Emlékhelyek Napja - érmekibocsátás és országos megnyitó volt Székesfehérváron

Idén hatodik alkalommal rendezte meg a Nemzeti Örökség Intézete az emlékhelyek napja országos programsorozatot. Székesfehérváron, az idei Emlékhelyek Napja nyitóhelyszínén mutatta be a Magyar Nemzeti Bank az emlékhelyek-érmesorozat legújabb darabját, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkot ábrázoló emlékérmét.
2021.06.20. 11:26 |
Emlékhelyek Napja - érmekibocsátás és országos megnyitó volt Székesfehérváron

A székesfehérvári Nemzeti Emlékhely nyerte el tavaly a Nemzeti Örökség Intézete által alapított „Év Emlékhelye” díjat, melyet a szombati Múzeumok Éjszakája programsorozat városházi programjain bárki megnézhet.

A Magyar Nemzeti Bank társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója Hergár Eszter Székesfehérváron mutatta be az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark - Nemzeti Emlékhely megnevezéssel kibocsátott kétezer forint névértékű bronzpatinázott színesfém emlékérmet, amely a hazai nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozat nyolcadik eleme.

Az országos programsorozat megnyitóján Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András külön köszöntötte azokat a fiatalokat, akik az 1278-as morvamezei csatát játszották újra a Nemzeti Emlékhelyen egy száz négyzetméteres sakktáblán. Mint mondta "sajnos a pandémia miatt tavaly nem lehetett megtartani, de most itt vagyunk újra Székesfehérváron, ahogy szoktuk mondani a nemzet történelmi fővárosában, a nemzet bölcsőjénél. Nagyon jó kezdeményezésnek tartom, hogy a nemzet sorsát meghatározó történelmi helyeket össze lehetett kötni a Nemzeti Emlékhely programmal. Ennek pedig olyan események is részei, mint a Nemzeti Emlékhelyek Napja vagy az ehhez kapcsolódó díjak. Rendkívül megtisztelő számunkra, hogy az Év Nemzeti Emlékhelye díjat tavaly Székesfehérvár Nemzeti Emlékhelye kapta, amit a Múzeumok Éjszakáján lesz lehetőség megnézni is a Városházán. Nem szabad elfelejteni, hogy a magyar nemzet több száz évét meghatározta az a hely ahol vagyunk és közös feladatunk és felelősségünk, hogy ezt méltóvá tegyük az itt történt eseményekhez. Az Árpád-ház programon keresztül erre tettünk hitet, melynek különböző elemei megvalósulás alatt vannak: felújítás alatt van a Szent István Király Múzeum Fő utcai épülete és épül az a kőtár és látogatóközpont, ahol be lehet mutatni a Nagyboldogasszony bazilika megmaradt darabjait. Ez mind-mind csak a kezdet ahhoz, hogy ezzel a hellyel kezdjünk valami olyat, ami méltó ahhoz a történelmi múlthoz, ami a városhoz és az egykori királyi bazilikához is kapcsolódik."

Cser-Palkovics András kiemelte, hogy egy nagyon fontos év előtt állunk, az Aranybulla kibocsátásának nyolcszázadik évfordulója előtt, aminek tiszteletére a Nemzeti Bank is egy különleges érmével készül.

A Magyar Nemzeti Bank elsődleges törvényben is rögzített feladata az árstabilitás rögzítése, ugyanakkor fontosnak tartjuk az értékőrzés, a figyelemfelkeltés és az ismeretterjesztés feladatának felvállalását is – mondta Hergár Eszter az MNB társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója. "Éppen ezért a Nemzeti Bank 1968 óta bocsát ki emlékérméket. A nemzeti örökségünk ápolása központi helyen szerepel minden évben az emlékérme kibocsátási programban: 2014-ben indítottuk útjára az emlékérme sorozatot, kifejezetten a nemzeti emlékhelyek bemutatására. Azóta kibocsátásra került a debreceni református Nagytemplom, a Somogyvár, Kapuvár, Mohács, Rákoskeresztúri Köztemető, Fiumei úti sírkert, Esztergom várhegy és az Országház és környéke érmék. A nemzeti emlékhelyek elnevezésű emlékérme sorozat nyolcadik elemével az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark - Nemzeti Emlékhely elnevezésű emlék érmével folytatódik."

Az ötven évvel ezelőtt alapított emlékpark őrzi Feszty Árpád monumentális körképét, valamint a magyarság nemzeti összetartozásának jelképe az 1896-ban emelt Árpád emlékmű. A 2000 Ft névértékű színesfém emlékérme ugyanúgy törvényes eszköznek minősül mint a forgalomban lévő fémpénzek. Az emlékérme előoldalán a központi motívum, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban található millenniumi Árpád emlékmű részlete látható, amely Árpád vezért ábrázolja. Az emlékérmét Szabó Virág szobrászművész tervezte és ezúttal is korlátozott példányszámban kerülnek kibocsátásra. Tízezer darab bronz patinázott kivitelű emlékérmét gyárt le a Magyar Pénzverő belőle.

A Nemzeti Örökség Intézete hat évvel ezelőtt azért indította útjára ezt a kezdeményezést, hogy ismertebbé váljanak nemzeti emlékhelyeink - mondta Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének főigazgatója. "Meggyőződésünk, hogy múltunk alapos megismerése nélkül nem építhetünk erős nemzettudatú Magyarországot. Nemzeti és történelmi emlékhelyeink, történelmi temetőink és a közel 6000 sírból álló nemzeti sírkert megkerülhetetlen helyszínei történelmünknek. Megismertetésüket nem lehet elég korán elkezdeni. Ezért is kezdtük el idén tavasszal a Nemzeti Emlékezet Pedagógiai programok kidolgozását célunk, hogy az érettségiig minden középiskolás diák eljuthasson és el is jusson olyan emblematikus történelmi helyszínekre, ahol a tudatos pedagógiai munka által átadott élményekkel szilárd alapokat szerezhetnek nemzeti büszkeségük, a magyarságtudat erősítéséhez. Népszerűsítő céllal indítottuk el 2014-ben a Magyar Nemzeti Bankkal közösen azt az emlékeket bemutató emlékérme sorozatot, amelynek ma már a nyolcadik tagját mutatjuk be."

Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark ügyvezetője kiemelte, hogy a park tavaly ünnepelte működésének ötven éves évfordulóját, bár a milleneumi Árpád emlékmű sokkal régebbi. "Sajnos a pandémia miatt nem lehetett megszervezni a Nemzeti Emlékhelyek napját a tavalyi évben és elcsúszott az emlékérme kibocsátás is egy évvel, de amikor megtudtam, hogy Székesfehérváron lesz a kibocsátás, itt a koronázó templom szent helyén, az nem más mint az isteni gondviselés. Emese álma, ha szimbolikusan is, de így is megvalósult, hiszen Ópusztaszer az első országgyűlés helyszíne, amikor a törzsi állam alapjait fektették le az akkori kor vezérei, akik olyan döntést hozta amelynek következtében most itt állhatunk, magyarul beszélhetünk és egy csodálatos országban élhetünk. Ugyanakkor a keresztény állam megszervezése, ezen a helyen, Fehérváron történt meg, mely biztosította az elmúlt ezer év államiságát."