Családi költségvetés tervezése 5 lépésben

Egy család vagy háztartás költségvetésének tudatos megtervezése legalább olyan fontos lehet, mint egy cég pénzügyeinek tervezése. Egy család esetében is vannak bevételek, rendszeres és változó kiadások, és ha pontosan tudni akarjuk, mire és mennyit költünk, érdemes házi költségvetést vezetni. Ezáltal nemcsak tudni fogjuk, mennyit költünk egyes tételekre, az is világossá válik majd, min tudunk spórolni, milyen költségek csökkentésére van szükségünk, és mennyit tudunk megtakarítani.
2020.06.01. 11:40 |
Családi költségvetés tervezése 5 lépésben

Cikkünkben 5 egyszerű és követhető lépésben bemutatjuk, hogyan lehetséges a családi költségvetés megtervezése!

1. Határozd meg a család összjövedelmét

Ahhoz, hogy pontos pénzügyi tervet készíthess, először is összegezni kell a család összes bevételét. Fogj egy noteszt vagy excel táblázatot, és vezesd fel az összes jövedelmet, ami a családi kasszába érkezik egy hónap alatt. Kerüljön bele az aktív keresők fizetése, esetenként a túlóráért kapott pénz, bónusz, nyugdíj és ösztöndíj is. Ez a lista fogja adni a költségvetés alapját, hiszen egyértelműen látni fogod, pontosan mekkora összegből gazdálkodhattok.

2. Számítsd ki a költségeket

A második lépésben most gyűjtsd össze az összes kiadást, amire adott hónapban biztosan költeni kell. Írd össze a kötelező, alapvető szükségleti elemeket, például: hitel törlesztőrészlet, albérleti díj, élelmiszer és étkezés, rezsi. Majd gondold végig, mi mindenre költesz még pluszban, például: biztosítás, előfizetések, oktatás, közlekedés, szórakozás, ruházkodás. Írj össze minden egyes tételt, ami csak eszedbe jut, hiszen így tudsz részletes és a gyakorlatban is alkalmazható tervet készíteni.

3. Tűzz ki megtakarítási célokat

Most gondold végig, milyen rövid- vagy hosszútávú megtakarítási céljaid vannak. Melyek azok a tételek, amelyekre még gyűjtened kell, és mikorra szeretnéd ezeket elérni? Például: 5 éven belül házvásárlás, 1 év múlva nagyszabású családi nyaralás, 3 év múlva új autó. Gondold végig, mekkora összegre lesz szükséged ezen célok eléréséhez, és számold ki, havonta mekkora összeget kell félretenned a megvalósításhoz.

4. Priorizáld a kiadásokat

Ha tudod, mennyi a bevételed és mennyit kell félretenned a céljaid eléréséhez, akkor nincs más dolgod, mint újból elővenni kiadásaidat, és priorizálni őket. Minden kiadás csökkenthető, ami nem létszükséglet. Gondold végig, melyik költségtételből, hogyan és mennyit tudnál lefaragni, és hogyan tudnád előteremteni minden hónapban azt az összeget, ami a megtakarításaidhoz elegendő.

5. Kövesd a 50-30-20 szabályt

Ha nem tudod, hogyan oszd fel a pénzügyi kereted, kövesd az alábbi szabályt:

● az összjövedelmed 50%-át költsd a szükségleteid fedezésére
● maximum 30%-át fordíts egyéb kiadásokra, a vágyaid megvalósátására
● legalább 20%-át tedd félre

Ez a beosztás gondoskodik arról, hogy egyik célod vagy vágyad se szoruljon háttérbe, és mindennek meglegyen a helye. Természetesen minden család más, és jelentős eltérések lehetnek a költségszerkezetek között. Általánosságban véve azonban érdemes arra figyelni, hogy a maximum és minimum arányok teljesüljenek, és a megtakarítások és költések egyaránt megférjenek egymás mellett.

+1. Legyen B-terved

A legtöbb család életében előfordult már, hogy az előre megtervezett költségvetés ellenére, hó végére mégis kiürül a családi kassza. Ezt okozhatja például egy váratlan kiadás, vagy a bevételek csökkenése betegség vagy a munkahely elvesztése miatt.

Ha nincs elegendő vésztartalékunk, ilyen helyzetekben átmeneti megoldást nyújtanak a szabad felhasználású hitelek, amelyek segítenek az összes kiadás fedezésében. Ma már számos kedvező konstrukciójú személyi kölcsön van a piacon, amely segít a váratlan helyzetek átvészelésében.