Nagy Diák KRESZ-teszt - a legfontosabb a biztonság rolleren is

A rolleres balesetek miatt tízszeresére nőtt a kórházakban a nehéz műtétek és az azokat követő rehabilitációs folyamatok száma. Éppen ezért a szabályos közlekedésre és a bukósisak használatára is felhívja a figyelmet a Nagy Diák KRESZ-teszt, amit immáron tizedik alkalommal indított el a DUE Médiahálózat az ORFK – Országos Balesetmegelőzési Bizottság partnerségében.
2026.04.01. 13:49 |
Nagy Diák KRESZ-teszt - a legfontosabb a biztonság rolleren is

Az edukatív játék elsősorban a fiataloknak segít a forgalomban biztonságosan haladni, akár autóval, kerékpárral, rollerrel vagy gyalogosan.

A Nagy Diák KRESZ-teszt egy háromfordulós KRESZ-verseny, amit a DUE Médiahálózat indított immáron tizedik alkalommal, és ezidáig közel 170 ezren vettek rajta részt. A 2026-os játék egy ingyenes online teszttel startolt, amit bárki kitölthet EZEN az oldalon április 30-ig. A következő két fordulóban viszont már csak a legügyesebb 14 és 24 év közöttiek vehetnek részt.

A szervezők két nyertest hirdetnek, egyikük térítésmentesen szerezhet autós jogosítványt, másikuk egy robogót kap.

A játék prevenciós célt is szolgál, és igyekszik felhívni a figyelmet a biztonságos rolleres közlekedésre. A tavasz érkeztével egyre többen pattannak e-rollerre, és ezzel együtt megnőtt a balesetek száma is. A Bethesda Gyermekkórház a napokban közleményt adott ki, amivel felhívta a szülők figyelmét: gyermekük kizárólag bukósisakban közlekedjen, és ne hajtson gyorsan! Dr. Kőnig Róbert gyermektraumatológus, a betegtájékoztatás és betegelégedettség fejlesztéséért felelős miniszteri biztos a Gyermektraumatológus Társasággal kidolgozott egy rendszert, ami szabályozná az e-rollerek használatát. Ebben a már említett sebességkorlátozás és bukósisak használat mellett korhatárhoz és KRESZ-ismerethez kötné bizonyos rollerek vezetését.

A kórházakban ugyanis a rolleres balesetek miatt tízszeresére nőtt a nehéz műtétek és az azokat követő rehabilitációs folyamatok száma.

Dr. Kőnig Róbert szerint gyakoriak a végtag-, fej- és hasi sérülések, ami azért van, mert a rollernek kicsi a kereke, és egy kavics vagy úthiba könnyebben kizökkenti, felborítja a járművet. A Nagy Diák KRESZ-teszt többek közt azzal a céllal jött létre, hogy a kitöltők ingyenesen juthassanak hozzá közúti közlekedést tartalmazó információkhoz, szabályokhoz. A tesztet április 30-ig bárki kitöltheti. A játékosok a Nagy Diák Tesztek(C) applikáció segítségével is kipróbálhatják a tudásukat. A felhasználóbarát app ingyenesen letölthető az App Store-ból és a Google Play-ből. A döntő 2026. május 21-én az újpesti UP Rendezvénytérben lesz.

A teszt az ORFK - Országos Balesetmegelőzési Bizottság együttműködésével jött létre.

A rendőrség emellett elindított egy országos bűn- és balesetmegelőzési projektpályázatot egyetemistáknak Kékkopók néven. Célja, hogy fiatalok által kidolgozott, innovatív bűn- és balesetmegelőzési kezdeményezések kapjanak szakmai támogatást, mentorálást és anyagi forrást a megvalósításhoz. Az ötletpályázatra egyénileg és 2-5 fős csoportokban lehet jelentkezni április 30-ig.

Fehérvári színes

  1. Folyamatos az öntözés a közterületeken - csak saját kútvizet használ a város!

    A fiatal fák legtöbbje körül több ezer öntözőzsák található városszerte és kézzel is öntözik a fákat, dézsás növényeket a parkfenntartók a város közterületein. Az egynyári virágokkal beültetett ágyásokban, kiemelt parkokban pedig csepegtető öntözőrendszer működik. Hálózati, ivóvizet nem használ a Városgondnokság az öntözéshez, ezzel is teszik fenntarthatóvá a város zöldfelületeit!

    2026.08.04.
  2. Frissüljön fel a múzeumban!

    Hűsölő és olvasósarokkal vár mindenkit a harmadfokú hőségriadó idején a Szent István Király Múzeum Rendház épülete a Fő utca 4. szám alatt. Miközben a frissítő vizet kortyolgatják, a vendégek a Vörösmarty Könyvtár olvasnivalóit lapozgathatják.

    2026.08.04.
  3. Hétköznap 17 órától ingyenes

    A hétfői napon nyolcszáz fizetővendég mellett este hatig több mint 250-en éltek az ingyenes strandlátogatási lehetőséggel. Hétvégén a nagy melegben jóval több mint ezer ember látogatja a fehérvári strandot, melynek maximális befogatóképessége egyidejűleg 1400 fő. Augusztus 3 és 14 között hétköznapokon ingyenes a strand 17 és 20 óra között.

    2026.08.03.
  4. „Az itt dolgozók mind hősök”

    Hétfőn délután a Rákóczi utcai Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézménybe látogatott dr. Cser-Palkovics András polgármester, Mészáros Attila alpolgármester és Szontaghné Kovács Erika, a szociális ügyek tanácsnoka, akikkel Török Tünde intézményvezető osztotta meg tapasztalatait.

    2026.08.03.