Épített örökségünk üzenete - felavatták a megújult Szent II. János Pál pápa teret

Ünnepi pillanatokkal kezdődött a Múzeumok Éjszakája Székesfehérváron. Felavatták és megszentelték a felújított Szent II. János Pál pápa teret a Szent István-székesegyház előtt. Az eseményen köszöntőt mondott Dr. Cser-Palkovics András polgármester és Kulcsár Mihály, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont igazgatója. A teret Spányi Antal megyéspüspök áldotta meg. 
2019.06.22. 21:01 |
Épített örökségünk üzenete - felavatták a megújult Szent II. János Pál pápa teret

Sokszázan érkeztek a Belvárosba a Múzeumok Éjszakája programjaira, amelyek a Szent II. János Pál pápa tér avatásával kezdődtek. A MusicColore Énekegyüttes zsoltárt és motettát énekelt, majd köszöntőt mondott a város polgármestere.

Székesfehérvár Belvárosának legmagasabb pontján található városunk és egyúttal nemzetünk történelmének egyik fontos helyszíne. E területen állott a mai székesegyház előd-temploma, Fehérvár egyik legkorábbi egyházi épülete. „Épített örökségünk is hordozza azokat a mondanivalókat, amelyek múltunkból üzennek a jelennek és a jövőnek egyaránt.” - kezdte ünnepi beszédét dr. Cser-Palkovics András.

Szent István királyunk, aki az ország legfontosabb és legnagyobb egyházi létesítményét, a Szűz Mária prépostsági templomot - közismert nevén a koronázóbazilikát - megépíttette, nem a város legmagasabb kiemelkedésén tette ezt, hanem egy építészetileg kevésbé előkelő helyszínen.

Ennek oka - a történeti kutatások szerint - az lehetett, hogy itt, a mai székesegyház helyén már állt egy ilyen fontos épület. Ez az a templom, amely Géza fejdelem sírját őrizte, s első királyunk számára sokat jelentő, megőrzendő érték volt. Ez is jól jelzi, hogy szimbolikus a hely, ahol vagyunk. Ezért volt számunkra fontos az egyházmegyével közösen e tér megújítása is.

Fehérvár polgármestere elmondta, a burkolat megújítása előtt komoly közműkiváltások történtek. Köszönhetően az egyházmegye, a kormány és a város összefogásának, a kívülről már felújított székesegyház épületével, a megújult térrel és parkkal gyönyörű lett a Szent II. János Pál pápa tér, amely 2005 óta viseli egész Közép-Európa ezredfordulós évtizedei egyik legmeghatározóbb személyiségének, a nagy pápának, a 2011-ben boldoggá, 2014-ben szentté avatott II. János Pálnak az emlékét. A térkőburkolat pedig jól mutatja, hogy hol állt egykoron, ezer évvel ezelőtt a négykaréjos templom.

A polgármesteri köszöntőt követően Kulcsár Mihály, a Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont igazgatója ismertette a 2014-ben kezdődött ásatás eredményeit és az egykori templomhoz kapcsolódó történelmi információkat. Mint mondta, a mai székesegyház középkori elődjének tekinthető Szent Péter- és Pál-templom kivételes szerepet játszott hazánk középkori történelmében. Az államalapító Szent István atyjának, Géza nagyfejedelemnek sírját őrző templom a koronázó szertartás kapcsán is fontos szerepet töltött be. A koronázóbazilikában felkent király ebben az épületben hozta meg első ítéleteit, azaz jelképesen itt kezdte meg uralkodását.

Siklósi Gyula régészprofesszor kutatásai során a Szent Péter-templom rekonstrukcióját is elvégezte: eszerint a jelenlegi térburkolatban fehér színnel kiemelt alaprajzú, négykaréjos épületet a későbbiekben keleti irányba kibővítették és átépítették, amely munkák eredményeképpen egy kéttornyos, poligonális záródású szentéllyel ellátott épület jött létre. A templom, amely Székesfehérvár várostörténetének meghatározó fontosságú egyházi épülete, egyúttal a magyar nemzet egészének története szempontjából is kiemelkedő jelentőségű történeti emlékként tartandó számon.

A hely, ahol állunk, szent. Ennek a helynek értékét ismeri a város, ezért vállalta, hogy összefogva az egyházzal, ezt a teret szentnek őrizze meg. Ennek a térnek az arculatát megújítsa, a székesegyházzal és a tér alatt fekvő négykaréjos templom maradványaival együtt. Öröm, hogy a város tudja, mi az az érték, ami rábízatott, és ezt őrzi. A szent hely erejét az is jól jelzi, hogy ilyen sokan vagyunk ma itt együtt e térnek a megáldásán.” - hangsúlyozta ünnepi köszöntőjében Spányi Antal megyéspüspök, aki köszöntőjét követően megáldotta a teret.

Városfejlesztés

  1. Folytatódik a felújítás

    Folytatódik a Gáz utcai garázssor melletti út és járda felújítása. Az első ütem tavaszra már elkészült, a második ütem munkaterület-átadását szeptember 30-án, hétfőn tartották. Teljes pályaszerkezet-cserére és a csapadékvíz-elvezetés korszerűsítésére is sor kerül, továbbá az ivóvíz vezetéket is érinti a felújítás.

    2024.09.30.
  2. Elkészült az új közvilágítás

    Elkészült az új közvilágítás és a teljes járdafelújítás a székesfehérvári Gyümölcs utcában, a Munkácsy Mihály Általános Iskola mellett. Ezen a szakaszon korábban egyáltalán nem voltak lámpatestek, így a mostani beruházás kiemelten fontos volt a beláthatóság és a közbiztonság szempontjából egyaránt. Minderről helyszíni sajtótájékoztatón számoltak be.

    2024.09.30.
  3. Újabb fejlesztések a Sóstón

    Befejeződött a Sóstó Természetvédelmi Terület és a Csónakázó-tó rehabilitációját, valamint a Sóstói Stadion fejlesztését összefogó tízéves projekt, amely mintegy 20 milliárd forint vissza nem térítendő kormányzati forrásból valósult meg. A program záró elemeit csütörtökön mutatták be a Sóstó Vadvédelmi Központban, melynek játszótere új eszközökkel, élményelemekkel bővült, készült egy új röpde és egy kifutó is.

    2024.09.05.
  4. Kezdődik a felújítás

    Az iskola minden felszerelése átköltözött mostanra a Tolnai utcába, és a következő kettő tanévben az egykori Bory Jenő Általános Iskola épülete lesz a Vasvári Pál Gimnázium otthona - tájékoztatott Facebook oldalán Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András. 

    2024.08.14.