Az EUFOR Kontingens 28. váltása is elindul Bosznia-Hercegovinába

A Magyar Honvédség EUFOR Kontingens 28. váltásának kibocsátó ünnepségét pénteken rendezték meg Székesfehérváron. Az Alba Regia laktanya alakulóterén Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója köszöntötte az állományt, kiemelve, hogy kulcsfontosságú tényező hazánk számára a Nyugat-Balkán stabilitása.
2024.02.02. 12:14 |
Az EUFOR Kontingens 28. váltása is elindul Bosznia-Hercegovinába

Az EUFOR kontingens 28. váltásának állománya közel 30 alakulatból került ki, a katonák döntő részét az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár adja. Parancsnokuk Pásti Gábor alezredes.

A kontingens felkészülése tavaly szeptemberben kezdődött a Nagysándor József laktanyában, a zárógyakorlatot pedig decemberben tartották valós élethelyzeteken alapuló szituációkkal. A „High Voltage 2023” fedőnevű zárógyakorlat során a kontingens demonstrálta a békefenntartó és támogató műveletek megtervezését és végrehajtását. A gyakorlaton a manőver erők mellett szerepet kaptak a kontingens támogató elemei is, melyek a többnemzeti kötelékben történő békefenntartói feladatok logisztikai támogatásában, tervezésében, valamint a nemzeti támogatási feladatokban vesznek majd részt.

A kibocsátó ünnepségen Somogyi Zoltán vezérőrnagy, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója köszöntötte az állományt, kiemelve, hogy Bosznia Hercegovina stabilitása megkerülhetetlen, kulcsfontosságú tényezőt jelent hazánk kül és biztonságpolitikája számára.

Elmondta, hogy magyar katonák a boszniai háború lezárása óta vesznek részt béketámogató műveletekben és a magyar katonák alaprendeltetési feladata - a haza fegyveres védelme után - a missziós szolgálat. „Készen kell állnunk és képesnek kell lennünk arra, hogy nemzetközi szerepvállalásunk teljesítésével Európa biztonságát erősítsük. A nyugat-balkáni műveletekben minidig is a folyamatosság, kiszámíthatóság és tervezhetőség jellemezte a magyar szerepvállalást.” - hangsúlyozta Somogyi Zoltán vezérőrnagy.

A köszöntőt követően Takács Tamás ezredes, a Tábori Lelkészi Szolgálat Katolikus Tábori Püspökség Lelkészi Karának vezetője mondott áldást a katonáknak. Az MH EUFOR Kontingens 28. váltása 2024 márciusában utazik ki BoszniaHercegovinába.

Közélet

  1. In memoriam Gál Józsefné

    Szomorú veszteség érte Székesfehérvár közösségét, nyolcvanhat éves korában elhunyt Gál Józsefné Gyalog Enikő, a Teleki Blanka Gimnázium egykori legendás biológia-földrajz szakos tanára. Férjével, Gál József tanár úrral saját gyermekeiknek tekintették tanítványaikat, ezért is volt természetes, hogy Enikő néni 2017-ben, férje halála után megalapította a tehetséges fehérvári diákokat támogató Gál Tanár Úr ösztöndíjat.

    2026.07.29.
  2. Évtizedek a gyermekek szolgálatában – két óvodaigazgató vonul nyugdíjba

    A Napsugár Óvodát vezető Mályi Lillát és az Árpád úti Óvodát igazgató Neubauer Jánosnét köszöntötte nyugdíjba vonulásuk alkalmából hétfőn dr. Cser-Palkovics András polgármester és Mészáros Attila alpolgármester. Az óvodák és a gyermekek szolgálatában eltöltött évtizedek elismeréseként Mályi Lilla Polgármesteri Elismerő Emlékérmet, Neubauer Jánosné pedig korábban Székesfehérvár Oktatásáért díjat vehetett át.

    2026.07.27.
  3. Intermodális csomópont

    2030-ig befejeződhet a székesfehérvári intermodális csomópont fejlesztése. Vitézy Dávid, Magyarország közlekedési és beruházási minisztere bejelentette, hogy szeretnék elkezdeni a székesfehérvári vasúti csomópont teljes körű átépítését.

    2026.07.29.
  4. Van elég ivóvíz Fejérben

    Az ország több pontján vízkorlátozásokat kellett bevezetni a tartós hőség miatt, Fejér vármegyében azonban továbbra is biztosított a folyamatos ivóvízellátás. A FEJÉRVÍZ Zrt. szerint elegendőek a víztermelési kapacitások, ugyanakkor a rendkívül magas nyári fogyasztás miatt a társaság tudatos vízhasználatra kéri a lakosságot.

    2026.07.29.