Nagyon fiatal Delfinek az országos úszóbajnokságon Debrecenben

Idén Debrecenben lesz az úszó Európa-bajnokság, az esemény főpróbájának is tartották a magyar szövetség részéről a cívis városban rendezett országos bajnokságot. A székesfehérvári versenyzőknek persze más céljaik vannak, annál is inkább, mivel a Delfin SE nagyon fiatal csapattal vett részt az eseményen, jellemző, hogy a férfi (esetükben inkább fiú...) váltó átlagéletkora 14 év volt. Tehetségekben nincs hiány, a csapat lány tagja, Kiss Adél pedig a bővebb magyar elithez tartozik, ezt igazolják eredményei az OB-n.
2012.04.02. 09:40 |
A delfines lány (1993-as születésű) a ponszámítás szerint 100 pillangón érte el legjobb eredményét, 1:03.44-es ideje a 10. volt a mezőnyben a döntő két futama alapján. Kiss Adél mégis 50 pillangón járt legközelebb ahhoz, hogy a nyolcas döntő résztvevője legyen, itt az előfutamban csak 12 századmásodperc választotta el ettől (igaz, a második nap délelőttjén úszott 29.31-ét délután nem tudta tovább javítani). Nagyon kitett magáért Adél a klasszikus sprintszámban, 100 gyorson is, ahol 59.08-at úszott, ami 13. idő volt a bajnokságon. Még az OB utolsó napjára is maradt két száma,  50 gyorson 10., 200 gyorson pedig, négy nap fáradtságával a tagjaiban a 16. lett, s persze a fehérvári úszók legjobb pontszerzője. Dániel András, a Delfin SE vezetőedzője szerint jó úton jár versenyzője:
"Nála még mindig az esetleges olimpiai részvétel lenne a cél. Adél egy mély gödörböl mászik ki,  az elmúlt idöszakban elég motivációhiányos volt. De napról napra, versenyről versenyre közelíti meg a kitűzött célt,  az olimpiai szintidö elérését. Most két 10.  hellyel zárta a versenyt de a két hónappal korábbi eredményével harmincba sem került volna."
A fiúk esetében nem helyezésben és pontszámban, hanem rutinszerzésben és (lehetőleg időeredményeikben mérhetően) tehetségük felvillantásában kellett gondolkozni, hiszen rendkívül ifjú csapatot állítottak ki a delfinesek. Csanádi Zsombor például a bajnokság legelső versenyszámában, 200 gyorson az egész mezőny legfiatalabbja volt, az 1998-as születésű fiú  együtt versenyzett a nála tizenhárom évvel idősebb világklasszissal, Cseh Lászlóval, vagy Kiss Gergővel, Verrasztó Dáviddal, román és kuvaiti válogatottakkal. Ugyancsak az első napon rendezték a 4x100-as gyorsváltót, ezen a Delfin SE csapatában Fekete Kristóf a maga 14 évével korelnök volt... Így is megelőzték a soproniakat. A delfines fiú különítmény így állt össze: Csanádi, Fekete K., Fekete Ferenc, Molnár Márton. Fekete Feri külüön említést érdemel, hiszen az egész országos bajnokság egyik legfiatalabb résztvevője volt, 1999-ben született...
"A fiatalok remekül helytálltak, megjavították egyéni csúcsukat, amely nem egy esetben megegyezik a korosztályos országos rekorddal. Most nem a helyezések voltak az elsődlegesek, hanem a tapasztatalatszerzés és a legjobb eredmények megjavítása" - értékelt Dániel András. Hozzátette, speciális kihívás volt a felnőttek között úszni a gyerekeknek, hiszen "nehezen tudták feldolgozni hogy bizony a felnőtt mezőny vége fele végeztek, viszont sokat tanultak ebben a négy napban, versenyzői magatartásból, koncentrálásból - egyáltalán, versenyzésből."

Ami pedig a távlati célokat illeti, ezeket a fiatalokat több száz úszóból választották ki, a Delfinnél szeretnék, ha a riói olimpiáig együtt maradna a csapat, és a fehérvári úszást ismét nemzetközileg is ismert, elismert sportolók képviselnék, amilyen Kerékjártó Tamás, Flaskay Mihály vagy Povázsai Zoltán is volt.