Ismét sok érdeklődőt vonzott a királyi séta a Belvárosban

A Székesfehérvári Királyi Napok felvezető rendezvénysorozata, a Királyok a Belvárosban újabb látványos programmal várta a közönséget szombaton kora este. Folytatódott a Királyok a Belvárosban programsorozat, ahol ezúttal Szent Erzsébet, Szent Margit, Asztrik érsek és II. András várta az érdeklődőket, a Tabulatúra régizene-együttes és a Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének vitézei kíséretében.
2026.08.01. 20:47 |
Ismét sok érdeklődőt vonzott a királyi séta a Belvárosban

A rekkenő hőség miatt a szokásos időponthoz képest később, 18 órakor indult el a Királyok a Belvárosban menete, melyben ezúttal négy történelmi óriásbáb „sétált” a Vörösmarty Színháztól a Városház térig és töltötte meg középkori hangulattal a Belvárost.

Az óriásbábok testőrségét ezúttal a Magyar Királyi Kardforgatók Rendjének vitézei adták: öt harcossal érkeztek, akik a Hunyadiak korának, a Fekete seregnek páncéljaiba öltözve látványos párbajokkal szórakoztatták a közönséget, majd dolguk végeztével mindenkit meghívtak a Királyi Napokon felállított sátrukba.

„Utánam, jóemberek, mit nekünk ez a 40 fok!” – lelkesítette a jelenlévő sokaságot Haraszti Zsigmond kikiáltó, akiket nem is nagyon kellett noszogatni, kicsik és nagyok egyaránt lelkesen követték az óriásbábókat, miközben a Tabulatúra régizene-együttes szolgáltatta a talpalávalót.

A nagy meleg nem csillapodott, de a belvárosi árnyék némileg enyhített a hőségen. A Vörösmarty Színháznál, majd a Mátyás-király emlékműnél „bemutatkozott” a négy történelmi alak: a hit védelmezői, három szentéletű államépítő, Szent Erzsébet, Szent Margit és Asztrik érsek, akik nem a világi hatalom fitogtatásával, hanem az önfeláldozással, a hittel, vagy az egyház megszervezésével hagytak mély nyomot a magyar történelemben. Hozzájuk csatlakozott az Árpád nemzetségből való II. András király, akinek dicső hadai Szentföldig elértek, de nemcsak karddal, hanem törvénnyel is szolgálta országát. 1222-ben Székesfehérváron adta ki az Aranybullát, mely rögzítette a nemesek jogait és kötelességeit, valamint a királyi hatalmat is törvények közé szorította.
A jó hangulatú menet végzetével Koszorú Attila és Balázsi Anikó duójának fellépése következett a Városház téren, akik örökzöldekkel és népszerű popslágerek feldolgozásaival szórakoztatták a nagyérdeműt.

A Királyok a Belvárosban sorozat augusztus 8-án folytatódik,

amikor Álmos herceg, II. (Vak) Béla, Salamon és III. András alkotja majd a „királyi négyest”, akiket Sub Rosa régizene együttes hangszerei és a Szárnyas Sárkányok gólyalábasai kísérnek majd. Az estet pedig a Cserkó Folk Kocsma zenei fellépése zárja.

Fehérvári színes

  1. A Királyi Napokon játszanak

    Idén is folytatódik az a kulturális misszió, melyet közel két évtizede indított útjára közösen a Rákóczi Szövetség és Székesfehérvár Önkormányzata. Az együttműködésnek köszönhetően idén is játszanak határon túli diákok a Székesfehérvári Királyi Napok két történelmi darabjában. Az Erdélyből és Felvidéktől érkezett fiatalokat a Városházán köszöntötték hétfőn délelőtt.

    2026.08.10.
  2. Tanszergyűjtés augusztus 15-ig

    Idén nyáron is megszervezi közös tanszergyűjtő akcióját a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár és az Adypapír írószerbolt. Az akció augusztus 15-ig tart, mindkét helyszínen szeretettel fogadják az új vagy a használt, de jó állapotú tanszereket, eszközöket.

    2026.08.10.
  3. Szevasz, terasz! - Fehérvárról is megfigyelhető lesz a részleges napfogyatkozás

    Szokatlan, ritkán előforduló napsarlós naplementében gyönyörködhetünk 2026. augusztus 12-én, szerdán este, amit sötétedés után a Perseida meteorraj csillaghullása követ majd. A részleges napfogyatkozást lehetőség lesz a Csillagvizsgáló alatti,  az SZKKK teraszáról is megnézni.

    2026.08.10.
  4. Jelentkezés a Lecsófesztiválra

    Szeptember 12-én, szombaton ismét a közös főzés, a jókedv és a lecsó áll a figyelem középpontjában Székesfehérváron. Jelentkezni ITT lehet augusztus 26-ig lehet! A hagyományos közösségi eseményt a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szervezi, kedvezőtlen időjárás esetén a rendezvény esőnapja szeptember 19.

    2026.08.10.