-
Retro Székesfehérvár
Az 1960-70-es évek Fehérvárjáról, a bor és a művészet viszonyáról, illetve a Szózat költőjéről is szó lesz a városi tagkönyvtárak három hétfői programján.
2025.01.17. -
Jégpályák éjszakája
Korcsolyázásra invitálja az érdeklődőket a Jégpályák Éjszakája. Január 18-án, szombaton este különleges hangulat várja a résztvevőket a székesfehérvári ifj Ocskay Gábor jégcsarnokban 21 órától 23 óra 45-ig.
2025.01.17. -
Lelki közösség nőknek
Ismét kinyitja kapuit a hölgyeknek szóló kávézó a Budai Úti Református Gyülekezet közösségi házában. A Kotyogó január 18-án, szombaton 8 és 12 óra között vár minden korosztályt.
2025.01.17. -
NET nagyi
Folytatódik a NET Nagyi című, időseknek szóló oktató programsorozat a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtárban. A szépkorúak okostelefon-használati alapismereteket tanulnak. A február 12-én kezdődő, ingyenes képzésre az intézmény elérhetőségein lehet jelentkezni.
2025.01.17.
Fecskebarát Fehérvár - megkezdődött a kerámia fecskefészkek kihelyezése
A helyszínek kiválasztását a VÖLGY-HÍD Természetvédelmi Alapítvány nevében Kovács Gergely végezte, és a kihelyezést - amit a Városgondokság szakemberei hajtottak végre - is ő, illetve Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi referense felügyelték.
Nem könnyű fecskfefejjel gondolkodni emberként, de ahhoz, hogy segíthessünk, meg kell próbálni. Fehérváron éppen ez történik, Dr. Cser-Palkovics András polgármester kezdeményezésére, a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány szakmai támogatásával most közintézményekhez kerülnek ki műfecskefészkek, hogy segítsék a kis madarakat.
A Székesfehérvári Széna Téri Általános Iskola is szívesen csatlakozott a Fecskebarát Fehérvár programhoz, melynek keretében az intézmény eresze alá 20 db műfecskefészket helyeztek ki.
Kovács Gergely, a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője elmondta, sok embernek nem tetszik, hogyha a fecskék fészket akarnak rakni a házuknál, elzavarják őket, leverik a fészket. A város támogatásával most kerámia fecskefészkeket helyeznek ki, ahol otthonra találhatnak a madarak. Sajnos drasztikusan csökken a fecskék száma Magyarországon, és ha eltűnnek, eltűnik a legegészségesebb, legbiztonságosabb bio rovarvédelmünk, ami megvéd a rovarok terjesztette betegségektől.
A hazai fecskeállomány 2000-2010 között összeomlott, az ezredforduló első évtizedének végére az állománycsökkenés meghaladta az 50%-ot. A tendencia sajnos nem fordult meg, viszont közben nagyot változott a világ.
A 2010-es évek végére jelentősen felerősödött a klímaváltozás, melynek egyik következményeként szinte évről-évre újabb és újabb mezőgazdasági kártevő rovarok és betegségeket terjesztő szúnyogfajok érkeznek Magyarországra. Éppen ezért az olyan rovarevők szerepe, mint amilyenek a fecskék (tovább a denevérek) is, jelentősen felértékelődik, hiszen ők biológia úton, plusz környezetterhelés nélkül csökkentik a rovarok számát. Hiányukban ezt agrárkemikáliákkal és rosszul végrehajott szúnyogirtással végezzük el, ami súlyosan környezetszennyező és természetkárosító. Éppen ezért jól felfogott érdekünk, hogy a megmaradt fecskeállomány megőrzése mellett műfészkek kihelyezésével is tegyünk számuk gyarapodásához.