A maga kutyája meg az én kutyám sétálgat a mi utcánkban...

Az ember négylábú barátja évezredek óta hűséges társ, aki nem ritkán családtagként él velünk. Ám ahogy az életvitelünk változott, úgy a mozgástere is mindenkinek beszűkült, és ezzel párhuzamosan az együttélés szabályai is változtak. De mik azok a szabályok, amelyhez kutyakötelessége minden gazdának igazodnia?
2018.09.26. 08:06 |
A maga kutyája meg az én kutyám sétálgat a mi utcánkban...

Fotó: archív 2015

A közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló rendeletet itt olvashatja el!

Sok oldalnyi jogszabály gyűlt össze, amelyet az ebbel élőknek be kell tartaniuk. Annyi szabály vonatkozik a kutyatartásra, hogy még a kutyások közül is csak kevesen vannak tisztában minddel.

Első lépés, ha kutya költözik az otthonunkba

A kutyát – nyilvántartásba vétel céljából – 3 hónapos kor betöltését követően 15 napon belül be kell jelenteni a jegyzőnek. Ugyancsak be kell jelenteni, ha a kutya elpusztult, elveszett, tartási helye 3 hónapnál hosszabb időre megváltozott, vagy új tulajdonoshoz került.

Hol élhet és hol nem a kutyánk?

Amennyiben tárasasházban élünk, úgy tudnunk kell, hogy csak és kizárólag a saját otthonunkban tarthatjuk kutyát. Tilos a közös használatában álló helyiségben elhelyezni az ebet, ahogy ugyancsak tilos bekerítetlen ingatlanon szabadon tartani.

Bekerített ingatlanon gondoskodni kell róla, hogy a kutya sem a szomszédos ingatlanra, sem pedig közterületre ne juthasson át, oda kinyúlni ne tudjon.

A kutyát úgy kell tartani, hogy a szomszédok nyugalmát ne zavarja, anyagi kárt ne okozzon, testi épséget és egészséget ne veszélyeztessen. Támadó, kiszámíthatatlan természetű kutya esetén a telek, a ház (lakás) bejáratán a harapós kutyára utaló figyelmeztető táblát szembetűnő módon el kell helyezni.

Amikor sétálni indulunk...

Közterületen kutyát csak pórázon szabad vezetni, de játszóterek területére még pórázon vezetve is tilos belépnie. Támadó, kiszámíthatatlan természetű ebre közterületen szájkosárat kell tenni, és minden a kutya által okozott sérülésért az állattartó felelősséggel tartozik. Közlekedési járműveken kutyát szállítani pórázon tartva és szájkosárral szabad csak.

A kutyusunkat közterületen csak erre a célra kijelölt helyen, kutyafuttatóban és felügyelet mellett lehet elengedi. Amennyiben támadó, kiszámíthatatlan természetű ebünk van, úgy a szájkosarát a futtatóban sem szabad levenni.

Tilos kutyát beengedni, bevinni és ott tartani

Egészségügyi, szociális, kulturális létesítmény területére, ügyfélforgalmat lebonyolító közintézmény épületébe, bölcsődébe, óvodába, iskolába. Játszótérre, kivéve, ha az intézmény működtetője ehhez hozzájárul. (Pl. terápiás kutya, kutyabemutató, oktatási cél stb.) Vakvezető és más segítő kutya, korlátozás nélkül bevihető a fent felsorolt intézményekbe is.

Kisdolog, nagydolog

Amennyiben társasházban élünk, úgy a közös használatú helyiségekben okozott szennyeződést kötelességünk eltakarítani, ahogy ugyanez vonatkozik a közterületen elhelyezett kutyagumira is. Még akkor is, ha éppen senki sem látja, hogy a kutyusunk pottyantott!

Ha elveszett a kutya

A gyepmesteri telepre került ebet 14 napon belül, az oltási igazolás bemutatásával, a tartási költségek megtérítése mellett lehet kiváltani. A 14 napon túl ki nem váltott gazdátlan eb örökbeadható.

Vitás kérdések

Állatvédelemre, valamint az állattartásra vonatkozó szabályok megsértése esetén, a kutyatartást a jegyző korlátozhatja, illetve megtilthatja, ahogy az állattartásból eredő szomszédjogi vitákban is neki kell eljárnia a hatályos jogszabályok szerint. A társasházak a Szervezeti Működési Szabályzatukban nem korlátozhatják a kutyatartást.