Idén is ezrek voltak a Börgöndi Légiparádén - támogató jegy a Nemere újjászületéséért

Az Albatrosz Repülő Egyesület és a Székesfehérvári Repülésért Alapítvány idén is tartalmas, színes, az elődök példájához méltó rendezvényekkel tisztelgett a város repülős hagyományai előtt a repülőnappal, ahol minden érdeklődő megismerhette a Nemere projektet, mely arról szól, hogy megépítik újra az 1936-ban Fehérváron készült, Nemere nevű rekorder vitorlázógépet. 
2017.09.10. 13:25 |
Idén is ezrek voltak a Börgöndi Légiparádén - támogató jegy a Nemere újjászületéséért

1936-ban Rotter Lajos mérnök, egy húsz méteres fesztávolságú vitorlázó repülőgépet tervezett, amelyet mindössze hat hónap alatt építettek meg az egykori Székesfehérvár-Sóstó repülőtéren, majd céltáv-repülésben az 1936-os Olimpián világrekordot repült.

A Nemere fából készült modelljét Rotter Lajos egykori íróasztalán, az eredeti tervek másolatával együtt nézhette meg a közönség.

1936. augusztus 12-én Rotter Lajos Berlinből Kielbe, a vitorlás versenyszámok helyszínére repült, és ez a 3 óra 53 perc alatt végrehajtott 326,5 kilométeres távrepülés rekord volt.

Bárki támogathatja a Nemere újjászületését Székesfehérváron!

Az első támogatói jegyeket az országgyűlési képviselő és a polgármester vásárolták meg, valamint csatlakozott Frankó Endre főhadnagy is, a legendás Puma század egyik legidősebb tagja, aki fölajánlott egy pólót is, a kecskeméti vadászpilóták és veteránok aláírásával. A repülőnapon felállított sátorban több előadást szerveztek a gép történetéről. A felajánlásokat a 10102952-01361800-01004000 számlaszámra várják.

Az ember ősi vágya a repülés az elmúlt száz évben vált realitássá, melyből Székesfehérvár is kivette a részét – mondta Vargha Tamás Fehérvár országgyűlési képviselője, miniszter-helyettes az idei légiparádé megnyitóján. Ennek hagyományát viszi tovább az Albatrosz Repülő Egyesület. Kiemelte, hogy a Magyar Honvédség is mindig részese a Börgöndi Repülőnapnak.

A megnyitón, a tavaly a város 100 éves fehérvári repülőmúlt emlékére felavatott Repülős emlékműnél koszorúzással tisztelegtek.

Köszönöm az Albatrosz Repülő Egyesületnek, hogy évről-évre megrendezi a Börgöndi Repülőnapot – mondta köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester. A Nemere projekttel kapcsolatban elmondta, hogy tisztelve elődeink teljesítményét, üzenve a jövőnek a Börgöndi Repülőtér fejlesztésének egyik szimbóluma lehet a legendás repülőgép.

Sziládi Dezső az Albatrosz Repülő Egyesület arról beszélt, hogy igyekeztek összeállítani olyan programot az idei légiparádéra is, ami újdonságokkal szolgál a látogatóknak. Viza Attila önkormányzati képviselő -utalva a Nemere projektre- a hagyománytisztelet fontosságáról beszélt, mint mondta nincs más dolgunk, mint azt, amit kaptunk a múltból, továbbadjuk a jövőnek.

A Börgöndi Légiparádén az egész család megtalálhatta a szórakozását.

Az idei repülőnap egyik különlegessége a vitorlázó repülőgépek kiállítása, ahol olyan gépeket láthattunk, mint az Antonov A-15, a C-2 Cinke, a Rubik R-11b Cimbora, a Grunau Baby IIb vagy az SzD-22C Mucha. Idén is megérkezett a sugárhajtású oktató vadászrepülőgép az L-29 Delfin, de volt airsoft, modell repülőgépek bemutatója és vitorlázórepülő szimulátor is, továbbá elmaradhatatlan része volt a légiparádénak a sétarepülés a város fölött, de a bátrabbak a helikopterezést is kipróbálhatták.