Meghirdette Székesfehérvár a 2022-es Aranybulla Emlékévet

Emlékévet hirdetett Székesfehérvár Önkormányzata 2022-re az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójának tiszteletére. Az egész esztendőt átszövő programsorozatról és közösségi kezdeményezésekről dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint a kapcsolódó kulturális, közművelődési és turisztikai intézmények és szervezetek vezetői számoltak be a Városházán. (Az eseményről a cikkben visszanézhető.)
2021.12.15. 14:41 |
Meghirdette Székesfehérvár a 2022-es Aranybulla Emlékévet

A tervezett és folyamatosan bővülő programok az Aranybulla emlékév oldalán olvashatók.

Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése 2018. augusztus 17-i ülésén egyhangúlag döntött az Emlékév meghirdetéséről az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából. A Közgyűlés így kívánta kifejezni tiszteletét a város történelmi és közjogi szerepét elismerő esemény előtt.

Az Önkormányzat felkérésére minden fehérvári intézmény csatlakozik az Aranybulla Emlékévhez, így az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont, a Székesfehérvári Balett Színház, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ, a Székesfehérvári Turisztikai Kft., a Szent István Király Múzeum, a Városi Levéltár és Kutatóintézet a Kodolányi János Egyetemmel, a Vörösmarty Mihály Könyvtár és a Vörösmarty Színház.

Szerdán a Városházán rendezett sajtónyilvános eseményen ismertették a felbecsülhetetlen történelmi örökség kapcsán tervezett rendezvénysorozatot és közösségi kezdeményezéseket.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester nyitó beszédében arról szólt, fontos, hogy az Emlékév méltó legyen Székesfehérvárhoz, annak történelméhez, de egyúttal a jelenéhez is, tudatosan vállalva az ebből fakadó felelősséget. A 2013-as Szent István Emlékévhez hasonlóan az Aranybulla Emlékév is akkor lesz igazán sikeres, ha a lehető legtöbb embert, civil szervezetet, közösséget bevonják a szervezésbe, a lebonyolításba, és velük együtt varázsolják ünnepi esztendővé 2022-t

„Az Aranybulla 800 évvel ezelőtt egy kifejezetten korszerű gondolatot fogalmazott meg azzal, hogy kötelezettséget rótt az uralkodóra, és ezt a kötelezettséget az uralkodónak – vagy távollétében a nádornak – évről évre Székesfehérváron kellett teljesítenie. Európai és világszinten is felbecsülhetetlen az az érték, melyről a következő évben megemlékezünk. Az emlékezet kötelességünk és felelősségünk!” – fogalmazott a polgármester. Arról is beszélt, hogy számos intézményrekonstrukciós beruházás 2022-ben fejeződik be vagy kezdődik el. Szimbolikusan jövőre indul a Városháza külső és belső felújítása, ami méltó és maradandó emlék lesz. Mint mondta várhatóan januárban véget ér a Szent István Király Múzeum Rendház épületének felújítása és bővítése, illetve zajlik a Köztársaság Mozi helyén a Kőtár és Látogatóközpont kialakítása.

Tavasszal befejeződik az Aranybulla Emlékmű és környezetének megújítása, közösségi térré alakítása, és várhatóan nyáron véget ér a Szent István-székesegyház belső terének több éve tartó rekonstrukciója is.

Az Önkormányzat 10 millió forintos kerettel pályázatot is  hirdet, melyben a civil szervezetek vissza nem térítendő támogatást kaphatnak  az Emlékévhez kapcsolódó programokra. A támogatási időszak a 2022. március 1. – 2022. december 31. közötti időre szól.

„A célunk, hogy élményt és emléket adjunk az embereknek, valamint legyenek olyan, az épített értékeket megújító vagy azokat létrehozó produktumok, amelyek 2022-ből maradnak fenn az utókor számára! Kérem, hogy minél többen csatlakozzanak az Emlékévhez aktív résztvevőként! Élő emlékévet szeretnénk szervezni, ami lehetőség arra, hogy keressük, ami összeköt bennünket!" – emelte ki Cser-Palkovics András.

Az Aranybulla székesfehérvári kiadásáról tartott előadást dr. Szabados György történész, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont történésze. Elhangzott többek között, hogy az aranybulla szó eredetileg nem a történelmi jelentőségű dokumentumot jelentette. Magát az aranypecsétet hívták így, amellyel egy oklevelet kiváltságos minőségében megerősítettek, azaz megpecsételtek. Az alkotmányos szellemű rendelkezés, a nagybetűs Aranybulla egyértelműen az ország megjavításának a célzatát jelentette évente, Szent István ünnepén, Székesfehérváron. A dokumentum pedig túlmutat II. András személyén, hiszen olyan előremutató, progresszív gondolatokat hagyományoz ránk, melyek okán méltán tekinthetjük egyfajta történelmi alkotmány magjának. Az eredeti Aranybulla sajnos nem maradt fenn, de annak teljes szövege ismert az 1351. évi átiratból.

Egerházi Attila a Székesfehérvári Balettszínház igazgatója beszélt arról az összművészeti fesztiválról, melyet áprilisra terveznek. 2022. április 23-án egy összeművészeti történelmi játékra készülnek, melyben az összes székesfehérvéri előadóművészi társulattal és a Szent István Király Múzeummal is együttműködnek. Tervük, hogy az eredeti színházi művet Székesfehérváron más alkalmakon, valamint más városokban is bemutassák.

Juhász Zsófia, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ igazgatója elmondta, céljuk, hogy az Aranybulla emlékévben is minél több embert megszólítsanak, minél szélesebb korosztályban. Tavasszal írják ki az óvodásoknak szóló Aranybullácska pályázatot, melynek kiállítása a Hetedhét Játékfesztiválon nyílik meg. Az általános iskolásoknak és a nyugdíjasoknak 12 alkalmas, rendhagyó történelemóra-sorozatot indítanak. Ismét megrendezik a középiskolásoknak a Siklósi Gyula Városismereti Versenyt, lesznek ismeretterjesztő programok, online játékok és májusban Feketehegy-Szárazréten kiállítják az összes történelmi óriásbábot. Az Emlékév jegyében zajlik majd a Székesfehérvári Királyi Napok augusztus 12-21. között, az Aranybulla Művészeti Napok helyszínébe pedig az Öreghegyi Közösségi Házon kívül bevonják az Aranybulla Emlékművet is. A Fehérvár Hero applikáción keresztül is sok játékot kínálnak majd.

F. Szegő Krisztina, a Székesfehérvári Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője ismertette a tervezett turisztikai aktivitásokat. Az Emlékév remek lehetőséget kínál arra, hogy megmutassák Székesfehérvár értékeit, elmeséljék a város történelmét és élményt adjanak. Folytatják a hagyományos tematikus városismereti sétákat, de lesznek új interaktív programok a Belváros és az Aranybulla Emlékmű összecsatolásával, és munkába állíthatják ismét a panorámabuszt. A legizgalmasabbnak a Fehérvári Desszertverseny ígérkezik, hogy a helyi cukrászatok bevonásával megkeressék Fehérvár királyi süteményét. A desszert bemutatását az Aranybulla összművészeti produkció napjára, április 23-ra tervezik.