A fogyasztók érdekében csökken a türelmi idő

 Az érintett fogyasztók érdekében tett javaslatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a lejárt tartozások miatt az energiaellátásból való kikapcsolás türelmi idejének hatvan napra csökkentésére. A módosítások legfontosabb célja a tartozás felhalmozásának a megakadályozása. A szociális ellátórendszerben dolgozó szervezetek szerint a jelenlegi 90 napos kizárási moratórium túl hosszú.
2011.01.25. 08:40 |
Az érintett fogyasztók érdekében tett javaslatot a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a lejárt tartozások miatt az energiaellátásból való kikapcsolás türelmi idejének hatvan napra csökkentésére. A módosítások legfontosabb célja a tartozás felhalmozásának a megakadályozása. A szociális ellátórendszerben dolgozó szervezetek szerint a jelenlegi 90 napos kizárási moratórium túl hosszú.
 
 
 Márciustól kilencven helyett hatvan napjuk lesz a fogyasztóknak arra, hogy rendezzék a tartozásukat a gáz- és az áramszolgáltatók felé. Az NFM a közlemény szerint a szolgáltatói tárgyalások és a szociális területen dolgozó szervezetek visszajelzése alapján döntött úgy, hogy a gyakorlati végrehajtás tapasztalatait figyelembe véve javaslatot tesz a földgázellátásról szóló törvény és a villamos energiáról szóló törvény lakossági felhasználók energiaellátásból történő kikapcsolására vonatkozó rendelkezéseinek módosítására.
 
 A módosítási javaslatok értelmében - azok országgyűlés jóváhagyása után - a lakossági felhasználók lejárt tartozás miatti kikapcsolásának türelmi ideje a jelenleg hatályos kilencven napról - a korábbi közüzemi rendszerben is alkalmazott - hatvan napra csökken - írja a tárca.
 
 A gyakorlati tapasztalatok az NFM szerint azt mutatják, hogy a hatályos előírások miatt olyan mértékben nőtt az egyes lakossági fogyasztók egyösszegű tartozásának mértéke, hogy azt már a szociálisan rászorulók megsegítésére specializálódott szervezetek közreműködésével sem lehetett kezelni, kiegyenlíteni. A módosítások legfontosabb célja a tartozás felhalmozásának a megakadályozása.
 
A szociális ellátórendszerben dolgozó szervezetek visszajelzései szerint a jelenlegi kilencven napos kizárási moratórium túlságosan hosszú. Tapasztalataik szerint azonban, ha időben megtörténik a kapcsolatfelvétel a fizetési nehézségekkel küszködő fogyasztók és a szociális ellátórendszer képviselői, vagy a karitatív szervezetek között, megvan az esélye annak, hogy a kisebb adósságot a háztartás rendelkezésére álló pénzügyi erőforrások jobb beosztásával, és az ahhoz való esetleges hozzásegítéssel fel lehessen dolgozni.
 
A minisztérium a védendő fogyasztókra vonatkozó rendelkezések módosítására is javaslatot tett: kizárólag azon fogyatékkal élő fogyasztók élveznek majd a kikapcsolással szemben teljes védelmet, akiknek élete vagy egészsége közvetlenül és igazoltan függ a villamosenergia-ellátás biztosításától. A földgázellátásban ilyen jellemzőkkel bíró fogyasztói kör nincs.
 
A szociálisan rászoruló fogyasztók védelme a kormány elképzelései szerint a jövőben az előre fizető mérők biztosítása útján, és az átalakított lakásfenntartási támogatási rendszer működtetése révén fog megvalósulni - közölte a tárca.

Magyarország

  1. Nemzeti összetartozás napja

    Az Országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává. A trianoni békeszerződés kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. A magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát.

    2026.06.04.
  2. Újabb forgalomkorlátozás M7-esen

    A Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (MKIF) tájékoztatása szerint ezen a hétvégén (május 16. és 17.) befejeződik az M7 feletti régi, velencei híd bontása, azonban a korábban jelzett munkálatok ütemezése és az azokkal járó korlátozások megváltoztak.

    2026.05.15.
  3. Megalakult az új Országgyűlés - letette a miniszterelnöki esküt Magyar Péter

    Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. A 199 fős Országgyűlésben a Tisza Pártnak 141, a Fidesznek 44, a KDNP-nek nyolc, a Mi Hazánknak hat képviselője van. A képviselők a történelmi zászlók előtt tettek esküt.

    2026.05.09.
  4. Hétvégi forgalomkorlátozás az M7-esen Velencénél - bontják a régi gyalogos hidat

    Szerda reggel birtokba vehették a közlekedők az új Velencei gyalogos- és kerékpáros hidat. Az új híd megnyitása után megkezdődik a régi híd elbontása. A bontási munkák ütemezetten, a 2026. május 9–10. és a május 16–17. közötti hétvégéken, szombatról vasárnapra virradó ÉJSZAKAI IDŐSZAKBAN zajlanak - adta hírül az MKIF Zrt.

    2026.05.08.