A Városházán tették le esküjüket a fiatalkorúakat érintő ügyekben közreműködő bírósági ülnökök

A bírósági ülnököket Székesfehérvár Közgyűlése választotta meg, esküjüket pedig Székesfehérvár polgármestere és a Székesfehérvári Törvényszék elnöke előtt tették le szerdán reggel a Városházán. A bírósági ülnökökre az ítélkezés során fontos szerep hárul, hiszen a bírókkal egyenértékű jogaik és kötelezettségeik vannak.
2019.10.02. 10:31 |
A Városházán tették le esküjüket a fiatalkorúakat érintő ügyekben közreműködő bírósági ülnökök

A Városháza Kistanácstermében Cser-Palkovics András köszöntötte a megválasztott ülnököket, miután átadta megbízólevelüket. Mint mondta emberi sorsokról kell döntést hozniuk az ülnököknek, ami nagy felelősség. Az ülnökökön keresztül a társadalom jelenik meg és a társadalmi bölcsességet, tapasztalatot viszik be az ítélkezésbe a szakavatott bíró mellé.

Ülnöknek az a 30. életévét betöltött magyar állampolgár választható meg, aki még nem múlt el 70 éves, nem áll cselekvőképességet érintő gondnokság, vagy támogatott döntéshozatal hatálya alatt, továbbá büntetlen előéletű és nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt sem.

Dr. Gerber Csilla a Székesfehérvári Törvényszék elnöke és Spannárné dr. Csatári Zsuzsanna a Törvényszék elnökhelyettese illetve Cser-Palkovics András polgármester előtt tette le a hat frissen megválasztott bírósági ülnök az esküjét.

A bírósági ülnökökre az ítélkezés során fontos szerep hárul, hiszen a bírókkal egyenértékű jogaik és kötelezettségeik vannak. A gyakorlatban az ülnökök, csakúgy, mint a hivatásos bírák nem lehetnek tagjai pártnak és nem folytathatnak politikai tevékenységet, ugyanakkor az ítélkezéssel összefüggő tevékenységük során mentelmi jog illeti meg őket. Az ítélkezési tevékenységük során joguk van az iratanyagot teljes körűen megismerni, de ezzel kapcsolatban titoktartási kötelezettségük is van.