Iskola és víziközmű-fejlesztésekről is döntött a közgyűlés pénteki ülésén

Több fejlesztésről is született döntés Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlésének pénteki ülésén. A Kodály Általános Iskola esetében a homlokzat felújítása, a Tóparti Gimnázium esetében pedig teljes belső és külső felújítás valósul meg. A víziközmű fejlesztési alap terhére ivóvízvezeték-rekonstrukció valósul meg a Virág Benedek utca – Zámoly utca közötti szakaszon, és munkálatok kezdődnek a Széchenyi út - Horvát István úti főgyűjtő kapcsán is.
2022.09.30. 10:30 |
Iskola és víziközmű-fejlesztésekről is döntött a közgyűlés pénteki ülésén

A közgyűlés egyperces néma felállással kezdődött: a képviselők a 77 esztendős korában elhunyt dr. Rábaközi Ferencre, az egykori önkormányzati képviselőre emlékeztek. Dr. Rábaközi Ferenc a rendszerváltás időszakában csatlakozott Székesfehérvár képviselőtestületéhez, 1990 októberétől két cikluson át, 1998 októberéig volt tagja a város közgyűlésének. A közösségért végzett munkát 1999-ben Pro Civitate-díjjal ismerték el.

A napirendi pontok tárgyalása előtt díjátadásra is sor került, Pintér László, a Székesfehérvári Városi Polgárőr Egyesület elnöke vehette át a „Székesfehérvár Közbiztonságáért” Díjat. Pintér László az áprilisi díjátadón egyéb elfoglaltságai miatt nem tudott részt venni, ezt pótolták most a közgyűlésen.

A közgyűlésen és a tegnapi bizottsági ülések során is több fejlesztésről született döntés.

dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a fejlesztések egyik része az iskolákat érinti, több iskola esetében vizesblokkok felújítása kezdődik meg, a Kodály Általános Iskola esetében a homlokzat felújítása, a Tóparti Gimnázium esetében pedig teljes belső és külső felújítás valósul meg. Ezeknél a fejlesztéseknél lezárta a bizottság a közbeszerzési eljárásokat is. A polgármester hozzátette, bízik benne, hogy a következő hetekben alá tudják majd írni a szerződéseket és át tudják adni a munkaterületet még idén mindegyik iskola esetében. Ezek a középiskolai campushoz kapcsolódó oktatásfejlesztési program részeként, állami forrásból valósulnak meg.

A fejlesztések második része az ivóvízre és az ehhez kapcsolódó eszközbeszerzésekre vonatkozó fejlesztéseket takarja, amelyek elindításáról a víziközműfejlesztési alap terhére döntött a közgyűlés.

A víziközmű fejlesztési alap terhére ivóvízvezeték-rekonstrukció valósul meg a Virág Benedek utca – Zámoly utca közötti szakaszon, és munkálatok kezdődnek a Széchenyi út - Horvát István úti főgyűjtő kapcsán is. Az önkormányzat képviselő-testülete a közgyűlésen egyhangúlag úgy döntött, hogy az előkészített fejlesztéseket elindítja.

Információk a Fejérvíz Zrt. integrációjáról

A közgyűlésen a Fejérvíz integrációjával kapcsolatban Márton Roland képviselő kérdésére válaszolva dr. Cser-Palkovics András polgármester elmondta, hogy a közgyűlés legutóbbi döntését határidőre elküldték a Nemzeti Vízművek Zrt.-nek, és várják a hivatalos válaszokat, amik várhatóan a következő hetekben megérkeznek és utána lehet döntést hozni az integráció következő lépéseiről.

A polgármester elmondta, hogy több egyeztetés zajlott az állami vezetőkkel, mind Gulyás Gergely miniszterrel, mind pedig az ITM államtitkáraival. Ami tisztázódott, hogy amennyiben az integráció megtörténik, akkor a Fejérvíz többsége továbbra is önkormányzati tulajdonban marad, a szolgáltatás biztonsága garantált és ennek felelőssége január 1-től az államra száll át. A vagyont az állam nem értékesítheti, privatizációra nincs lehetőség és továbbra is közösségi tulajdonban marad. "Aki amilyen időpontban csatlakozik az integrációhoz, onnantól számíthat a veszteség finanszírozására, ez Székesfehérvár esetében 1,1 – 1,6 milliárd forint attól függően, hogy a béremeléseket is el tudja-e ebben számolni az önkormányzat. Integráció esetén a víziközmű alapokat is át kell adni az államnak, viszont a fejlesztéseket innentől kezdve az államnak kell megvalósítania, évről évre fejlesztési alapot kell képeznie." - mondta el a polgármester.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester szólt arról is, hogy a távhőárakkal kapcsolatos kormányhatározat még nem jelent meg, ezért várhatóan október második hetében tud dönteni a testület az energiaárakkal kapcsolatos intézkedésekről.

Elfogadták a város környezetvédelmi programját

A közgyűlésen a nyílt napirendi pontok között tárgyalta és fogadta el a testület a Székesfehérvár Megyei Jogú Város Fenntartható Energia és Klíma Akcióterve (SECAP) – 2021, valamint Székesfehérvár Megyei Jogú Város Környezetvédelmi Programja 2020-2025 dokumentumokat.

A közgyűlésen elfogadta a testület a közlekedés monitorozó és modellező eszköz tesztterületének biztosítására vonatkozó együttműködést is. A projekt célja, hogy a mesterséges intelligenciával támogatott városi közlekedés monitorozó eszközök fejlesztésével és új, innovatív technológiák felhasználásával olyan eszköz és szolgáltatás alakuljon ki, amely üzleti hasznosíthatósággal rendelkezik.