Német nemzetiségi nap Felsővárosban népi játszótérrel és táncházzal

Pénteken nemzetiségi és hagyományőrző nap kezdődött a Felsővárosi Általános Iskola udvarán. A nap folyamán népi játszótérrel, gólyalábas vásári komédiával és élőzenés táncházzal is várták az érdeklődőket.
2018.05.11. 12:25 |
Német nemzetiségi nap Felsővárosban népi játszótérrel és táncházzal

Harmadik alkalommal rendezett nemzetiségi és hagyományőrző napot a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Felsővárosi Általános Iskola, a programokkal a német nyelv és kultúra megőrzését és az összetartozás érzését kívánták erősíteni.

Schneider Éva, a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke felidézte, hogy az első nemzetiségi napot hagyományteremtő szándékkal hívták életre 2016-ban, felismerve, hogy a német nyelv és kultúra népszerűsítése a magyarországi német identitás megőrzésének alapvető feltétele. „A kulturális hagyományok identitást alapozó, alakító tevékenységek, fejlesztik és erősítik a közösségi érzést.” - fogalmazott Schneider Éva, aki szerint több évtizedes lemaradást kell behozni, hiszen a kommunizmus évtizedei alatt nem volt lehetőség a német identitás ápolására. A Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke szólt arról is, hogy a nemzetiségi kulturális örökség megismerése segít elhelyezni magunkat a világban és elvezet oda, hogy megtaláljuk, mi a célja, értelme az életünknek.

A nap folyamán népi játszótér, népi versenyek, kézműves foglalkozások, gólyalábas vásári komédia és élőzenés táncház is várta az érdeklődőket.

A megnyitón jelen volt Mészáros Attila alpolgármester is, aki felidézte, hogy már a magyar államalapításnál németek segítették Szent Istvánt, ma pedig Magyarország kereskedelmi és ipari kapcsolati közül a legszorosabb a németországi. Székesfehérvár alpolgármestere azt kívánta a diákoknak, hogy éljék meg az élményeiket, ismerjék meg a német kultúra sajátosságait, hagyományit és gyarapodjanak ezáltal lelkileg és szellemileg.

A nemzetiségi napon németül is köszöntötte a diákokat Brückner Ákos Előd plébános, aki a Ciszterci templom történetéről is mesélt a gyerekeknek, kiemelve, hogy 1773-ban a rendházat a pálosok kapták meg, de a rendet II. József király 1786-ban feloszlatta, ezután rövid ideig üresen állt, majd a belvárosi német polgárok temploma lett. Nekik köszönhető az is, hogy a templom legfontosabb értékei megmenekültek.

Földi Zoltán, a Felsővárosi Általános Iskola igazgatója kiemelte, hogy az iskola által felvállalt nemzetiségi hagyományápolás egyfajta küldetés, aminek fontos feladata van. „Nehéz lenne beszélnie egy kisgyermeknek, de akár még egy nagy nyolcadikosnak is arról, hogy milyen lélekbeli és gondolati dolgok érintik meg az embert a nemzetiségi hagyomány ápolásakor. Apró lépéssekkel tudunk eljutni oda, hogy mire az ember felnő és kiteljesedik, eljut oda, hogy magáévá tud tenni egy gondolatot, életvitelt.” - fogalmazott Földi Zoltán, kiemelve, hogy a nemzetiségi napon olyan programokat hirdettek meg, amelyek a lelket, érzelmeket a német nemzetiség irányába hangolják.