-
Oklevélátadó ünnepség
Oklevélátadó ünnepséget rendeztek pénteken délután a Székesfehérvári SZC Bugát Pál Technikumban. Az iskola életében kiemelten fontos eseményen a 2025/2026-os tanévben végzett egészségügyi, oktatási, környezetvédelmi és vízügyi ágazati szakembereket köszöntötték. Székesfehérvár közössége nevében Mészáros Attila alpolgármester gratulált és kívánt sok sikert a végzősök további pályafutásához.
2026.06.27. -
Széchenyis diákok sikere
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumának két diákja, Preseka Zoltán (13.F) és Kreitzer Ádám (13.F) a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia országos döntőjében az előkelő III. helyezést érték el. A rangos innovációs versenyen „Önvezető Mopedautó fejlesztése városi környezetre” című projektjükkel értek el kimagasló eredményt.
2026.06.26. -
Emlékokleveleket adtak át
Emlékdiplomákat adtak át az Óbudai Egyetemen. Arany, ezüst és gyémánt okleveleket vehettek át a felsőoktatási intézmény jogelődjének egykori hallgatói.
2026.06.26. -
Diplomaátadó a Kodolányin
Közel nyolcszáz hallgató szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen ebben a félévben. Csütörtökön alapszakon, mesterszakon es szakirányú továbbképzésen végzett hallgatók vehették át diplomájukat a MET Arénában.
2026.06.25.
Nemzeti Emlékhely - kronológiai áttekintés 1988-tól
Múlt héten az utolsó vaselemet is eltávolították a Nemzeti Emlékhely fölül. A munka egy hétig tartottak. A Városház téren álló daru nagy feltűnést keltett a járókelők között - a fehérváriak és az idelátogatók egyaránt vegyes érzelmekkel figyelték a munkálatokat, abban azonban mindenki egyetért, hogy a védőtető nem volt méltó a történelmi múlthoz. Az önkormányzat és a szakemberek jelenleg is dolgoznak azon, hogy megtalálják a megfelelő megoldást a királyi sírok és az egykori székesegyház maradványainak védelmére.
A város honlapján, most kronológikusan is áttekinthetik, hogyan is zajlott a Romkert - Nemzeti Emlékhely kialakítása...
1988-ban született meg a Nemzeti Emlékhely kialakításának gondolata, hogy kiemelje az egykori székesegyház és Székesfehérvár történelmi fontosságát.
1988: I. országos nyilvános építészeti tervpályázat kiírása.
1989. augusztus 15. Első kapavágás (résztvevők: Balsay István tanácselnök, Ábrahám Kálmán építésügyi miniszter, Kralovánszky Alán régész)
1995-ig: régészeti feltárás, eredmények dokumentálása
1995: II. tervpályázat meghívásos jelleggel, 8 építészre tettek javaslatot a kiíró és bíráló szervek (Környezetvédelmi és Területfejlesztési Minisztérium, Országos Műemlékvédelmi Hivatal, Művelődési és Közoktatási Minisztérium, Magyar Nemzeti Múzeum, Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központ, Magyar Tudományos Akadémia Művészettörténeti Kutató Intézete, Székesfehérvári Egyházmegyei Hatóság, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, Fejér Megyei Önkormányzat, Szent István Király Múzeum).
1995. október 25. A Nemzeti Emlékhely Közalapítvány Kuratóriumának döntése alapján 8 pályázó közül első két helyezettel (Farkas Mária, Oltai Péter) programterv készíttetése. A bíráló bizottság 20 tagú, régész, művészettörténész, építész, stb. szakember. Vélemény: a maradványok tető alatti védelmet igényelnek, de láttatni kell tudni a romterületet.
1997. A 2. helyezett Oltai Péter terveit megvalósításra javasolják az akkori kuratórium tagjai.
1997. március 20. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése határozatot hoz a megvalósításról (Oltai Péter tervei alapján)
1998. április Az OMVH kiadja az építési engedélyt.
1998. szeptember ALAPKÕLETÉTEL (résztvevők: Dr. Nagy István polgármester, Balsay István országgyűlési képviselő, Dr. Takács Nándor megyéspüspök)
1998. október 18.: Önkormányzati választások. A polgármester: Warvasovszky Tihamér.
A mostani önkormányzat feladata a korábban megkezdett építkezés folytatása volt.
1998 és 2000 közötti ráfordítások: ÁLLAMI 410 millió Ft , ÖNKORMÁNYZATI 130 millió Ft
Az Önkormányzat a korábbi döntéseknek, szakértői véleményeknek megfelelően folytatta az építkezést.
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése tárgyalta a Nemzeti Emlékhely ügyét: 1999. november 18. és 2000. február 17. beszámoló, 2000. március 16. III. ütem jóváhagyása (mely az augusztusi ünnepségekhez szükséges területrendezést hagyja jóvá).
2000. augusztusára az építkezés első szakasza elkészült.
2000. november 16. A Közgyűlés határozatot hozott, hogy együttműködési megállapodást köt a munkák folytatására a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával. Ez három oldalú szándéknyilatkozat, mely szerint a megye és a város önkormányzata a hátralevő időszakban azonos, az NKÖM pedig egy ennél emeltebb összeggel járul hozzá majd a befejezéshez
Szfvár önkormányzata a 2001. Évi költségvetésben 50 millió forintot különített el erre a célra
jelenlegi pénzmaradvány: 20 millió forint (tervezésre szánt pénz)
2001. június 22. Véleményiroda megnyitása a Városház tér 2. szám alatt
folytatjuk...