Látta már, mekkora csapadék csatorna van Fehérvár alatt?

Székesfehérvár alatt több kilométernyi olyan csapadékcsatorna található, melyben megfelelő felszereléssel gyalogosan is lehet közlekedni. Csütörtökön reggel a Prohászka út - Várkörút alatt, illetve a Vak Bottyán utcától a Vörösmarty térig tartó nagy szelvényű csapadék csatorna szakaszon volt polgármesteri bejárás, a Polgármesteri Hivatal és a Városgondnokság szakembereivel.
2018.09.20. 12:43 |
Látta már, mekkora csapadék csatorna van Fehérvár alatt?

Egy ilyen bejárás alkalmával lehet látni igazából, hogy milyen fontos közműrendszer van a város alatt, ami az időjárás szélsőségessé válásával egyre fontosabb lesz - mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere, továbbá köszöetet mondott a rendszer fenntartását és fejlesztését végző szakembereknek.

Gumiruhában, megfelelő védőfelszerelésben és ami a legfontosabb levegőminőség mérővel járhatók be a csapadékcsatorna rendszer egyes szakaszai a város alatt. A túra folyamán volt olyan szakasz, ahol a levegőminőség mérő jelzett az alacsony oxigénszint miatt és azonnal vissza kellett fordulni.

A rendszer viszonylag jó állapotúnak mondható, melynek fenntartását folyamatosan végzik a szakemberek és kisebb-nagyobb javításokat is folyamatosan végeznek – mondja Kenyeres Dániel a Városgondnokság belvízvédelmi mérnöke. A nagy csatornába folyó víznyelőket pedig rendszeresen takarítják

A város első számú főgyűjtő csatornája található a Várkörút, Prohászka Ottokár utca, Vak Bottyán utca, Vörösmarty tér és a Balatoni út alatt. Ez gyakorlatilag a Jancsár csatorna más néven a J-0-0 szakasz. Ez vezeti el a város csapadékvizének mintegy kétharmadát – mondta Laczi Péter a Városüzemeltetési és Közműellátási Iroda vezetője. Még az 1900-as évek elején épült téglából, boltíves megoldással a rendszer nagy része, melynek a kilencvenes évek elején volt nagyobb felújítása. Azóta a rendszeres takarítással tartja karban Fehérvár ezt a fontos közműrendszert, mert a port, koszt, sarat az utakról a víznyelőkön keresztül rendszeresen behordja a víz a csatornába. Nem égető feladat még a csatornarendszer kiiszapolása, de 5-10 éven belül el kell kezdeni a hálózat teljes takarítását.

Kertész Lóránt (a képen Cser-Palkovics András polgármester mellett) a kilencvenes években vezette a Városgondnokságnál a csapadékcsatorna rendszer takarítási és felújítási munkáit. Mint mondja tragikus állapotban voltak akkoriban a csatornák. A szelvények nagy része fel volt telve hordalékkal és ez okozta akkoriban a gyakori kiöntéseket a város mélyebb pontjain. A nagy szelvényű zárt csatornákból, melyek mintegy 4500 méter hosszan futnak a város alatt, 7-8 ezer köbméternyi iszapot és hordalékot termeltek ki akkoriban.

Valahol a Vörösmarty tér alatt: a bal oldali csatorna a buszpályaudvar felé vezet, a jobb oldali ág a Vak Bottyán utcán keresztül a Prohászkáig.

Nagy eső esetén a csatornarendszer tetejéig hömpölyög a víz a rendszerben. Ezekben az esetekben történik az, hogy a Széna téren, Horvát István lakótelepen kiöntések vannak, mert a Gaja ilyenkor nem tudja befogadni a Jancsár csatorna vizét, a Jancsár csatorna pedig a városból folyó csapadékcsatornákat nem tudja elvezetni. A Gaja-patak medrének kitakarítása várható néhány éven belül, ami állami feladat, majd ezt követően iszapolják ki a városi rendszert is, amivel sok évre megoldódik a csapadékvíz elvezetése Fehérvárnak.

Nagyon sokat segít majd a fehérvári csapadékvíz elvezetésen, ha hamarosan a Berényi út alatt átvezetik a csapadékvizet - a Csutora utcában a Koppány utcán és a Kertalja utcán keresztül - a Zámoly utcai körforgalomig megépült új csapadékcsatornába, ami a Varga csatornába vezeti a vizet. A Varga csatorna Bátky Zsigmond utcai szakaszánál pedig jelenleg zajlik az áteresz átépítése, hogy nagy esők esetén ez ne duzzassza vissza a városi rendszert.

Fehérvári színes