzet, amibe a Szekfű Gyula utcától az Õsz utcán, Rákóczi úton át a József Attila utca is beletartozik. Az önkormányzati képviselő Márton Zoltán: fontosnak tartja, hogy élhető legyen a zömében lakótelepi házakból álló városrész, így járdákra, parkosításra kiemelt figyelmet fordítanak.

 Minden területen sikerült előrelépni: a gyalogosforgalom miatt járdákat kellett építeni, a murvásakat pedig ízléses burkolattal ellátni, parkoló építés területén is voltak előrelépések és több játszóteret is felújítottunk, de az élhetőség szempontjából rendkívül fontos zöldterületek felújítása is elkezdődött és több helyen padokat és kukákat helyeztünk ki. Azt gondolom - mondja Márton Zoltán, hogy a választókerületben a hétköznapi életet érintő minden területen sikerült előrelépni. Úgy gondolom, hogy a körzetben nincsenek kiemelt "sziget" szerű fejlesztések, de szinte minden utcában történt olyan változás, amit használnak az emberek. Arra törekedtem az utóbbi két évben, hogy ami van kevés pénz azt olyanra használjuk, ami garantáltan segíti a hétköznapi életet és mindenki érezze a hasznát.

 Élvezhet e előnyt abból a szempontból a körzet, hogy közvetlenül a Belváros mellet található?

 Tény, hogy fizikálisan része a Belvárosnak a körzet és a véleményem az, hogy kiemelten kell kezelni a városnak ezt a részét. A városba érkező ember is itt tud megállni: a Skála parkoló, Várkörút - Rákóczi út csomópont. Hiszek abban, hogy annak ellenére, hogy ez egy panel lakótelep a Belváros közelségéhez mérten kell fejleszteni. Nem azt mondom, hogy a többi lakótelep rovására fejlesszünk, de tudomásul kéne venni azt, hogy ez a lakótelep speciális helyzetben van, hiszen egyfajta bizonyítványt is ez alapján állítanak ki a városról.

 Azon nem lehet változtatni, hogy ez egy lakótelepi körzet, viszont élhetővé lehet tenni, parkokat lehet fejleszteni, zöld növényzetet lehet ültetni többet…

 Nem lehet nem észrevenni, hogy a Rákóczi út monoton egyhangúságát megváltoztatta a középen elhelyezkedő zöld sáv. Ilyen még a házak előtti padok és járdák elkészítése. A zöldterületet növelni nem tudjuk, viszont megtartani igen és ezt olyan "európai" módon, hogy egész évben zöld legyen és nyáron az automata öntözőberendezések frissítsék egy kicsit a lakótelepi forróságot. Azt gondolom, hogy parkosítani kell, nem szabad feladni, meg kell törni az egyhangúságot és ezeket meg lehet oldani. A Rákóczi út 14-16 előtti parkban, már automata öntözőrendszer működik és azt hiszem bevált a módszer.

 A parkolási problémákon mivel próbáltak javítani?

 Történtek ez ügyben is előrelépések és továbbra is azon dolgozunk, hogy legyenek olyan parkolóhelyek, amik kielégítik a lakótelepi szükségleteket. Megvannak a tervek, hogy hova és milyen parkolókat építünk. A Skála parkolóba szeretnénk ha összegyűlne az átmenő forgalom a lakóházak környékét pedig a lakók használják - ezt a díjszabások átalakításával megtettük. Lehetőség, hogy az Alba Regia mögötti helyen, vagy az evangélikus templom mellett egy parkolóházat építsünk. Már most is látható, hogy a növekvő gépjárműállomány parkolási lehetőségei véget értek a Belvárosban és környékén.

 A Skála parkoló helyén is terveztek parkolóházat, ezzel mi a helyzet?

 Azt gondolom, hogy a Skála parkolót meg kéne őrizni felszíni parkolónak, hiszen ez a későbbiekben is alkalmas lehet rendezvényszervezésre, ide érkeznek még a Piac téren kívül a turista buszok is. Ez nem is tisztán városi tulajdon, de a későbbi terveinkben szerepel, hogy sokkal több növényt ültetnénk itt.

 Képviselői keretet mire költötte az elmúlt évben?

 Ebből finanszíroztam egy olyan szolgáltatást, hogy megbíztam a körzetben egy vállalkozót, aki a helyreállítási, karbantartási munkálatokat végzi, amit nem tartalmaznak a városgondnoksági feladatok, ugyanis egyre több helyreállítási, felújítási apró dolog jelentkezik. Apró munkák: homokozó szegélyek kijavítása, járdaszegély építése, faültetések, pótlások, amit a keretből finanszírozok. Költöttem a lakók tájékoztatására, körzeti újság megjelentetésére is. A keretnek egy másik részét pedig olyan célokra fordítottam, ami képviselői összefogás volt, mint például a Rózsa ligeti savanyú víz kút fenntartása.