Egylabdás meccsen tartotta meg pályaelőnyét az Albával szemben a Falco

Tizenhárom pontos hátrányt is leküzdött az Alba a kosárlabda bajnokság elődöntőjének első mérkőzésén és elképesztően szorossá tette a végjátékot Szombathelyen. Az olykor parázs csatában a második félidőben a fehérváriak domináltak, de a dudaszó előtt a hazaiak eldöntötték a csata első felvonását.

Falco KC - Alba Fehérvár 90-88 (24-19) (29-22) (10-23) (27-24)

2018.05.28. 19:56 |

A tavalyi bajnoki döntő résztvevői közül a címvédő Alba - a Pécs kiütésével - magabiztosan söpréssel jutott a legjobb négy közé, míg a szombathelyiek 3-1-re múlták felül a Zalaegerszeget.

Szombathelyen erős félház előtt egy-egy sikeretlen kísérlet után Boriszov duplájával kezdődött az elődöntő első mérkőzése. A fehérváriaknál Lóránt két büntetője jelentette az első pontokat, a csapatkapitány rendesen megszórta az első negyedben a Falcót, összesen tíz pontot süllyesztett el. A hazaiak hiába hajigáltak távolról, semmi nem ment be nekik, kivéve egyet, igaz azzal el is húztak a 24-19-re az első negyed végére.

A második játékrész derekára valamelyest összeszedettebben célzott közelről a Falco, és el is lépett hét ponttal (32-25). Távolról viszont továbbra is jobban ment az Albának, ezt Hill is bizonyította, de így is legfeljebb csak három pontra tudott feljönni a címvédő. Aztán Govens három pontosa az addigi legnagyobb - tíz pontos - különbséget eredményezte. Időt is kért Dzunics Braniszlav. Hiába. Egymás után kétszer adta el a labdát a kék mezes társaság, ráadásul egy újabb szombathelyi tripla után 13 pontra hízott a különbség. (44-31) A negyed végjátékában ráadásul meglehetősen parázs lett a hangulat: egy Alba ellen fújt támadószabálytalanság után Dzunics Braniszlav nem bírta tovább cérnával, heves reklamálása után ő is kapott egy technikait - az első félidőben összesen négyet kapott az Alba. A pályán aztán Trevis Simpson alkotott nagyot a sarokból indulva zsákolt, majd Horton osztott ki egy sapkát. Ezzel együtt is 53-41-es hazai vezetéssel fordultak a csapatok.

Nemcsak a térfelek cserélődtek, az Alba játéka is megváltozott: kiválóan indult a harmadik negyed: Simpson parádés zsákolása, triplája és Horton duplája révén 7-0-ás rohamot produkáltak fehérváriak, sőt Horton újabb kétpontosa után már csak négy volt közte, kevesebb mint öt perc alatt felküzdötte magát az Alba! Simpson az élre állt a pontgyártásban, két perccel a negyed vége előtt szorongatott helyzetből is kosárba talált, Mohammed találata pedig egyenlítést eredményezett (61-61). Kisvártatva jött megint Simpson, aki ezúttal távolról talált be, amivel a negyed végén egy ponttal átvette a vezetést az Alba. (63-64)

A címvédő ott folytatta, ahol abbahagyta: támadásban és védekezésben is leradírozta  a szombathelyieket, amit egy 10-0-ás rohammal nyomatékosított a zárójátékrész első három percében. A negyed felénél kezdett éledezni a Falco, de Váradi triplája után is még volt közte bőven - egészen pontosan hat pont. A hajrá viszont a szombathelyiek számára alakult kedvezőbben: két és fél perccel a vége előtt Govens eresztett el a sikeres triplát a sarokból, amivel felzárkóztak egyetlen pontra a házigazdák. (80-81)

Aztán jött az izgalmas végjáték! Dzunics-mester időkérése után sajnos - némi videózás után - Hillre sportszerűtlen hibát fújtak. Ezzel az Alba légiósa kipontozódott, Perl Zoltán pedig mindkét büntetőjét értékesítve visszavette a vezetést (82-81). A másik oldalon Mohammed 2+1-et húzott be, de Taylor megint egyenlített. ami nagyobb baj volt, hogy aztán Mohammed aztán elrontott egy triplakísérletet. A másik oldalon Perl fokozta az izgalmakat, aki kettőből csak egy büntetőt értékesített. (85-84). Szerencsére eladott labdára, eladott labdával válaszoltak a hazaiak, Simpson viszont nem hibázott betörésből ezzel 47 másodperccel a vége előtt 85-84-re vezetett a Fehérvár. Aztán Govens nem csak két büntetőt harcolt ki, hanem Lóránt kipontozódását is. Ráadásul a hazaiak légiósa mindkét lehetőségét elsüllyesztette 87-86-ra módosítva az állást. Simpson kezében volt az újbóli vezetés kulcsa, de kimaradt a középtávolija, Govenst faultotlták, de csak egy büntetőt tudott értékesíteni. Mindössze hat másodperccel a vége előtt varázsolt az Alba, amely brilliáns akcióból egyenlített: Harris a festékből feltett labdáját Horton húzta a gyűrűbe. De a varázslat ezúttal kevés volt: az összesen 21 pontot termelő Govens lett a nyerőember, akinek az utolsó másodpercben elindított két pontosával 90-88-ra győzött a Falco.

A párharc csütörtökön 18 órától Fehérváron folytatódik.

Alba Fehérvár: Hill 13 (3), Simpson 23 (12), Harris 5, Lóránt 12 (3), Keller Á. 7 (3), Mohammed 15 (3), Kovács 3 (3), Horton 10, Filipovics, Varga, Keller I..