-
Nagyok a Kicsikért!
Tizedik alkalommal rendezik meg a Nagyok a Kicsikért Jótékonysági Fesztivált. Május 9-én, szombaton egész nap ingyenes koncertekkel, sport- és gyermekprogramokkal várnak mindenkit a Feketehegy-Szárazréti Közösségi Központban. A helyszínen befolyt összeget a Fejér Megye Gyermekeiért Alapítványnak ajánlják fel.
2026.05.04. -
Városi ballagás 2026.
Szombaton délelőtt 21 iskola 85 végzős osztályának 2068 fiatalja búcsúzott a várostól és az alma matertől a város közös ballagási ünnepségén. A rendezvény végén, szép hagyományként az iskolák végzős diákjainak képviselői emlékszalagot kötöttek Székesfehérvár zászlajára.
2026.05.02. -
Meglepetés a magyar érettségin
Jókai Mór és Wass Albert életét, pályáját volt érdemes ismerni, tudni a magyar írásbeli érettségin többek között. Meglepetés volt, hogy nem novellaelemzést kaptak idén a diákok, hanem Arany János versét lehetett elemezni.
2026.05.04. -
Kezdődik a lomtalanítás
150-re bővült a lomtalanítási gyűjtőpontok száma Székesfehérváron a tömbházas övezetekben. A lomtalanítás idén szombatonként lesz, és minden lépcsőházban tájékoztató plakátokat helyeznek a ki.
2026.05.04.
Egyre több vesebeteg - csütörtökön lesz a Vese Világnapja
Veséink védelmére hívják fel március 11-én, a Vese Világnapján a figyelmet. A világszerte egyre több embert érintő veseelégtelenség rendszeres szűréssel korai szakaszban felfedezhető. "Elsősorban a háziorvosok segítségére vagyunk utalva, akik az éves laboratóriumi vizsgálatok alkalmával ellenőrizni tudják a vesefunkciót, időben megelőzve a súlyos esetek kialakulását.” – mondta a Vese Világnapja kapcsán Dr. Zakar Gábor a székesfehérvári dialízisközpont orvosigazgatója.
2010.03.09. 07:07 |
Veséink védelmére hívják fel március 11-én, a Vese Világnapján a figyelmet, amelynek idei kiemelt témája a cukorbetegség mint a vesebetegség egyik fő okozója. A világszerte egyre több embert érintő veseelégtelenség rendszeres szűréssel korai szakaszban felfedezhető, jól kezelhető.
Évente mintegy 6-7 százalékkal növekszik a vesebetegek száma, így napjainkban a veseelégtelenség népbetegségnek számít. Tényleges veszély, valamilyen fokú veseműködési zavar, vesekárosodás a világ legtöbb országában a lakosság mintegy 10 százalékát érinti, akiknek azonban sajnos igen nagy hányada nem is tud betegségéről.
A B. Braun dialízishálózat székesfehérvári központjában jelenleg 179 beteg számára biztosítják az életmentő kezeléseket, akik átlag heti három alkalommal érkeznek dialízisre. Azért tartják fontosnak a figyelemfelhívást a vesebetegségekre, mivel az korai szakaszban kiszűrve visszafordítható, gyógyszeresen kezelhető. "Elsősorban a háziorvosok segítségére vagyunk utalva, akik az éves laboratóriumi vizsgálatok alkalmával ellenőrizni tudják a vesefunkciót, ezzel még időben megelőzve a súlyos esetek kialakulását.” – mondta a Vese Világnapja kapcsán Dr. Zakar Gábor a székesfehérvári dialízisközpont orvosigazgatója.
A Nemzetközi Nephrologiai Társaság (ISN) és a Vesealapítványok Szövetsége (IFKF) javaslatára, magyar kezdeményezésre 2006 óta minden évben március második csütörtökjén – azaz idén március 11-én – tartják a Vese Világnapját. A kezdeményezés célja felhívni a figyelmet a krónikus vesebetegségre a megelőzés és korai felismerés érdekében, s ezáltal megakadályozni a súlyosabb veseelégtelenség kialakulását. Krónikus vesebetegség számos ok miatt kialakulhat, közülük kiemelkedő gyakoriságú a cukorbetegség, a magasvérnyomás-betegség, valamint a kettő társulása. A veseelégtelenség hosszú ideig tünetmentesen alakul, a betegeknek nincs semmilyen panaszuk, ezért gyakran csak a végstádiumban derül fény a károsodásra, amikor már kevés lehetőség van a gyógyításra, s csak vesepóló-kezelés, leggyakrabban dialízis jön szóba. Hazánkban a tavalyi évben több mint 10 ezer beteg szorult dialíziskezelésre. Figyelembe véve a Magyarországon kétmilliót meghaladó hipertóniást és egymillióra becsült cukorbeteget, valamint ezen betegek magas szív-érrendszeri rizikóját, a megelőzés és korai kiszűrés népegészségügyi szempontból is óriási jelentőséggel bír. Évente milliók halnak meg a vesebetegség szövődményeként kialakuló szív-érrendszeri betegségekben, noha a kezdődő vesebetegség a rendszeres éves laborvizsgálatok során kiszűrhető. A korai, még tünetmentes szakaszban felfedezett veseelégtelenség kezelésére ma már számos korszerű terápia áll rendelkezésre. A megelőzésben és a korai felismerésben kiemelkedő jelentősége van a háziorvosok ez irányú rendszeres szűrővizsgálatainak, megelőző és gyógyító tevékenységének, valamint a vesegyógyászati szakellátásnak és gondozásnak.