A Városgondnokság is csatlakozik a „vágatlan május mozgalomhoz”

Sajnos hazánkban is egyre súlyosbodik az aszályhelyzet, a folyóvizek és a talajvíz szintje is kritikusan alacsony. A kialakult helyzetben a szakemberek városunkban is keresik a zöld környezetet segítő megoldásokat. Ennek egyik lépeseként Székesfehérvár Városgondnoksága is csatlakozik a leendő környezetvédelmi miniszter, Gajdos László „vágatlan május mozgalom” felhívásához.
2026.05.06. 13:22 |
A Városgondnokság is csatlakozik a „vágatlan május mozgalomhoz”

Az aszályos időszakra tekintettel a belvárosi, frekventált parkokon kívül nem nyírja a füvet a városban, csak az utak, járdák mellett húznak „kontúrt” a parkfenntartók.

A tavaly nyári meleg, aszályos időszakban is volt erre példa, akkor is szüneteltette a Városgondnokság a fűnyírást, és a parkfenntartó munkatársak több műszakban az öntözésre koncentráltak. Így lesz ez a következő hetekben is.

A rendszeres fűnyírás mellett egyre fontosabbá vált már a korábbi években is a környezettudatos gyepgazdálkodás a fehérvári zöld közterületeken, éppen ezért több hektárnyi méhlegelőt alakított ki a Városgondnokság.

Fehérvár peremterületein extenzív, környezettudatos gyepgazdálkodás folyik már évek óta.

Ha nem nyírják a zöldterületeket, akkor várható, hogy megjelennek a „gyomnövények” még a mostani, szárazabb időszakban is, ami néha úgy tűnhet, mintha rendezetlen lenne a terület – ez azonban nem így van! Egy tudatos, környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontból is fontos szemlélet ez: a magasabbra hagyott növényzet tovább megőrzi a nedvességet, a város klímája is jobb lesz a dúsabb növénytakaró által, miközben segítjük a beporzókat és növeljük a biodiverzitást.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester pedig a Sóstón már bizonyított, tisztított szennyvíz segítségével működő vízutánpótlási rendszert ajánlja országos mintaként bejegyzésében, illetve reméli, hogy a Fehérvár számára is igen fontos Velencei-tó vízpótlása kiemelt helyen szerepelhet majd az új kormányzat napirendjén.