Fecske otthon lett a Mura utca is - videón a fecskefészkek telepítése

Újabb mű fecskefészket helyeztek el a Városgondnokság és a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány szakemberei a városban, ezúttal a Mura utcai társasházaknál. A speciálisan kialakított fészkek kifejezetten a városi környezetet kedvelő molnárfecskék számára készültek. A telepítésről videó is készült.
2021.04.13. 08:37 |
Fecske otthon lett a Mura utca is - videón a fecskefészkek telepítése

A mű fecskefészkeket a helyszínen sárral kenték be, hogy otthonosabban érezzék magukat benne a molnárfecskék, majd ezt követően erősítették fel a mintegy 20 fészket a Mura utcai társasházakra.

A magyarországi fecskepopuláció fogyásáról szóló hírek miatt indította el a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvánnyal közösen a város a Fecskebarát Fehérvár Programot 2019-ben annak érdekében, hogy a városlakók segítségével megóvják a megmaradt fecskeállományt. A program keretében azóta már több mint 130 kerámia fecskefészket helyeztek el a Városgondnokság szakemberei városszerte: otthonra találhattak a fecskék az Öreghegyi Közösségi Háznál, a Zentai Úti Általános Iskolánál, a Püspökkertvárosi Óvodánál, a Széna téri iskolánál és a Fecskepart utcában lévő trafóháznál is. 

Sok százezer csípőszúnyogtól szabadítanak meg bennünket

Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi szakmai vezetője elmondta, hogy örömükre számos intézmény, önkormányzat és magánszemély csatlakozott a programhoz és érdeklődött az iránt, hogyan vásárolhatnak és rakhatnak fel mű fecskefészkeket. Hozzátette, hogy a Mura utcára többek között azért esett a választás, mert számos olyan vizes élőhely van a közelben, ahonnan táplálkozni tudnak és a fészek bővítéséhez, kibéleléséhez is találnak alapanyagot. A fecskék egy költési szezon alatt sok százezer csípőszúnyogtól szabadítanak meg bennünket, ez a legfontosabb ökológiai tevékenységük az ember számára. Ezért is kell nagyon vigyáznunk az életükre, fészkelésükre. 

A Mura utcában kifejezetten a molnárfecskék számára készült fészkeket telepítettek.

A füsti fecskével ellentétben a molnárfecske az épületek külső részén építi költőhelyét, amely felülről is zárt, csak egy kis berepülőnyílás van rajta, kedvelt fészkelőhelyei pedig a magas tömbházak. Csete Gábor elmondta, hogy ezeket a mű fészkeket úgy helyezik fel, hogy hagynak pár centit a homlokzattól, hogy a fecske be tudja fejezni a fészket. Mintegy 1500 darabból épül fel egy természetes fecskefészek, de a mű fészkek otthonosabbá tételén is sokat dolgoznak a fecskék, szösszel, tolldarabokkal puhára bélelik a "lakásukat". 

Kovács Gergely, a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy elsősorban az emberi tevékenység veszélyezteti a fecskéket.

Afrikában, a telelőhelyeiken is tűnnek el a természetes élőhelyeik, mezőgazdasági területek lesznek belőlük. A klímaváltozás okozta szeszélyes időjárás is sok fecskét puszít el. A Földközi tenger vidékén is súlyos a helyzet, Málta, Olaszország és Ciprus is azon országok közé tartozik, ahol sajnos a "tradíció" része az átvonuló madarak vadászata. Általánosságban elmondható, hogy 17 fecskéből mindössze 4-5 érkezik vissza Magyarországra, a többiek áldozatul esnek a ragadozóknak, a tengerbe vesznek, vagy az emberi tevékenységnek esnek áldozatul.