-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Emléküléssel tisztelgett a szülőváros az Ybl-örökség előtt
„A szülőváros tiszteleg” címmel rendezett emlékülést Ybl Miklós születésének 200. évfordulója alkalmából Székesfehérvár Önkormányzata, a Szent István Király Múzeum és a Városi Levéltár és Kutatóintézet. A Szent István Király Múzeum Dísztermében megtartott ülésen elsősorban Ybl fiatalkorának Fehérváráról és a város 19. század eleji építészetéről szóltak az előadók.
2014.05.22. 16:49 |
„A szülőváros tiszteleg” címmel rendezett emlékülést Ybl Miklós születésének 200. évfordulója alkalmából Székesfehérvár Önkormányzata, a Szent István Király Múzeum és a Városi Levéltár és Kutatóintézet. A Szent István Király Múzeum Dísztermében megtartott ülésen elsősorban Ybl fiatalkorának Fehérváráról és a város 19. század eleji építészetéről szóltak az előadók.
Az emlékülésnek méltó helyszínt adott a hajdani Ciszter Gimnázium, melynek tanulója volt Ybl Miklós. Megnyitó beszédében Brájer Éva alpolgármester arról szólt, hogy Ybl sajátos építészeti egyénisége egyszerre törekszik a múltba és a jövőbe. "Zömmel neoreneszánsznak mondható oeuvre-je szinte beilleszthető lehetne abba az itáliai reneszánszba ami, mondjuk Brunelleschi-től Michelangelo-ig vagy Palladio-ig ívelt. Jellegzetes, megemelt, a statikailag ideális, a parabolikus kupoláinak sziluettje, a rájuk illesztett ablakokkal, szinte beleégtek tudatunknak a környezetünket megőrző mélyrétegeibe; ezek a különös reneszánsz ablakok ugyanakkor a mester bátor, innovatív bevilágítási és fény-kisérleteit mutatják." - emelte ki Székesfehérvár alpolgármestere Bujdosó Győző gondolatait idézve az Ybl-örökségről.
"Ybl Miklós élete végéig kísérletezett a fénnyel: hogyan lehet felülről, a padlástérben rafináltan kiképzett csapdákkal és fényvisszaverő felületekkel bevilágítani az épületek belső traktusait. Talán nem véletlen a párhuzam: a kamera obscura és a fényképezőgép születésének és evolúciójának a kora zajlik közben, és az építész az építészettel az egész világot akarja értelmezni, kultúrálni, keretezni, szabályozni, domesztikálni, sőt átszabni! Jules Verne kora ez, a kapitalizmus hőskora, a technológiai haladást még csak az angliai iparvárosokban felhőzi a természeti környezet elpusztíthatóságának sejtelme." - tette hozzá.
dr. Demeter Zsófia múzeumigazgató "Művelődési viszonyok Székesfehérváron Ybl Miklós korában" címmel megtartott előadásában Ybl-szüleiről, társadalmi rangjáról és a korabeli Székesfehérvárról beszélt, majd Csutiné Schleer Erzsébet építészmérnök "Ybl Miklós szülőháza Székesfehérvár városszerkezetében" című értekezése következett. Az emlékülésen Igari Antal megyei főépítész és Bor Ferenc művészettörténész, a Hild—Ybl Alapítvány elnöke is előadást tartott.


