-
Gyere és alkoss szabadon!
Gyermekműhely címmel idén nyáron is megszervezi kétturnusos napközis táborát a Fehérvári Kézművesek Egyesülete. Az első turnusra már csak korlátozott számban, a másodikra még bőven vannak szabad férőhelyek. Várják a jó hangulatban, szabadon alkotni vágyó, 10-16 év közötti fiatalokat, akik különféle mesterségekbe kóstolhatnak bele.
2026.06.23. -
Programok a kastélyban
Különleges programokra várják az érdeklődőket a fehérvárcsurgói kastélyba ezen a nyáron is. Júliusban koncertet és botanikai sétát is rendeznek.
2026.06.23. -
Nagyot ment a korai FEZEN
Hat helyszínnel, emlékezetes koncertekkel és teltház-közeli napokkal zárta kapuit a FEZEN Fesztivál. A megszokottnál jóval korábbi, júniusi időpont a szervezők szerint abszolút bevált, így Székesfehérváron egy hamisítatlan, kánikulai hétvégével hivatalosan is beindult a 2026-os országos fesztiválszezon.
2026.06.22. -
Játszótérről játszótérre
A SZÉNA Egyesület a Családokért idén nyáron ismét meghirdette a tavaly nagy sikerrel megvalósult „Játszótérről játszótérre” közösségi programját, amely mától, június 22-től egészen augusztus 31-ig várja a székesfehérvári és környékbeli kisgyermekes családokat.
2026.06.22.
Kényelmesebb lomtalanítás a társasházi övezetekben - százötven gyűjtőpont lesz
„A lomtalanítás a közszolgáltatás részeként működik, s immár sok esztendeje kötelező évente egy alkalommal biztosítani ennek lehetőségét a lakosság számára. Székesfehérváron a családi házas övezetekben nagyjából egy évtizede működik a bevált, kellően rugalmas rendszer: házhoz menő rendszerben, egyeztetést követően évente egyszer minden családi háztól három köbméternyi lomot szállítunk el ingyenesen.” – emelte ki a sajtótájékoztató elején Steigerwald Tibor, a Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A lakótelepek esetében azonban a korábbi, elég nagy felfordulással járó „kipakolós” megoldást öt évvel ezelőtt felváltotta az új, gyűjtőpontos módszer. „Mivel több lakossági visszajelzés érkezett, illetve magunk is láttuk, hogy hol érdemes még a módszeren csiszolni, néhány alkalommal módosítottuk, finomítottuk az átvétel és az elszállítás rendjét. Az idei év újdonsága pedig az lesz, hogy a korábbi, hétköznapi időpontok helyett ezúttal minden társasházat érintően hétvégére, szombatra esik majd a lomtalanítás: május 16-ától öt egymást követő szombaton (ami alól a pünkösdi hétvége kivételt képez, mert az kimarad), összesen 150 gyűjtőponton várjuk majd a lakosságot.”
A gyűjtőpontos rendszer indulásakor először 46 helyszín volt kijelölve a lakótelepeken a lomok átadására, ami miatt valóban előfordult, hogy a lakástól elég messze, olykor néhányszáz méteres távolságba kellett eljuttatni a megunt holmikat. Ezért a Depónia a következő években 93 helyszínt jelölt ki, idén pedig a már említett 150 ponton adhatják le a tömbházas övezetben élők a lomokat, mégpedig szombatonként 08.00 és 13.00 óra között. Ezeken a pontokon a Depónia munkatársai veszik át a leadásra szánt dolgokat, tárgyakat, s időközönként itt jelennek majd meg a gyűjtőjárművek és szállítják el a begyűjtött hulladékot. Ez a rendszer – emelte ki az igazgató – egyszerre biztosítja a kényelmes lakossági hozzáférést, a rendezett lebonyolítást, valamint azt, hogy a lom ne maradjon felügyelet nélkül közterületen.
Fontos kiemelni, hogy a hulladékot a gyűjtőponton tartózkodó Depónia munkatárs által kijelölt helyre lehet elhelyezni, tilos azt a hulladékgyűjtő edényekhez, vagy bármely más közterületre tenni. Amint elhangzott, a jogosultságot a helyszínen ellenőrzik, ezért kérik, mindenki hozza magával a lakcímkártyáját. „A lomtalanításra kijelölt szombatokat megelőzően egy héttel a sorra kerülő minden egyes lépcsőházban plakátokat teszünk ki a részletekről, hogy időben felhívjuk a lakók figyelmét a lehetőségre.” – tette hozzá Steigerwald Tibor.
A lomtalanítás során olyan nagyméretű háztartási hulladékoktól szabadulhatunk meg, amik nem férnek bele a szabványos gyűjtőedényekbe, így leadhatók például a régi bútorok, berendezési tárgyak, a lapraszerelt bútorok, matracok, ágyneműk, szőnyegek, textíliák, ruhaneműk, gyermekjátékok, műanyag kerti bútorok és más használati tárgyak is. Fontos viszont, hogy ezen akció keretében nem lehet leadni az építési-bontási anyagokat, törmeléket, autóalkatrészeket, illetve a veszélyes hulladéknak számító festékeket, olajat, gyógyszereket. Ugyancsak nem veszik át ezeken az alkalmakon a kommunális és a zöldhulladékot, az elektronikai hulladékokat, illetve az újrahasznosítható anyagokat sem, utóbbiakat elsősorban a hulladékudvarokban, illetve építési törmelék esetében a csalai hulladékkezelő telepen veszik át.