A sport és a tanulás összeegyeztetését szolgáló életpálya modellt mutattak be Fehérváron

Az Alba Regia SC által megálmodott és létrehozott „Alba Fehérvár Sportolói Kettős Karrier életpálya modellről” tájékoztatták Székesfehérvár iskolaigazgatóit és közvéleményét szerdán az Regia Sportcsarnokban. 
2019.08.28. 16:34 |
A sport és a tanulás összeegyeztetését szolgáló életpálya modellt mutattak be Fehérváron

„Arra a Székesfehérváron is fennálló problémára tud választ adni a program, amikor a fiatalok választás elé kerülnek. Az általános és középiskola, de főleg a középiskola és a felsőoktatás határa komoly vízválasztó, ilyenkor felmerülhet, hogy abba kell hagyni a sportot. Ennek megoldására komoly lehetőség a klub által összeállított programcsomag, amely óvodától egyetem végéig biztosítja azt a lehetőséget, hogy valaki kiváló élsportoló legyen és mellette komoly tudáshoz is juthasson.

Tizenegy általános, négy középiskola és két egyetem csatlakozott eddig a programhoz, köszönet illeti őket, hogy felismerték a benne rejlő lehetőséget.

A város is teljes mellszélességgel mellettük áll.” - hangsúlyozta Mészáros Attila alpolgármester, aki köszönetet mondott az Alba Regia SC vezetőségének és szakmai stábjának program létrehozásáért.

Székesfehérvár valamennyi köznevelési intézménye és az iskolaigazgatók régóta részt vesznek az utánpótlás-nevelés lehetőségeinek biztosításában.

A mindennapos testnevelés óráknak is új színt hozhat a program.

A testnevelő tanárok is tudnak majd szakmai kapcsolatokat építeni.

Fontos, hogy a diákok érezzék: nem engedjük el a kezüket, egy intézmény, pedagógusok és szakedzők is állnak mögöttük. Ez olyan hátteret nyújt, amely biztosítja, hogy a tanulmányi és sporteredményekre egyaránt fókuszálhatnak.” - vélte Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerület igazgatója.

„Egy olyan városban vagyunk, amely sok szempontból különleges, úgy is szoktuk nevezni, hogy a „Bajnokok Városa”. Az országban egyedülálló módon, nappali, duális formában sportközgazdász-mesterszak csak itt végezhető el.” - mondta Dr. András Krisztina, a Budapesti Corvinus Egyetem Székesfehérvári Campusának szakfelelőse.

„Ez a kezdeményezés példaértékű, mely segíti a tanulmányok és a sportkarrier összeegyeztethetőségét. A szakképzés jelenlegi átalakítása is nagyobb rugalmasságot fog biztosítani, könnyebb lesz az átjárás az egyes intézménytípusok között.” - emelte ki Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum főigazgatója.

„A sport az egyetemes kultúra része és nem csak egyéniségfejlesztő, hanem közösségépítő szerepe is van. A testnevelő tanárokkal történt egyeztetéseket követően nagy többségében pozitív visszajelzéseket kaptunk, mely szerint ennek a programnak szeretnének részesei lenni.

Mi, mint sportklub gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy 14 vagy 18 esztendős korban a gyerekek válaszút elé érkeznek; egyrészt hogy milyen iskolát válasszanak, másrészt, hogy folytassák-e sportpályafutásukat.

A célunk az, hogy versenyzőink körében növekedjen azon sportolók aránya, akik egyben jó tanulók is.

Szeretnénk kialakítani egy olyan rendszert, ami - folyamatos együttműködés és kommunikáció mellett - az óvodától az egyetemig szól.

A program részeként, az együttműködésben résztvevő intézményeket évente minimum 200 ezer, maximum félmillió forintos sportszervásárlással támogatnánk.

Elhivatottságnak tekintjük, hogy a sportot és az egészséges életmódot minél szélesebb körben népszerűsítsük.” - hangsúlyozta Balássi Imre, az Alba Regia SC elnöke.

„Első lépésben - már a tavalyi esztendőben - megkezdtük a közös munkát az óvodákkal.

Az általános iskolák első és második osztályában szeretnénk hetente egy labdás-ügyességfejlesztő testnevelés órát a mi edzőink irányításával, segítségével megtartani, a tanító nénik bevonásával, ezzel szeretnénk a gyerekek érdeklődését felkelteni.

Délutáni időpontokban, heti kétszer egy óra időtartamban, helyben az iskolában szeretnénk plusz edzéslehetőséget is biztosítani.

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a szülők sokkal szívesebben bízzák ránk gyermeküket, ha helyben, az iskolában, délután 4 óra után tartjuk meg ezeket a foglalkozásokat. Ilyenkor nem kell a gyerekeket másik intézménybe vinni, hanem ráérnek később érte jönni.

A középiskolás diákok esetében már kicsit speciálisabb a helyzet. 14 éves kortól úgynevezett „talent”-programot indítottunk, azoknak, akikről úgy ítéltük meg, hogy alkatilag, tehetségük folytán akár a felnőtt csapatokig is eljuthatnak. Nekik plusz edzéslehetőséget biztosítunk a csapatedzések mellett.” - mutatta be a program részleteit Peresztegi Nagy Ákos, szakmai vezető, kosárlabda szakedző.