„Értéket teremtünk” - ismertették a június 12-i Esélynap sokszínű programjait

Június 12-én, kedden 10-15 óra között harmadik alkalommal lesz Esélynap Székesfehérvár Belvárosában. Az EsélyKör (fogyatékosügyi szervezetek hálózata) nagyszabású, társadalmi integrációt, szemléletformálást és érzékenyítést elősegítő rendezvénye Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával, a Fejér Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház koordinálásában valósul meg. A részletekről a szervezők számoltak be kedden, a Hiemer-házban.
2018.06.05. 12:50 |
„Értéket teremtünk” - ismertették a június 12-i Esélynap sokszínű programjait

Az Esélynap lehetőséget ad arra, hogy sokak megismerjék a fogyatékkal élők mindennapjait. A programon 18 fogyatékosügyi szervezet, illetve 6 a témához kapcsolódó szervezet vesz részt, akik interaktív módon, játékos formában mutatják be tevékenységüket, szolgáltatásaikat. Lesznek látássérültekkel, mozgássérültekkel, hallássérültekkel kapcsolatos interaktív játékok, valamint közös éneklés a Szent Kristóf Iskolaházzal és flashmob a Frim Jakab Képességfejlesztő Szakosított Otthonnal.

Nem szeretem a »fogyatékos« kifejezést használni. Munkám során igyekszem kiemelt figyelmet fordítani a rendezvények és az intézmények akadálymentesítésére. Fontosnak tartom, hogy az Esélynapot nem zárt ajtók mögött, egy épületben tartják meg, hanem kiviszik a Városház térre a járókelők közé.” - hangsúlyozta Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere, aki beszélt a SZÉP programról, vagyis a Székesfehérvári Érzékenyítő Programról, amelyen keresztül az óvodákban és az iskolákban segítenek a szemléletformálásban.

Farnady Judit, a Civil Centrum Közhasznú Alapítvány elnöke nagyon különlegesnek nevezte az idei Esélynapot, melyhez minden eddiginél több, összesen 27 szervezet, intézmény és vállalat csatlakozott, így az összefogás minden eddiginél szélesebb körű lesz. Az Esélykör három legfontosabb feladata a társadalmi szemléletformálás, az akadálymentesítés és a foglalkoztatás elősegítése, az Esélynap pedig sokat segít a mindennapi előrelépésben.

A rendezvény részleteit Braun Katalin, a Fejér Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársa, programkoordinátora ismertette. Az érdeklődőket zenés-táncos és érzékenyítő programokkal, terápiás és vakvezető kutyás bemutatóval, kerekesszékes akadálypályával, integrált kézműves foglalkozásokkal, bekötött szemes tandembiciklizéssel is várják. Ki lehet próbálni a vakvezető kutyás sétát és a jelnyelvelést. Idén két különleges programelemmel is bővül a rendezvény: „Élő könyvtárat” látogathatnak meg egy sátorban a résztvevők, egy tabuk nélküli beszélgetés erejéig fogyatékossággal élő személy „kikölcsönzésére” van lehetőség, a Szent István Király Múzeum pedig műtárgy alapú érzékenyítéssel csatlakozik az Esélynaphoz.

A rendezvény idén az „Értéket teremtünk” címet kapta, mellyel szeretnénk megfogalmazni és bemutatni, hogy a fogyatékossággal élők is a társadalmunk szerves részei, értékes tagjai, akár termelés, akár kulturális élet és számos más területen. Az érintettek és az őket képviselő szervezetek bemutathatják a társadalmunk gazdasági és kulturális életét generáló tevékenységekben betöltött szerepüket. A rendezvény emellett az együttműködés erősítéséről is szól, amely egy nemes cél -a társadalmi befogadás- mögé sorakoztatja az érintett személyeket, intézményeket, szervezeteket.

Az Esélynap számos programját önkéntesek, bevonásával és együttműködésével valósítják meg a szervezetek. Idén kiegészül vállalatok munkatársainak önkéntes segítésével, az Alcoa Shared Services Hungary Kft. és a MagNet Közösségi Bank munkatársaival. Emellett idén kitelepül a Fejér Megyei Kormányhivatal-Székesfehérvári Járási Hivatal-Műszaki Engedélyezési, Fogyasztóvédelmi és Foglalkoztatási Főosztály - Foglalkoztatási Osztály, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft.-vel közösen. A rendezvény védnöke: Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.

Az Esélynaphoz kapcsolódó szervezetek, intézmények listája:

1. Látássérültek Regionális Közhasznú Egyesülete
2. Mozgássérültek Fejér Megyei Egyesülete
3. Viktória Rehabilitációs Központ
4. Frim Jakab Képességfejlesztő Szakosított Otthon
5. Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány
6. TANDEM-SZEM - Látássérültek Kerékpározását Segítő Egyesület
7. Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány
8. Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének Fejér Megyei Szervezete
9. Fejér Megyei Jelnyelvi Tolmács Szolgálat
10. Karitász Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézménye
11. Civil Centrum Közhasznú Alapítvány
12. Dog Garden Kutyapanzió, Kutyanapközi és Kutyaiskola
13. Gyermekekért a Kutyákkal – Kutyákkal a Gyermekekért Alapítvány
14. NEO Magyar Segítőkutya Egyesület
15. Fejér Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház
16. Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány
17. Egyensúlyunkért Alapítvány
18. Halmozottan Sérültek Fejér Megyei Szülőszövetsége -
19. Arany János EGYMI Ezredéves Óvodája, Általános Iskolája és Készségfejlesztő Iskolája
20. Fehérvár Travel Alapítvány – Autista Klub
21. Székesfehérvári Család - és Gyermekjóléti Központ
22. „Teljes Élet” Szociális Alapítvány
23. Fejér Megyei Kormányhivatal-Székesfehérvári Járási Hivatal-Műszaki Engedélyezési, Fogyasztóvédelmi és Foglalkoztatási Főosztály-Foglalkoztatási Osztály
24. Grundfos Magyarország Gyártó Kft.
25. Alcoa Shared Services Hungary Kft.
26. MagNet Közösségi Bank