-
Az egészség nem véletlen!
Az egészség nem véletlen! címmel rendeznek a mentális és testi egészségünket támogató, izgalmas estet június 25-én, csütörtökön 18.00 órától a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. Illatélmény, állapotfelmérés és figyelemre méltó ajánlások várják az érdeklődőket. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
2026.06.24. -
Nagy szükség van a véradókra!
Kritikus fontosságú a véradás nyáron, a biztonságos betegellátás érdekében. A szabadságolások és utazások miatt kevesebben adnak vért, ugyanakkor éppen ilyenkor nő meg a vérigény a balesetek és a sürgős műtétek miatt. A következő napokban Székesfehérváron, a kórház Területi Vérellátójában és több környékbeli településen is segíthetnek a donorok.
2026.06.24. -
Nyáron is egészségesen
Nyáron is folytatódnak az Egészségfejlesztési Iroda által szervezett ingyenes, egészségvédelmi, egészségmegőrzési tanácsadások. A június 26-i, pénteki ingyenes gyógytorna tanácsadásra még vannak szabad helyek.
2026.06.24. -
Gyere és alkoss szabadon!
Gyermekműhely címmel idén nyáron is megszervezi kétturnusos napközis táborát a Fehérvári Kézművesek Egyesülete. Az első turnusra már csak korlátozott számban, a másodikra még bőven vannak szabad férőhelyek. Várják a jó hangulatban, szabadon alkotni vágyó, 10-16 év közötti fiatalokat, akik különféle mesterségekbe kóstolhatnak bele.
2026.06.23.
Fehérváron a Sóstón alakult meg az MME Élőhelyvédelmi Szakosztálya
Az MME a tevékenységét igen összetett módon végzi, az óvodaudvarokon zajló madáretetéstől a kihalással fenyegetett, fokozottan védett állatfajok aktív védelméig sokszínű a feladatok köre.

Vadvízország a bregyói Kiserdőben.
Az elmúlt években, évtizedekben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy minden védelem alapja az élőhely védelme. Egy sivár, lebetonozott udvaron nincs értelme madárodút kitenni, felesleges a gólyakosár, ha a faluszéli rétet felszántják, a mocsarat lecsapolják, a patakot kibetonozzák. Ha az öreg erdőt letarolják, ha a vadvirágos réten gyár épül, ha a mocsarat feltöltik és felparcellázzák, pótolhatatlan értékek pusztulnak el örökre és visszavonhatatlanul. De a nézőpontot meg is lehet fordítani: egy kopár, fátlan agrársivatagot szépen lassan, szívós munkával élőbbé lehet varázsolni erdősáv, bokorsor ültetésével vagy akár méhlegelő parcellák telepítésével.
Egy székesfehérvári természetvédelmi akció során merült fel az ötlet, hogy az MME működése hatékonyabbá tehető, ha az élőhelyek védelmére, megőrzésére egy külön szervezeti egységet hoznak létre. Ez a gondolat az országban több szakember és lelkes természetbarát véleményével egyezett, így elkezdték a szakosztály megszervezését. Az alapötlet helyszínének tiszteletére az alakuló ülésnek a székesfehérvári Sóstó Vadvédelmi Központ adott otthont, ahol volt nemzeti parki igazgatók, évtizedek óta aktív természetvédelmi szakemberek, a civil szféra tapasztalt veteránjai és feltörekvő ifjú tagjai gyűltek össze személyesen és online is.
A szakosztály megalakult, amelynek címermadara a fehér gólya lett. "Közös célunk, hogy tevékenységünket közösen elvégzett élőhelykezelések, új védett területek, kiadványok, vezetett túrák jelezzék szerte az országban. Szimbolikus, hogy ezek a döntések Magyarország egyik legértékesebb belterületi természeti értéke, a Sóstó mellett születtek. Soha nem szabad hátradőlni: a Királyok Városában is nagyon sok teendő és megvédendő érték van még. Közös célunk, hogy sokáig gyönyörködhessünk a fehérvári láprétekben, erdőkben, kisebb-nagyobb mocsarakban. Ehhez azonban az Élőhelyvédelmi Szakosztály nem elég, ehhez sok-sok a természetet szerető székesfehérvári támogatására, lelkesedésére, vagy akár aktív munkájára is szükség lesz." - mondta Kovács Gergely Károly az új szakosztály titkára.
Székesfehérvár városa nemrégiben csatlakozott a Madárbarát Települések Országos Szövetségéhez
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 50 évvel ezelőtti megalapítása óta hazánk egyik legnagyobb presztízsű és támogatottságú természetvédelmi szervezete, melynek kezdeményezésére tavaly megalakult a Madárbarát Települések Országos Szövetsége. Ez egy olyan országos szakmai egyesület, melynek célja többek között, hogy elősegítse a településeken a madár- és természetvédelem ügyét, támogassa az ezekkel összefüggő tervek, programok megvalósítását és képviselje a tagtelepülések közös érdekeit madár és természetvédelmi kérdésekben. Székesfehérvár egyébként számos példával elöl jár a madarak védelme terén, így például a Sóstó természetvédelmi területen és városszerte madárodúk, megfigyelők, költőhelyek kerültek kialakításra.