-
Szent Sebestyén nap a Felsővárosban
Székesfehérvár egyik legrégebbi ünnepe Szent Sebestyén napja: január 20-án, hétfőn szentmisével, közösségi programmal, hagyományos étellel emlékeznek a városlakók a 285 évvel ezelőtti, halálos pestisjárvány idején tett fogadalomra. A szentmisét Spányi Antal megyés püspök celebrálja a Szent Sebestyén-templomban délelőtt 10 órakor.
2025.01.18. -
Kezdődik az Ökumenikus imahét
Az Ökumenikus Imahét idei eseménysorozata vasárnap a Szent Imre-templomban kezdődik Székesfehérváron. A város katolikus, evangélikus és református templomaiban, valamint baptista imaházában január 19-e és január 26-a között, minden nap 18.00 órakor kezdődnek a közös imádságok.
2025.01.17. -
Magyar kultúra napi programok
Január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját, amelyhez kapcsolódóan Székesfehérváron számos különleges program várja az érdeklődőket. A következő napokban a városban irodalmi és színházi események gondoskodnak a méltó megemlékezésről.
2025.01.17. -
Irodalom és közösségépítés
Czinki Ferenc volt a Nyitott könyvek beszélgetéssorozat januári vendége a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében. A székesfehérvári íróval Bokros Judit és Gellén-Miklós Gábor beszélgetett a múltról és a jövőbeli célokról.
2025.01.17.
Közösen ünnepelték a zene világnapját a város kórusai, zenekarai és néptáncegyüttesei
Október 1-jén ismét együtt ünnepeltek a zenebarátok az Alba Regia Sportcsarnokban. A zene világnapja alkalmából megrendezett eseményen a város felnőtt és gyermekkórusai, szimfonikus zenekara és népzenei együttesei léptek fel és átadták Székesfehérvár zenei elismerését, a Fricsay-díjat is Hartyáni Mária zenepedagógusnak.
Székesfehérváron két évtizedes hagyomány, hogy október 1-jén a város zenei életének legkiválóbb képviselői: kórusok, zenekarok, hangszeres művészek, népzenészek együtt énekelnek, muzsikálnak.
A polgármester gratulált mindenkinek, aki az est folyamán szakmai, vagy városi elismerésben részesült. "Gazdag ez a névsor és jól mutatja azt, hogy miért is lehetünk büszkék a város zenei életére" - tette hozzá.
A hagyományokhoz hűen idén is nagyszabású hangversenyt rendeztek, több mint félezer fellépő részvételével a zene világnapja alkalmából az Alba Regia Sportcsarnokban. Azt est folyamán került sor a Fricsay Richárd Zenei Díj, valamint az Éneklő Ifjúság Okleveleinek átadására is.
A Fricsay díjat idén Hartyáni Mária zenepedagógus vehette át aki évtizedeken át elkötelezetten tanította az ének-zenét.
Pályáját az Ezredéves Általános Iskolában kezdte, majd ének-zene tanárként tanított az egykori Ybl Miklós Szakiskolában, ahol karnagyként szerettette meg a zenét a diákokkal. Dolgozott az Arany János Általános Iskola és Speciális Szakiskolában napközis nevelőként, emellett a József Attila Gimnáziumban mint óraadó tanár tanított. Több mint 30 éven át a Május 1. Téri Általános Iskolában oktatta a gyermekeket, vezette az iskola kórusát. Az ének és a zene élete minden pillanatát átjárta. Szervezője és mozgatóruhója volt az Éneklő Ifjúság hangverseny sorozatának. 1992-ben hagyta abba a tanítást véglegesen, de zenei ötletei nem apadtak el. A Fehérvári Kisangyalok különleges adventi zenei produkció megálmodójaként harmadik éve vállal oroszlántészt abban, hogy az általános iskolásokból alkotott többszáz fős gyerekkórus meghitt hangulatot teremtsen advent idején.
Az esten fellépett az Alba Regia Szimfonikus Zenekar, az Alba Regia Vegyeskar, az Alba Regia Táncegyüttes, az Arasinda Együttes, az Ars Musica Kórus, a Bástya Kórus, a Ciszterci Gyermekkar és Vegyeskar, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium kórusa, a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium Népzenei Együttese, a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola táncosai is.
Zene Világnapja székesfehérvári koncertje Giamoco Rossini Ünnepi kis miséje részletével, a Cum Sancto Spirito kezdetű nagyszabású fúgával, és Kodály Zoltán gondolatával zárult: „Legyen a zene mindenkié”
Hallhattuk a zene világnapja alkalmából a Legkisebbek Kórusát, Kicsinyek Kórusát, a Bárdos Lajos Gyermekkart, a Kodály Zoltán Leánykart, valamint Vegyeskart. Bemutatkozott a közönség előtt a Kossuth Lajos Általános Iskola Gyermekkara, a Primavera Kórus, a Széna Téri Általános Iskola Gyermekkara, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola Gyermekkara, Fiúkarát és Vegyeskara, valamint a Tilinkó Zenekart és Cserta Balázs is. A koncerten jelen volt a Tóvárosi „Cserregők” Gyermekkara, a Vasvári Pál Gimnázium Vegyeskara, a Vox Mirabilis Kamarakórus és Zentai Úti Általános Iskola Gyermekkara.