Arcüreggyulladás ellen: megelőző intézkedések és hatékony gyógymódok

Igazán kellemetlen betegségnek számít az arcüreggyulladás, hiszen azonnali hatással van a mindennapjainkra, társaságában pedig a rossz közérzet is hamar megérkezik. Ilyenkor az ember nem önmaga, éppen ezért éri meg mindent megtenni a megelőzésért, ha pedig ez nem jön össze, akkor meg kell próbálni minél hamarabb meggyógyulni. 
2023.12.04. 21:29 |
Arcüreggyulladás ellen: megelőző intézkedések és hatékony gyógymódok

Az arcüreggyulladás tünetei

Az első feladat mindenképpen az, hogy felismerjük az arcüreggyulladást. Ha nagyon rosszul érezzük magunkat, akkor mindig menjünk el a háziorvoshoz, nála biztosabb diagnózist senki nem adhat, ám ha csak enyhe tünetek jelentkeznek, azokat megpróbálhatjuk mi is beazonosítani. A lényeg, hogy az arcüreggyulladás során az arc üregeiben található nyálkahártya gyullad be, amely kifejezetten kellemetlen tünetekkel jár. Az egyik legelterjedtebb az orrfolyás vagy orrdugulás, illetve ezek kombinációja – ha elér minket a baj, azt érezzük majd, hogy az arcunk tele van orrváladékkal, amely vagy folyik kifelé, vagy nem sem moccan, de az biztos, hogy folyamatos nyomást jelent majd számunkra. Szinte nem is lehet ilyenkor másra figyelni, a fejünk lüktet, néha még az ébrenlét is fáj. A nyomás az arcüregek területén gyakran társul fejfájással, levertségérzéssel, lázzal vagy hőemelkedéssel, illetve kifejezetten kellemetlen tünet a rossz lehelet, amely ellen a fogmosás sem jelent megnyugtató megoldást. Ha a felsorolt tünetek közül többet is felfedezünk magunkon, éljünk a gyanúval, hogy bizony begyulladt az arcüregünk.

A megelőzés trükkjei

Általánosságban elmondható, hogy ha egészségesebben élünk, akkor az arcüreggyulladás kialakulására is kisebb esély mutatkozik majd. Ilyen apróságnak számít a dohányzás kerülése, hiszen a füst irritálhatja az orrnyálkahártyát, amely által nő a fertőzés kockázata. A higiéniai szabályok betartása ugyancsak alapvetés, különösen a pandémia óta, azaz itt is igaz, hogy a kézmosás és a fertőtlenítés segít megelőzni a fertőzések terjedését. Az otthonunkban fontos a megfelelő páratartalom biztosítása is, hiszen a túlságosan száraz levegő káros hatással van a nyálkahártyára, amely kiszáradás közeli állapotban sérülékenyebb lesz. Komolyabb lépés a védőoltás felvétele: az influenza elleni vakcina például hatásos, hiszen megelőzi a vírus elterjedését, amelyek aztán így nem is tudnak arcüreggyulladást eredményezni. Ha pedig már érezzük, hogy betegek vagyunk, az arcüreg gyulladását akkor is meg lehet előzni: amennyiben kellően komolyan veszünk egy náthát, odafigyelünk magunkra, pihenünk és gyógyulunk, akkor ez a kisebb probléma nem változik át egy nagyobb és súlyosabb kórhelyzetté.

A hatékony gyógymódok

Ha a fentiek nem jöttek be, és már biztosan érezzük, hogy arcüreggyulladással küzdünk, akkor pedig el kell kezdeni a hatékony gyógymódok alkalmazását. Az arcüreggyulladás orrspray segítségével például jól kezelhető, hiszen az összehúzza az orrnyálkahártyát, ami csökkenti az arcüregben keletkezett nyomást. Ráadásul az orrdugulással is elbánik, mivel a bepermetezett szer segít az orrváladék számára a fellazulásban és a könnyebb távozásban. Fontos azonban, hogy az orrspray csakis kúraszerűen, néhány napig alkalmazható, a hosszabb távú rendszeres használatától minden szakember óva int.

Fent már említettük a pihenést, mint kulcsfaktort, amely akkor is lényeges, ha már arcüreggyulladással küzdünk. Ilyenkor nem szabad megerőltetni a testet, sokkal inkább időt kell adni neki a felépülésre. Ez a munkájukhoz görcsösen ragaszkodó embereknek nehezen megy, nem akarnak kiesni a körforgásból, ám józan ésszel fel lehet fogni: egy gyorsan kipihent betegség még mindig kisebb kiesést jelent, mint egy hetekig, hónapokig velünk maradó, a mindennapjainkat beárnyékoló nyavalya. A pihenést kiegészíthetjük meleg ruhás borogatással, amely épp annyira legyen forró, hogy az arcbőrünket még ne bántsa, ne irritálja. A már említett orrspray mellett a sóoldatos orrmosás ugyancsak hasznos, hiszen kitakarítja az arcüreg járatait, míg a rendszeres és átgondolt folyadékbevitel segít a hidratáltság megőrzésében, ezáltal az orrváladék gyors távozásában. Aki ezeket betartja, biztosan gyorsan felépül majd az arcüreggyulladásból.

A cikk a Haleon sajtóanyaga alapján készült. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Fehérvári színes

  1. Kömives István 90 éves

    A 90 éves Kömives Istvánt otthonában köszöntötte Székesfehérvár Önkormányzata és polgármestere nevében Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője. Az ünnepeltnek nem volt ideje megöregedni, hiszen közlekedésmérnökként vasúti kocsikat tervezett, mozdonyt vezetett, mechanikát tanított a gépipari technikumban, szőlőt gondozott, és saját kezével házat, nyaralót épített.

    2024.05.15.
  2. Családi programok szombat délutántól - Piknik a belvárosban, a Városház téren

    A pünkösdi hétvégén, május 18-án, szombaton délután a belvárosi lakókat várja a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ a Városház térre egy közös piknikezésre. Játékok, hangszerbemutató, társasjáték-sátor, kincsmosás is szerepel a kínálatban, a kicsiket a Pitypang zenekar, a felnőtteket Gájer Bálint szórakoztatja, közös programként pedig az ARTE ARAMI Junior csoporttal lehet táncolni. A rendezvény ingyenes.

    2024.05.15.
  3. VIII. Maroshegyi Családi Mesenap

    Szeretettel várják a családokat a Gárdonyi Géza Művelődési Ház előtti M. Tóth István térre, ahol május 18-án, szombaton 14 és 19 óra között számos aktivitással várják a családokat. Koncertek, kézműveskedés és közös játék is vár az érdeklődőkre.

    2024.05.15.
  4. Június 15-én nyit a strand 

    A Csitáry G. Emil Uszoda strandja 2024. június 15-én, szombat reggel 8 órától nyitja meg a kapuit, és várja a vendégeket minden nap 8 és 19 óra között. Az üzemeltető Városgondnokság ebben az évben nem emeli a belépőjegyek és bérletek árait. A strand egészen 2024. szeptember 1-jén vasárnapig lesz majd nyitva.

    2024.05.15.