-
Városi ballagás 2026.
Szombaton délelőtt 21 iskola 85 végzős osztályának 2068 fiatalja búcsúzott a várostól és az alma matertől a város közös ballagási ünnepségén. A rendezvény végén, szép hagyományként az iskolák végzős diákjainak képviselői emlékszalagot kötöttek Székesfehérvár zászlajára.
2026.05.02. -
Szent Flórián-napi ünnepség
Ünnepi állománygyűlést tartott Szent Flórián napja alkalmából a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A Városháza Dísztermében rendezett eseményen a tűzoltók és a tüzes mesterségek védőszentje előtt tisztelegve emlékeztek meg a jelenkor tűzoltóinak munkájáról. Az ünnepség keretében adták át a Székesfehérvár Közbiztonságáért díjat is Réger István tűzoltó zászlósnak.
2026.04.30. -
Meglepetés a magyar érettségin
Jókai Mór és Wass Albert életét, pályáját volt érdemes ismerni, tudni a magyar írásbeli érettségin többek között. Meglepetés volt, hogy nem novellaelemzést kaptak idén a diákok, hanem Arany János versét lehetett elemezni.
2026.05.04. -
Kezdődik a lomtalanítás
150-re bővült a lomtalanítási gyűjtőpontok száma Székesfehérváron a tömbházas övezetekben. A lomtalanítás idén szombatonként lesz, és minden lépcsőházban tájékoztató plakátokat helyeznek a ki.
2026.05.04.
Korszakváltás a politikában? - Fehérváron tartja vándorgyűlését a Magyar Politikatudományi Társaság
Átadták a Társaság elismerését, a Kolnai Aurél-díjat, melyet Horváth Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója vett át. Székesfehérvár Önkormányzat nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a résztvevőket.
Az idén 40 éves fennállását ünneplő Magyar Politikaitudományi Társaság június 9-10-én, csütörtökön és pénteken Székesfehérváron, a Budapesti Corvinus Egyetem helyi campusán tartja XXVII. Vándorgyűlését több mint száz résztvevővel, Politika és politikatudomány: korszakváltás? címmel. A központi téma a 2022. évi hazai országgyűlési választás és az azt körülvevő korszakos átalakulás.
A politikatudomány éppen csak elkezdte felmérni a pandémia okozta globális hatásokat, amikor az ukrajnai háború egy újabb válságot teremtett, gyökeresen megváltoztatva a magyar választás körülményeit is. Az átalakulás komoly hatást gyakorol az európai országok közeli választásainak trendjeire, a bal- és jobboldali erőviszonyokra is. A konferencia fő irányvonalaként áttekintik, hogy a hazai választás eredményei miként alkalmazkodnak az Európában és a világban zajló változásokhoz, trendekhez.
A kétnapos vándorgyűlés megnyitóján dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a résztvevőket a BCE Székesfehérvári Campusán, megtiszteltetésnek nevezve, hogy Székesfehérvárt választották helyszínnek. Elmondta, hogy az elmúlt két év nem kedvezett a személyes részvételű rendezvényeknek, ami bizonyára hatással volt a Társaság működésére is, így még inkább élmény és hasznos a személyes találkozás. A témakörök közül kiemelte az ukrajnai háborút, ami nagyon sok tudományos területen vet fel kérdéseket a jelen és a jövő szempontjából. Izgalmas feladatnak nevezte áttekinteni, hogyan épült fel a hazai választási kampány, milyen körülmények között zajlott és milyen tanulságok vonhatóak le az eredményekből.
Ugyancsak köszöntötte a résztvevőket a Magyar Politikaitudományi Társaság elnöke , hangsúlyozva, hogy a politikatudományi szakma seregszemléjén számos fontos kérdést igyekeznek feltárni. Boda Zsolt átadta a Kolnai Aurél-díjat is. A Társáság elismerése az előző évben, magyar nyelven megjelent legjobb politikatudományi publikáció szerzőjének adományozható.
Idén a székesfehérvári születésű Horváth Attilát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóját díjazták A verseny változatai – A visegrádi országok pártrendszerei 1990-2020 című könyvéért. A szerző elmondta, hogy ezt a munkát politológus hallgatóként kezdte évfolyamdolgozattal, amelyből szakdolgozat, doktori disszertáció, végül könyv lett. Az izgalmas kiadvány többek között áttekinti az elmúlt 30 évben bekövetkezett kormányváltások jellegét, a politikai versenyeket és azok struktúráját.