Megújult I. világháborús emlékművek a Szentlélek Katonatemetőben

Pénteken ünnepélyes keretek között áldották meg a megújult I. világháborús Szentlélek Katonatemető sírjait és koszorúzással tisztelegtek a hősök emléke előtt. A Szentlélek katonaletemetőben helyreállították a hősi emlékművet, a feszületet és a 10-es huszárok emlékművét, 643 hadisírt, a parcellák melletti információs táblákat, és megújulhatott a temető környezete is.
2018.12.14. 17:54 |
Megújult I. világháborús emlékművek a Szentlélek Katonatemetőben

Megújult a Szentlélek katonatemető a Honvédelmi Minisztérium támogatásával: az emlékművek és a feszület mellett több mint 640 fejfát és a temető környezetét is helyreállították.

A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum világháborús hadisírok és emlékművek felújítására kiírt pályázatán a Székesfehérvár városának megítélt 23 millió forint támogatásból hat temető újult meg. Az Izraelita temetőben 15 hadisír és egy hősi emlékmű, a Rác temetőben 32 „sisakos” hadisír, a Hosszú és a Csutora temetőben kettő-kettő, a Sóstói római katolikus temetőben egy hősi síremlék újult meg. A Szentlélek katonaletemetőben helyreállították a hősi emlékművet, a feszületet és a 10-es huszárok emlékművét, 643 hadisírt, a parcellák melletti információs táblákat, és megújulhatott a temető környezete is.

Az ünnepség a Himnusz hangjaival kezdődött a Szentlélek katonatemetőben, majd Kozáry Ferenc színművész műsorát hallhatták az emlékezők.

Ezt követően Cser-Palkovics András polgármester beszédében felidézte, hogy nemrégiben Vukmirban volt lehetősége meglátogatni azokat a magyar katonákat, akik a békét őrzik, és ott szolgálatot teljesítenek. Ezen látogatás alkalmával lehetősége volt Szarajevóban ellátogatni arra a helyre is, ahonnan elindult az első világháború és gondolni Székesfehérvár, a katonaváros honvédeire, akik az első világháborúban vesztek oda és hiába várta őket haza a családjuk.

Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy katonavárosként fejet hajtani az első világháborúban elesett hősök előtt felelősségünk és kötelességünk is egyben.

Székesfehérvár polgármestere után Benkő Tibor honvédelmi miniszter beszédében kiemelte, hogy a frontra induló katonákat úgy engedték el a hozzátartozóik, szeretteik, hogy visszavárják őket, ez nem mindenkinek adatott meg. Benkő Tibor hozzátette, hogy az első világháború hőseire emlékezve nemcsak a múltat, és a jelent, hanem a jövőt is szolgáljuk, hiszen emlékeztetni kell mindenkit, hogy nem ismétlődhetnek meg az első világháború borzalmai.
A tiszteletadáson részt vett Vargha Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium polgári hírszerzésért felelős államtitkára, Székesfehérvár országgyűlési képviselője is: "A mai fiatalok számára időben távoli generációk hőseire emlékezünk, magyar katonákra, akik szolgálatuk teljesítése közben életüket adták hazájukért. Nem hősnek születtek, munkás, polgári életre készültek, családot hagytak hátra, amikor a parancs háborúba, hazájuk védelmére szólította őket.. Sokan a trianoni békediktátum után szülőföldjüket is elvesztették, így sokszorosan igaz Szabó Dezső mondata: a harc értelme nem a győzelem, hanem a betöltött kötelesség csodás szentsége. Ők pedig életük árán is teljesítették kötelességüket. A történelemből tanulni tudó népek múltjukból, hőseik példájából merítenek erőt a jövőhöz, a veszteség próbatétel, amit ki kell állni.. 

Ők, akiknek emlékét hadisírok, emlékművek őrzik, erőt, és példát adnak nekünk. Elveszítettük őket, de példájuk velünk marad és nevüket megőrzi az emlékező tisztelet." - fogalmazott beszédében Vargha Tamás. 

Ezt követően megáldották az I. világháborús Szentlélek Katonatemető sírjait, majd koszorúzással tisztelegtek a hősök emléke előtt. Koszorút helyezett el Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Vargha Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium polgári hírszerzésért felelős államtitkára és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere is. A megemlékezés a Szózat, majd a Magyar takarodó dallamaival zárult.