-
Kertmozi Öreghegyen
Folytatódik a nyár egyik legnépszerűbb programsorozata, a Kertmozi Székesfehérváron. Június 26-án és 27-én, pénteken és szombaton az Öreghegyen lesznek a szabadtéri filmvetítések. Két parádés vígjátékkal várják a közönséget.
2026.06.25. -
Zöldebb, árnyékosabb Fehérvárért!
Az egyre forróbb nyarak, a hőhullámok és az aszály mindannyiunk életét érintik. Ezért fontos, hogy városunk fejlesztései során kiemelt figyelmet kapjon a fák és zöldfelületek védelme, az árnyékolás növelése, a vízmegtartás és természeti értékeink megőrzése.
2026.06.25. -
Limonádé túra Sóstón
Hűsítő limonádé túrára várják a természetbarátokat június 27-én, szombaton a Sóstó Természetvédelmi Területen. A kirándulás 10.15 órakor a Látogatóközponttól indul, a részvételhez előzetes regisztráció szükséges.
2026.06.25. -
Székesfehérvári Makett Show
Idén is megrendezik a hagyományos Székesfehérvári Makett Show-t a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. A nagy múltú, egész napos program június 27-én, szombaton 9.00 és 17.00 óra között várja vendégeit.
2026.06.25.
Maroshegyi Egészségnap – február 24-én, hétfőn lehet bejelentkezni!
Március 8-án rendezik a női szűrőnapot a Család- és Nővédelmi Központban.
„Az egészséggel kapcsolatos rendezvények, programok fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Székesfehérvár városának nagyon fontos az itt élők egészsége, ezért szervezzük a városrészi szűrőprogramokat, hogy mindenkihez kényelmesen, a saját lakóhelyéhez közel, munkaidőn túl eljussunk. Azok is el tudnak így jönni, akik hét közben dolgoznak, és gyakorlatilag egy délelőtt alatt hónapok sorban állását tudják megspórolni.” – hangsúlyozta Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok.
A március 1-jei Maroshegyi Egészségnapon lehetőség lesz a speciális, Hepatitis-C szűrésre is.
Dr. Gervain Judit főorvos, címzetes egyetemi docens, gasztroenterológus/hepatológus, belgyógyász szakorvos, laboratóriumi szakorvos elmondta, hogy a Szent György Kórház molekuláris diagnosztikai laboratóriumában 1992 óta szűrik a vírusos hepatitiszes fertőzéseket. A COVID idejére a vizsgálatok leálltak, most azonban újra van erre lehetőség. Ezek a fertőzések nagyon veszélyesek, közülük is a legalattomosabb a C vírusos fertőző májgyulladás.
A betegség akár évtizedekig is tünetmentesen zajlik, közben azonban a májsejtek pusztulnak, májzsugorodás, elégtelen májműködés, májdaganat alakulhat ki. Védőoltás nincs, a gyógyuláshoz vezető út egyetlen lehetősége a szűrés. Az utóbbi évek orvosi szenzációja, hogy kifejlesztettek egy szájon át szedhető gyógyszert, amely 12 hetes alkalmazás után teljes gyógyulást, vírusmentességet eredményezhet. Ezt a gyógyszert az állami támogatásnak köszönhetően térítésmentesen kapják a betegek – hangsúlyozta dr. Gervain Judit.
A Maroshegyi Egészségnap Hepatitis-C szűrésére nem kell előzetesen bejelentkezni és nem kell éhgyomorral menni.
A mintavétel – a vércukorszint-ellenőrzéshez hasonlóan – ujjbegyből történik, majd 15 perc után a vizsgált páciens megtudja az eredményt. Pozitív teszt esetén, még a helyszínen további egy cső vért vesznek, melyet a kórházi laboratóriumba küldenek további vizsgálatra. Aktív, élő fertőzés esetén a beteget behívják a hepatitisz szakrendelésre, ahol megkezdődhet az ingyenes gyógyszeres kezelés. A betegek 12 hét alatt meggyógyulnak és védetté válnak, mellékhatások nélkül.
A Hepatitis-C vér útján terjed emberről emberre. Az utóbbi évek tapasztalatai szerint kiemelten veszélyeztetettek a vénás droghasználók, akik a fertőzött tű közös használata által kapják el a betegséget, illetve a tetováltak, akik a higiénés előírásokat figyelmen kívül hagyó szalonban jártak. Előfordulhat, hogy valaki régen fertőzött vért kapott, és hosszú idő után derül ki a betegsége. Az egészségügyben dolgozókat kötelezően szűrik Magyarországon.
A Maroshegyi Egészségnapon 9-től 13 óráig várják a résztvevőket.
Lesz állapotfelmérés, kardiológiai, bőrgyógyászati, illetve érszűkület vizsgálat, testösszetétel-, csontsűrűség- és légzésfunkció-mérés, valamint dietetikai tanácsadás. Bejelentkezni a +36 70 455 -9930-as telefonszámon lehet február 24-én, hétfőn 8.00 és 16.00 óra között. A szervezők kérik, hogy aki bejelentkezéshez nem kötött vizsgálatra jön, legkésőbb 12.30 óráig érkezzen meg a helyszínre. A vizsgálatokat a Szent György Kórház, a Humán Szolgáltató Intézet és az Egészségfejlesztési Iroda szakemberei végzik - mondta Dr. Keresztury Lászlóné, az Egészségfejlesztési Iroda szakmai vezetője.