Miért fontos, hogy mindig megfelelő szezonális abroncs legyen a kocsinkon?

A legtöbb esetben autónk műszaki állapota befolyásolja azt, hogy mennyire biztonságosan tudunk vele közlekedni az utakon. Teljesen mindegy, hogy ritkán, vagy gyakran használjuk a kocsinkat, illetve hogy ez rövidebb, vagy hosszabb út, soha nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy saját magunk, és embertársaink életét is kockáztatjuk abban az esetben ha elhanyagoljuk az autónk állapotát.
2020.03.08. 22:14 |
Miért fontos, hogy mindig megfelelő szezonális abroncs legyen a kocsinkon?

Tény, hogy ha megfelelő típusú abroncsok vannak felszerelve a kocsinkra, melyek jó állapotban is vannak, akkor sokkal több baleset helyzetet meg tudunk úszni, mint egy rossz típusú, elhasznált gumival.

Hamarosan itt a nyári gumi szezon?

Ahogy közeleg a tavasz, eljön az ideje annak is, hogy lecseréljük autónk abroncsait, nyári gumikra. Erről semmilyen körülmények között nem szabad megfeledkeznünk. Sajnos nem ritka, hogy az autósok ezt a dolgot nem veszik túlságosan komolyan, és úgy vannak vele, teljesen jó lesz a nyári hőségben a téli gumi is, és hiszen felesleges idő, és pénzkidobás az abroncs cserével foglalkozni. Pedig hatalmas különbségek vannak a szezonális abroncsok között.

Nem csak a rendszeres szervizelés a lényeges, hanem hogy autónkon mindig megfelelő típusú abroncs legyen, melynek állapota is kifogásolhatatlan. A téli zord időjárásban szükséges a téli gumi, hiszen azok direkt úgy lettek kifejlesztve, hogy a téli útviszonyok között lehessen őket használni, bírják a mínusz fokokat, és a jeget, ám nyáron, a hatalmas hőségben egyáltalán nem jó ötlet velük kocsikázni. A nyári gumik értelemszerűen a hatalmas hőséghez, illetve a felforrósodott utakhoz lettek kitalálva, így tavasszal és nyáron csak velük lehet biztonságos a vezetés.

Miben tér el a téli, és nyári gumi?

Nem csak nevükben tér el a téli és nyári gumi, hanem tulajdonságaikban, és jellemzőikben is hatalmas különbségeket tapasztalhatunk közöttük. A téli abroncsok mindig egy keményebb keverékből vannak előállítva, ennek köszönhetően bírják a fagyot, és nem keményednek meg, nem válnak merevvé a nagyon hideg időjárásban sem. Felületik mélyebben bordázott azért, illetve sűrűbbek a lamellák is az abroncsokon, annak érdekében, hogy a jeges, latyakos útviszonyok között se csússzunk meg velük. A téli gumik forró aszfalton egyáltalán nem teljesítenek jól, az autó többet fog fogyasztani, nagyobb lesz a menetzaj, illetve az abroncs is hamarabb el fog használódni, el fognak kopni.

Logikusan, a nyári gumi, valóban a nyári útviszonyokhoz lett kifejlesztve, és legyártva. Összetételük, illetve az abroncs mintázata is úgy lett kialakítva, hogy az bírja a nyári hőséget, így a legnagyobb kánikulában is ideális tapadást tudjon biztosítani az autósok számára. Ha vigyázunk a gumikra, jó eséllyel nem csak egyetlen szezont fognak bírni, ám csere alkalmával mindig ellenőriznünk kell azt, hogy az adott abroncs megfelelő állapotban van -e még ahhoz, hogy biztonságosan tudjunk velük autózni. A közlekedés biztonsága érdekében fontos, hogy ellenőrizzük azoknak a profilmélységét, ha pedig minimális eltérést is észlelünk, akkor érdemes lehet új abroncs szettet vásárolnunk, annak érdekében, hogy elkerüljük a koccanásokat, és a komolyabb baleseteket is.