-
Nagyboldogasszony napja
Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Szombaton, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hat órakor.
2026.08.15. -
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének sajtóközleménye
Dr. Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter 2026. július 30-án megkereste az országos önkormányzati érdekszövetségek elnökeit az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) soron következő ülésének előkészítésével kapcsolatosan és javaslatokat kért az ülés napirendjére.
2026.08.07. -
Bezárhatnak a bölcsődék és óvodák
Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026.08.02. -
További energiatakarékos intézkedéseket vezet be Székesfehérvár
Székesfehérvár Önkormányzata a Kormány energiatakarékosságra vonatkozó felhívásához csatlakozva több intézkedést vezet be a villamosenergia-felhasználás csökkentése érdekében. A cél, hogy az önkormányzati feladatellátás zavartalan biztosítása mellett mérséklődjön az energiafelhasználás, és a munkavállalók számára is biztonságos munkakörnyezetet lehessen fenntartani.
2026.08.01.
Javában zajlanak az országos tanulmányi versenyek
Az első Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyt 1923-ban matematikából rendezték, ezt a fizika, illetve a természettan verseny követte 1927-től. 1952-től 1956-ig a rendezvény neve Rákosi Mátyás tanulóverseny volt. Mára a legrangosabb megmérettetésnek számít, amivel a résztvevő diákok a megérdemelt dicsőség mellett értékes felvételi többletponthoz jutnak. Szinte minden fehérvári középiskola indít versenyzőket, s járványos hírek ide vagy oda, ők versenylázban égnek.
2009.12.04. 09:00 |
Az első Országos Középiskolai Tanulmányi Versenyt 1923-ban matematikából rendezték, ezt a fizika, illetve a természettan verseny követte 1927-től. 1952-től 1956-ig a rendezvény neve Rákosi Mátyás tanulóverseny volt. Mára a legrangosabb megmérettetésnek számít, amivel a résztvevő diákok a megérdemelt dicsőség mellett értékes felvételi többletponthoz jutnak. Szinte minden fehérvári középiskola indít versenyzőket, s járványos hírek ide vagy oda, ők versenylázban égnek.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint az Oktatási Hivatal kiírása szerint zajlanak az általában két-háromfordulós versenyek. Egy-egy forduló írásbeli, szóbeli és gyakorlati feladatokból állhat.
Vannak úgynevezett pályázatos versenyek: a földrajz, a történelem, a magyar nyelv, a művészettörténet, a rajz és vizuális kultúra, a mozgóképkultúra és médiaismeret tantárgyakból. Azoknak a diákoknak, akik a versenybizottság által meghatározott pontszámot sikerült elérniük az első (történelemből a második) fordulóban, egy pályaművet kell készíteniük, mely általában saját kutatási eredményt rögzít. A filmesek projektmunka leírását küldhetik be, a történelem megszállottjai jelentős nőalakok szerepét vagy várak sorsát bemutató helytörténeti gyűjtést írhatnak le, a nyelvtanból indulók a nyelvi humor, férfi-női szóhasználati és szövegalkotási sajátosságait, vagy kortárs alkotók - Varró Dániel, Tóth Krisztina, Kukorelly Endre, Kovács András Ferenc – szabadon választott műveinek nyelvi jellegzetességeit mutathatják be.
A nem pályázatos legnagyobb csoport 14 tantárgya írásbeli megméretéssel indul. Az első állomást a középiskolák jelentik. A feladatsor megoldására a diákok 30-360 percet kapnak. Az első forduló dolgozatait vagy azoknak a versenykiírás tantárgyi fejezeteiben meghatározott részfeladatait a szaktanárok (szaktanári munkaközösségek) javítják az Oktatási Hivatal által kiadott központi javítási-értékelési útmutató alapján. A megírást követően 25 nap múlva készül el a hivatalos, központilag jóváhagyott továbbjutási rangsor. Ez számszerűen a legjobb 30 fő kiválasztását jelenti – ők folytathatják szóbelivel a versenyt az országos tantárgyi versenybizottságok előtt.
Érdemes tanulni és küzdeni, mert az OKTV helyezettjei többletpontokat kapnak a továbbtanuláshoz. Most (amikor a felsőoktatási minimum felvételi ponthatár 160-ról 200-ra változott, s ez vélhetően a ponthatárok emelkedéséhez vezet) ez nem elhanyagolható előnyt fog jelenteni.
Göde Andrea