-
Karácsonyi koncert az ARSO-tól
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar az idei esztendő zenei jubilánsainak műveiből válogatta össze hagyományos karácsonyi hangversenyének műsorát. Hétfőn este a nápolyi operastílus atyamestere, Alessandro Scarlatti halálának 300. évfordulójára emlékezve a mester gyönyörű Karácsonyi kantátája indította a programot.
2025.12.16. -
90 lve hunyt el Kaszap István
A Prohászka-emléktemplomban 17 órakor Spányi Antal megyés püspök koncelebrált szentmise keretében emlékezik meg Kaszap István halálának 90. évfordulójáról. A szentmise után a papság és a hívek Kaszap István sírjához vonulnak, és imádkoznak mielőbbi boldoggá avatásáért.
2025.12.16. -
Máltai és magyar dallamok
Egy különleges, karácsonyváró koncert erejéig külföldi vendégekkel egészült ki a Vox Mirabilis Kamarakórus. A Jézus Szíve templomban rendezett hangverseny vendége a Cantilena Malta Ensemble volt, akik Máltáról érkeztek Székesfehérvárra.
2025.12.15. -
Megnyílt H2L új tárlata
Albert Einstein, Elvis Presley és Marilyn Monroe is látható többek között Hegedűs 2 László legújabb kiállításán. A H2 Archívum Computer Coontact elnevezésű tárlat az Új Magyar Képtárban nyílt meg.
2025.12.15.
Május első hétvégéjén lesz Floralia ünnepe Gorsiumban
Több ezer érdeklődő látogat ki minden tavasszal a táci Gorsium Régészeti Parkba, ahol a Floralia ünnep alkalmával az ókori Pannónia világa elevenedik meg a vendégek előtt.
Az ókori Róma egyik leglátványosabb eseménye volt a Flóra istennő tiszteletére rendezett pompás ünnepség, ennek hagyományát őrzi és eleveníti meg hosszú évtizedek óta a Szent István Király Múzeum népszerű rendezvénye. A római tavaszköszöntő ünnep keretében Hadrianust, a későbbi császárt, Alsó-Pannónia első helytartóját fogadják Gorsiumban.
A 9 órás kapunyitás után a május 3-i, szombati és a május 4-i vasárnapi programok is 10 órakor kezdődnek Alsó-Pannónia helytartójának, a későbbi Hadrianus császárnak a bevonulásával.
Ezután a légiók átadják a helytartónak az elkészült tanácsépületeket, amiket felszentelnek, majd jóslatot és áldást kérnek az égiektől. 11 órától gladiátorjátékra várják a nézőket a színházban, amelyet Hadrianus adományoz az új tartomány népének. A látogatók megismerhetik a római kori fegyverzetet és a különféle harcnemeket, déltől pedig formációs bemutatókat tartanak a légiós tábornál.
13 órakor kezdődik a Matuz János által írt és rendezett Rés a fejben – Gorsiumi komédia című előadás, 14.30-tól pedig gorsiumi tárlatvezetésre várják az érdeklődőket.
14.30-kor Hadrianus korából láthatnak csatajelenetet a kíváncsiak, egy órával később pedig a késő római kor csatáját idézik fel a Fórum előtti füves területen. 15 órától érkeznek a vándorkereskedők, akik különleges római bőrárukat, parfümöket, ruhákat és egyéb portékákat kínálnak a nagyérdeműnek, majd 16 órakor áldozatot mutatnak be a sikeres ünnepért, valamint Flóra istennőnek a természet újjáéledéséért. A rendezvény mindkét nap 18 órakor zárja kapuit.
Természetesen számos kísérőprogram is várja az időutazásra érkezőket: a hagyományőrzők táborában bemutatják a tábori életet, a korabeli ruhákat, fegyvereket és egyéb hadigépezeteket, de látható lesz gladiátor kiképzés is.
Aki pedig megéhezne, az a légiós táborában kaphat római kori „streetfoodot” és más finomságokat. Mindezeken túl múzeumpedagógiai, régészeti és antropológiai programok, ismeretterjesztő családi játékok és kézműves foglalkozások, kovácsbemutató is várja az érkezőket. A látogatók megismerkedhetnek a Sárvízen való hajózással, belecsöppenhetnek egy rabszolgavásárba és lázongó keltákkal is találkozhatnak a forgatagban.
A jegyek április 1-15. között 20 százalék, április 16-30. között pedig 10 százalék kedvezménnyel online, illetve a Szent István Király Múzeum – Rendház információs pultjánál (Székesfehérvár, Fő u. 6.) és Tácon, a Gorsium Régészeti Parkban is megvásárolhatóak.
A szervezők mindenkit szeretettel várnak a római kori időutazásra!