A Húsvét új utakra, új életre hív minket – Nagyszombati feltámadási szertartás és püspöki szentmise

Nagyszombaton az esti vigília szertartásával kezdetét vette a Katolikus Egyház legnagyobb ünnepe, a húsvét, amely a kereszténység örömhírét hirdeti. Spányi Antal püspök a fehérvári székesegyházban arról szólt, a világban zajló konfliktusok aggodalomra adnak okot mindannyiunknak, de Húsvét új utakra, új életre hív minket a szívünkben és a lelkünkben, hogy eljöjjön a béke, a szeretet az emberek közé.
2025.04.20. 11:02 |
A Húsvét új utakra, új életre hív minket – Nagyszombati feltámadási szertartás és püspöki szentmise

A nagyszombat esti liturgia a tűzszenteléssel és a húsvéti gyertya előkészítésével kezdődött.

A megszentelt tűzről meggyújtották a húsvéti gyertyát, majd körmenetben bevitték a templomba, meggyújtották a hívek gyertyáit, miközben az ének hirdette: „Krisztus világossága. - Istennek legyen hála!” Ezután felhangzott az Egyház leggyönyörűbb éneke, az Exultet, a Húsvéti örömének, amely összefoglalja az ünnep tartalmát, a Feltámadott fényességének kiáradását, a megváltás történetét, a hálaadást a megváltásért.

Az olvasmányok végigvezettek minket az üdvösségtörténet nagy állomásain, a teremtés történetétől, a kivonulásig, eljutva egészen az Újszövetségig.

Felhangzott a Glória, Isten dicsőítése és megszólaltak a harangok Krisztus győzelmének ünneplésére. Az evangélium már az üres sírt hirdette, az asszonyok tanúságát, hogy Jézus valóban feltámadt.

„A keresztény világban az örömhír hallatára, hogy Krisztus feltámadt, megdobban a hívek szíve és örül a lelke. Megtörtént az, amire az emberiség Ádám és Éva óta vágyott. Megtörtént a megváltás. Nem marad a bűné az utolsó szó.” – kezdte ünnepi gondolatait a főpásztor. Visszaemlékezett a Nagyhét eseményeire Krisztus dicsőséges bevonulásától a Golgotán bekövetkezett kínhaláláig. Húsvét vigíliáján azonban elérkeztünk az igazi örömhírig. Az evangélium tanúsága szerint az asszonyok megrendülve sietnek az apostolokhoz, hogy elmondják, amit az angyaloktól hallottak, Krisztus feltámadt. Miután tanítványok is meglátják az üres sírt, és találkoznak a feltámadott Úrral, a sötétség, a félelem, a szorongás, reménytelenség eltűnik a lelkükből.

Megértik, hogy megvalósult az ószövetségi ígéret. Amiért a második isteni személy emberré lett az beteljesedett. „Valami egészen új kezdődött el az életükben. Betöltekeznek a Szentlélekkel és bátran tanúságot tesznek Krisztusról, vállalva az üldöztetést, a börtönt, a vértanúhalált is. De, amit az apostolok megéltek az üres sírnál, az a mi tapasztalatunk is. Ha hittel nézzük húsvét ünnepét, és a feltámadottal szeretnénk találkozni, akkor meg kell értenünk, Ő a keresztfán megsemmisítette bűneinket, de a bűnbánattal tudjuk megélni a feloldozást. … Így bennünk is megszűnik a szorongás, mert Krisztus kezét foghatjuk, és a halálban is biztosak lehetünk; az Úr velünk lesz, nem leszünk magunkra hagyva.” – fogalmazott a püspök.

Szentbeszédében a főpásztor azt is hangsúlyozta, Krisztus megváltói halálával és feltámadásával új életet kapunk, új élet árad szívünkben. A hit és béke ajándékát kapjuk.

Így lesz élettel teli az imánk, szívünk megtelik szeretettel és képesek leszünk megfeledkezve magunkról másokon is segíteni. … „Áldott dolog békében élni, amikor a békétlenség és bűn eltűnik az életünkből. Mennyi örömnek ad helyet az ilyen szív és lélek. Vigyük el ezt a békét másoknak is. Lehet, hogy nem tudjuk meggyőzni őket hitünk igazságairól, de Krisztus szeretetével biztos, hogy valami megérinti a szívüket. A kegyelem erejével újjászületnek és akkor végre békesség lesz a világban. Nem lesz benne pusztítás, hazugság, önzés, hanem ismét olyanná lesz, amilyennek Isten teremtette: a béke és szeretet országa.”

A főpásztor azzal zárta beszédét, az angyal hírül adta, hogy Krisztus feltámadt, és ez hír az egyház tanításán keresztül, megérinti a szívünket. Fogadjuk be a feltámadt Krisztust a szívünkbe és soha, senkinek ne engedjük Őt kiűzni onnan. Tegyünk meg mindent, hogy a világ Isten akarata szerint a hit a béke a szeretet és az igazi remény országává váljék.

A keresztség liturgiájával folytatódó szentmisében elénekelték a mindenszentek litániáját, a főpásztor megszentelte a vizet és megáldotta a keresztelő kutat.

A hívek megújították keresztségi fogadalmukat és a püspök a megáldott vízzel meghintette őket. A szertartás a szentmise szokott rendje szerint folytatódott, majd a feltámadási körmenettel a hívők ünneplése kilépett a templom falai közül. A főpásztor vezetésével húsvéti énekekkel és a templomi csengők kíséretében körbejárták Fehérvár belvárosát. A püspök megáldotta a négy égtájat, hogy elvigye az egész világ számára az Örömhírt: Krisztus feltámadt! Valóban feltámadt! Alleluja!