-
Központi felvételi
Tantárgyanként 10 feladat, 45 perc és 50 pont - január 24-én 10 órakor elkezdődik a központi írásbeli, melyet a kisgimnáziumba készülő negyedikesek és hatodikosok, valamint a nyolcadikosok írnak magyarból és matekból. A felvételiző diákoknak Székesfehérvár polgármestere is küldött üzenetet közösségi oldalán.
2026.01.24. -
Veszélyes a levegőminőség
A téli időjárás és az intenzívebb lakossági fűtés hatására több településen romlott a levegő minősége. Székesfehérváron is elérte a legrosszabb értékelési kategóriát, a veszélyes szintet. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a szennyezett levegő különösen a krónikus légúti betegségben szenvedők számára jelent kockázatot.
2026.01.23. -
Tovább javult a diákok fittségi állapota, de nem érte el a pandémia előtti szintet
Az előző tanévi NETFIT® felmérések kiértékelését követően látható, hogy folyamatosan javul a diákok fittségi indexe, és az eredmények közelítik a COVID-járvány előtti szintet. Testtömegindex tekintetében a lányoknál sikerült megismételni az előző tanévi számokat, ami az elmúlt 10 év legjobb eredménye. Folyamatosan javul továbbá az iskolások állóképessége is, de még ez sem érte el a pandémia előtti értékeket.
2026.01.14. -
Országgyűlési választás április 12-én
Sulyok Tamás kitűzte a rendszerváltás utáni tizedik országgyűlési választás időpontját. A köztársasági elnök a törvény szerinti első lehetséges időpontot, 2026. április 12-ét választotta. Mostantól jelezhetik indulási szándékukat az egyéni képviselőjelöltet vagy a listát állító szervezetek a Nemzeti Választási Bizottságnál.
2026.01.13.
Ma éjfélig még büntetlenül vallhatunk az APEH-nak
Ma éjfélig lehet feladni vagy elküldeni a személyi jövedelemadóról szóló bevallásokat az egyéni vállakozóknak és az áfás magánszemélyeknek. A munkavállalók utoljára dönthetik el, ki készíti a bevallásukat: az APEH vagy a munkáltató. Az evások egy része is köteles vallani. Az egyéni vállalkozóknak, az egyszeres könyvvezetést folytató evásoknak, az áfa fizetésre kötelezett magánszemélyeknek és a társasházaknak ma éjfélig van lehetőségük térítésmentesen elkészíteniük személyi jövedelemadó bevallásukat. Van, akit már kötelez az elektronikus bevallás. Nagyságrendileg ötszázezer vállalkozóról és magánszemélyről van szó.
2007.02.15. 08:01 |
Ma éjfélig lehet feladni vagy elküldeni a személyi jövedelemadóról szóló bevallásokat az egyéni vállakozóknak és az áfás magánszemélyeknek. A munkavállalók utoljára dönthetik el, ki készíti a bevallásukat: az APEH vagy a munkáltató. Az evások egy része is köteles vallani.Az egyéni vállalkozóknak, az egyszeres könyvvezetést folytató evásoknak, az áfa fizetésre kötelezett magánszemélyeknek és a társasházaknak ma éjfélig van lehetőségük térítésmentesen elkészíteniük személyi jövedelemadó bevallásukat. Van, akit már kötelez az elektronikus bevallás. Nagyságrendileg ötszázezer vállalkozóról és magánszemélyről van szó.
Rajtuk kívül azonban a munkavállalóknak is lesz feladatuk. Legkésőbb csütörtökön el kell dönteniük, ki készítse el bevallásukat: az adóhatóság vagy a munkáltató. Ennek fényében a munkavállalók az alábbiak szerint cselekedhetnek: vagy a munkáltatónak jelentik be, hogy munkáltatói, illetve adóhatósági adómegállapítást kérnek, vagy az APEH-nak nyilatkoznak erről.
Tavaly több mint kétmillióan számoltak el a munkáltatójukkal, és alig tízezeren kértek adóhatósági adómegállapítást. A többi, hozzávetőleg 2,5 millió személyi jövedelemadózásra kötelezett önbevallás útján, saját maga készíti el bevallását. Ennek határideje május 20.
Bárki benyújthatja elektronikus úton személyi jövedelmadó bevallását, aki regisztráltatta magát az ügyfélkapun. A kiegészítő tevékenységet folytató, vagyis nyugdíjas egyéni vállalkozóknak és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyeknek azonban ez nem lesz kötelező - a többi egyéni vállalkozónak és evásnak azonban igen.
A rutinos jövedelemadóbevallóknak fel kell készülniük egy-két jelentősebb változásra az idei nyomtatványon. A korábban megszokott szimpla változások mellett pótlapokat is találunk a csomagban.
Megváltozott az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárakhoz fűződő kedvezmény érvényesítésének a módja is. A kedvezményt az adóhatóság az önkéntes kölcsönös pénztárba utalja át - vagyis a kedvezmény nem jár vissza készpénzben, csak pénztári pluszként lehet felhasználni. Az öngondoskodás negyedik pilléreként megjelent tavaly a nyugdíj-előtakarékossági számla, amelyhez ugyancsak rendelkezési jogosultság kapcsolódik.
Ennél bonyolultabbak a pótlapok. Az adószámos magánszemélyek és a kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozók külön lapon kell rendelkezzenek, ha van cégautójuk. Ugyanennek a körnek két részletben kell beszámolnia az éves járulékfizetésükről, mert szeptembertől megváltoztak a járulékkulcsok. Hasonló fejtörés várhat az evásokra is, hiszen tavaly októbertől már nem 15, hanem 25 százalékos kulccsal adóznak.
Ugyanezt a manővert a nem kiegészítő tevékenységűeknek nem kell elvégezniük - nekik ugyanis a február 12-ig leadott bevallásban kellett rendezniük a járulékokkal kapcsolatos feladatokat. Ugyanakkor ha az egyéni vállalkozó túl sok jövedelemre tett szert (több mint 6,7 millió forintra), akkor be kell fizetnie a szolidaritási adót is, ami négy százalékos terhet jelent a 6,7 millió feletti részre. A különadót egy külön lapon kell bevallani.