Férfi kvalifikáció, női körvívás, viharos nap az öttusa Európa bajnokságon

Viharos nap volt a Székesfehérváron rendezett felnőtt férfi, női öttusa Európa bajnokság csütörtöki napja, különösen a délután. Már reggel elkezdték a férfiak a selejtező csatáit, két csoportban zajlott a kvalifikáció, vívtak egymással az elődöntős helyekért a versenyzők.
2022.09.15. 19:22 |

Miután mindkét csoport tagjai "kivívták" maguknak a vívás eredményei alapján megszerezhető pontokat, a hölgyek vették át az urak helyét a pástokon.  A körvívás, vagy másképpen rangsoroló vívás alapvetően befolyásolja a verseny további alakulását, mert az eredményt magukkal viszik az öttusázók a további szakaszokba, így a pénteki elődöntőbe, illetve a 18 továbbjutó a vasárnapi fináléba is

Az elődöntős magyarok közül Simon Sarolta vívott a legeredményesebben a székesfehérvári öttusa Európa-bajnokság női versenyében: 22 győzelemmel és 13 vereséggel a harmadik helyen végzett. Jól szerepelt Guzi Blanka is, aki annak ellenére, hogy nem ez az erős száma, pozitív mérleggel, 18 sikeres és 17 vesztett asszóval zárt a csütörtök délutáni körvívásban. Ugyanilyen eredménnyel végzett az idén egyéniben világbajnoki ezüstérmes - Simonnal és Guzival csapatban vb-harmadik - Gulyás Michelle, neki azonban ennél lényegesen jobb eredményei is vannak ebben a számban. További négy vívó gyűjtött 18 győzelmet, ők hatan a 16 helyen állnak. A negyedik magyar elődöntős, Barta Luca négyes holtversenyben a 30. helye áll, 13/22-es mutatóval.

Ami pedig a férfiakat illeti: a magyarok közül négyen - Demeter Bence, Bőhm Csaba, Bereczki Richárd és Szép Balázs - szerepelhetnek majd a férfi verseny elődöntőjében. Az 59 fős mezőny két csoportban küzdött a csütörtöki selejtezőben, mindegyikből az első 15 ért azonnal elődöntőt, további hat versenyző pedig pontszáma alapján került a legjobb 36 közé.

Az A csoportban a Volán Fehérvár válogatottja, Demeter Bence a vívást megnyerte, majd a 200 méteres úszásban hatodik lett, ezzel az élen állt a kombinált szám előtt, melynek végén elsőként ért célba. A vele és Széppel együtt júliusban csapatban vb-ezüstérmes Bőhm az első számban hetedik, majd a medencében negyedik volt, ennek eredményként a hatodik pozícióból kezdhette meg a négy lövészettel megszakított 5x600 méteres futást, és Demeterre felzárkózva második lett. A mezőnynek ebben a felében szereplő harmadik magyar, Regős Gergely 14. volt a záróverseny előtt, és bár a harmadik helyre fel tudott jönni, befejezte szereplését, mivel csoportonként egy nemzetből csak két versenyző juthatott tovább.

A B csoportban a kétszeres egyéni világbajnok, olimpiai bronzérmes Marosi Ádám "alapozott" a legjobban a hazaiak közül harmadik legjobb úszásával és nyolcadik helyet érő vívásával. A lövészetes futásnak a negyedik pozícióból vágott neki, végül hatodik lett, mégis búcsúzni kényszerült, mert a magyarok közül csak a harmadik legjobb lett ebben a csoportban. Az idei világbajnokságon egyéniben harmadik Szép 12. volt két szám után, Bereczki Richárd pedig 16., végül utóbbi a negyedik, előbbi az ötödik helyen futott a célba. A fehéroroszok és oroszok távolmaradása miatt nyílt ezúttal lehetőség arra, hogy a szokásos négynél több, akár hat öttusázó is indulhatott egy-egy nemzetből, de azzal a megkötéssel, hogy már az elődöntőbe is legfeljebb négy - csoportonként két-két - versenyző juthatott be országonként.

Pénteken a női elődöntőt, illetve a férfi elődöntősök körvívását rendezik meg.