-
Ma van a kommunizmus áldozatainak emléknapja
Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata minden év február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. Ezzel Közép- és Kelet-Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy legyen emléknapja a kommunizmus áldozatainak, akikről először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban; azóta minden évben tartanak emlékünnepségeket.
2026.02.25. -
Próbaterhelés a velencei hídon
Csütörtökön zajlott az új Velencei gyalogos- és kerékpáros híd próbaterhelése, melyet a BME Hidak és Szerkezetek Tanszékének szakemberei, mérnökei végeztek el a kivitelező céggel közösen. A helyszíni mérési eredmények alapján a próbaterhelés sikeres volt - tájékoztatott a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.
2026.02.21. -
Választási előkészületek
Folyamatosan zajlik az április 12-i országgyűlési választások előkészítése Székesfehérváron. A választási értesítőt a Nemzeti Választási Iroda február 20-ig, e hét péntekig küldi meg a szavazásra jogosult állampolgároknak.
2026.02.16. -
Február 15-ig lehet jelentkezni!
Az Oktatási Hivatal közlése szerint február 15-én éjfélig lehet jelentkezni az ősszel induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, illetve felsőoktatási szakképzésekre a felvi.hu oldalon elérhető E-felvételiben.
2026.02.10.
Leszerelhetik a társasházi klímákat - nem elég a lakástulajdonos kérelme
Leszereltethetik a klímákat azokban a társasházakban, ahol a készülékeket a lakók beleegyezése nélkül rakták fel az épület homlokzatára. Pécsen például emiatt már több tulajdonos ellen is pert indított az egyik lakásszövetkezet. Magyarországon a légkondícionálók felszereléséhez csak műemlékek esetén kell külön engedély. A társasházakban ugyanakkor a közös tulajdon miatt a lakók beleegyezése is szükséges ahhoz, hogy a homlokzatra bármit is építsenek.
Leszereltethetik a klímákat azokban a társasházakban, ahol a készülékeket a lakók beleegyezése nélkül rakták fel az épület homlokzatára. Pécsen például emiatt már több tulajdonos ellen is pert indított az egyik lakásszövetkezet. Magyarországon a légkondícionálók felszereléséhez csak műemlékek esetén kell külön engedély. A társasházakban ugyanakkor a közös tulajdon miatt a lakók beleegyezése is szükséges ahhoz, hogy a homlokzatra bármit is építsenek.
Pécsen például a Jókai Lakásszövetkezet már hónapokkal ezelőtt megtiltotta egy határozatban, hogy egy épületre klímát szereljenek. Erről a lakókat is értesítették, a légkondicionálók mégis felkerültek a homlokzatra.
Müller Péter az egyik klímatulajdonos: Én kértem írásbeli engedélyt hogy egy klímát szeretnék elhelyezni. A válasz, ami írásban jött, az már egy kicsit érdekes volt. Azt tartalmazta, hogy amennyiben nem a homlokzati falra helyezem fel, úgy még engedélyt se kell rá kérni, ha rejtve megoldható.
A szövetkezet elnöke ugyanakkor azt mondja: a tiltó határozatot éppen a homlokzat védelme miatt hozták meg. Az épületet ugyanis nemrég újították fel.
Magyarországon a klímák felszerelését nem tiltja jogszabály. Mivel azonban az épület homlokzata ugyanúgy közös tulajdon, mint a lift vagy a kémény, a lakóknak közösen kell dönteniük arról, hogy mit lehet rá építeni.
Farkas Tamás elnök, Lakásszövetkezetek: Ha lezuhan ez a szerkezet, akkor a felelősség az épület tulajdonosát terheli, tehát ilyen szempontból bizony körültekintőbben kellene eljárni, és mi úgy ítéljük meg, hogy szükséges lenne helyi rendelkezés.
Az ügyben a bíróság dönt majd és ha a szövetkezetnek ad igazat, akkor a lakóknak le kell szerelniük a több tízezer forintos berendezéseket.