Aranybulla piknik - időutazás Székesfehérvár Belvárosában

Az Aranybulla emlékév egyik kiemelkedő eseménye az Aranybulla piknik. A történelmi dokumentum kiadásának 800. évfordulója tiszteletére a 13. századot idézte fel a Városház téren megannyi gyermekprogram. Középkori nyomda, pecsétkészítés, papírmerítés, régizene és utcaszínház is várta az érdeklődőket a belvárosban vasárnap.
2022.04.24. 16:37 |
Aranybulla piknik - időutazás Székesfehérvár Belvárosában

Nyolcszáz évvel ezelőtt adta ki II. András király Székesfehérváron a magyar történelem kiemelkedő jelentőségű dokumentumát, a nemesség jogait rögzítő Aranybullát.

A jeles évforduló alkalmából emlékévet hirdetett a város önkormányzata, amelyet számos rendezvénnyel tesznek emlékezetessé a helyi intézmények, szervezetek.

Az Aranybulla kiadásának napján, április 24-én, vasárnap a belvárosba látogatók izgalmas időutazáson vehettek részt. Az érdekes, szórakoztató, de egyben ismeretterjesztő programok segítségével visszarepülhettek a 13. századba, hogy – többek között – a középkori nyomdával elkészítsék az emlékévhez kapcsolódó egyedi okmányukat.

Íródeákokká válhattak, kipróbálhatták a tintakészítést, a papírmerítést, megtanulhatták a nád- és a lúdtoll használatát, megismerkedhettek a korabeli írásformákkal. Azt is megtudhatták, mi mindennel foglalkoztak az írnokok, milyen alapanyagokat használtak a hivatalos írásokhoz, hogyan és miből készültek a pecsétek, de kiderült az is, milyen szerszámokkal dolgoztak a rézművesek és a kovácsok. A gyerekek fakardot, pajzsot, koszorút és fátylas fejdíszt készíthettek a kézműves foglalkozásokon.

Az egész napon át tartó jó hangulatról a Bordó Sárkány Régizene Rend gondoskodott, délután pedig az Alba Regia Táncegyesület Senior csoportja hívta táncba a látogatókat, melyen a talpalávalót a Kákics zenekar húzta. Az esemény résztvevői utcaszínházat is láthattak: a Székesfehérvári Királyi Napokról ismert és kedvelt Jobku és Dzsevu akrobatikus történelemóra-színházában II. András és az Aranybulla történetét játszotta és mesélte el Egger Géza és Lábodi Ádám.