Befejeződött a védelmi gyakorlatot Székesfehérváron

Évente részlegesen, háromévente pedig teljes körűen gyakorolják az érintett szakmai szervezetek, a Helyi Védelmi Bizottság koordinálásával Székesfehérvár külső védelmi tervét. Az idei esztendőben is sikerült elhárítani a szimulált vészhelyzetet. Ezúttal is a felső küszöbérték feletti üzemben – a Flaga Hungária Kft. területén – bekövetkezett, feltételezett katasztrófahelyzetet oldottak meg a közreműködők.
2020.09.02. 11:44 |
Befejeződött a védelmi gyakorlatot Székesfehérváron

Megszólaltak délelőtt a lakossági tájékoztató szirénák is a városban, az oktatási intézményekben pedig tűzriadó-gyakorlatot tartottak.

A lakosság védelme érdekében külső védelmi terv készítésére és gyakoroltatására kötelezettek azok a települések, amelyek vonzáskörzetében úgynevezett felső küszöb értékű – veszélyes anyagokkal foglalkozó – üzem működik. Székesfehérvár tekintetében ilyen a FLAGA Gáz Kft. töltőüzeme, ezért a megyeszékhely is rendelkezik külső védelmi tervvel, amelyet az esetleges vészhelyzetek könnyebb felszámolása érdekében háromévente teljes körűen, évente pedig részlegesen gyakorolnak a szakemberek. Ez utóbbira került sor ma délelőtt Székesfehérváron.

Miután a szimuláció során a Székesfehérvári Járás Helyi Védelmi Bizottság tagjainak riasztása megtörtént, reggel a Városháza Dísztermében megkezdődött a gyakorlat elméleti része. A résztvevőket Róth Péter alpolgármester köszöntötte: „Székesfehérvár büszke arra, hogy az iparából él: fenntartunk egy olyan intézmény hálózatot, olyan közszolgáltatási rendszert, amelyet enélkül az ipar nélkül nem tudnánk megtenni. Ez az ipar azonban hatalmas felelősséget is ró ránk, hiszen bármikor végzetes esemény következhet be, amit szeretnénk elkerülni. Ha szeretnénk elkerülni, akkor fel kell rá készülnünk!” Végezetül a tapasztalatszerzést szolgáló gyakorlathoz jó munkát kívánt a résztvevőknek.

Az idei imitált veszélyhelyzet részleteit Varga Csaba, a FLAGA Gáz Kft. termelésvezetője ismertette: „Összességében hatalmas mennyiségű PB gáz van az üzemben, amely a veszély forrását jelenti az egész városra vonatkozóan. A vizsgált lehetséges veszélyforrások közül a mai napon az 5. szcenárióban foglaltak szerint végezzük el a gyakorlatot.” A termelésvezető elmondta, hogy a tankautó-töltőállomás térségében következik be az imitált vészhelyzet, amelyet gázszivárgás okoz. „A közúti tankautó-töltőben a tartályautó töltése közben műszaki meghibásodás miatt a töltőcsonkból jelentős mennyiségű gáz kerül a szabadba. A lefejtő észleli a gázömlést, és megpróbálja elhárítani a hibát. Mivel a veszélyhelyzetet elhárítani nem sikerül, működésbe hozza a tűzjelzőt. Ezután kezdik meg az üzemi és a hatósági kárelhárítást. Mivel jelentős mennyiségű gáz került a szabadba, az esetleges robbanások miatt 855 méter sugarú körben veszélyességi övezet alakul ki, így megszólal a városban lévő 36 lakossági tájékoztató sziréna, és megkezdődik a külső védelmi terv alapján a mentés.” – elemezte a szimulációt Varga Csaba.

A gyakorlat elméleti egyeztetésén minden közreműködő a saját területére vonatkozó intézkedéseket foglalta össze. Ezután 10 óra 50 perckor városszerte megszólaltak a lakossági tájékoztató szirénák a próbáról szóló tájékoztató szöveggel, amelyek éles veszélyhelyzetben is a leggyorsabban alkalmasak az emberek tájékoztatására, a fontos és hiteles információk közlésére. A város általános és középiskoláiban tűzriadó-gyakorlatot tartottak. Eközben a töltőüzem belső védelmi tervének gyakorlatára is sor került.

A külső védelmi terv részleges gyakorlásának végét szintén a felhangzó sziréna hangja jelezte városszerte, a „Veszély elmúlt” jelzéssel és tájékoztató szöveggel a próba befejezéséről.