A fehérvári Mondelez energiaigényének negyedét fedezi az új napelempark

Több mint kétmillió dolláros beruházással valósult meg a Mondelez Hungária Kft. legnagyobb hazai, sőt európai szintű zöldberuházása: az új napelempark – amely a snackgyár által felhasznált energia 25 százalékát fedezi – csütörtöki átadásán Székesfehérvár Önkormányzata nevében Horváth Miklós Csaba alpolgármester mondott köszönetet a beruházásért.
2025.07.10. 14:48 |
A fehérvári Mondelez energiaigényének negyedét fedezi az új napelempark

Az új napelempark hivatalos átadóünnepségén elsőként Dominik Boguslawski, a gyár igazgatója köszöntötte a meghívottakat. Röviden ismertette, hogy a székesfehérvári gyárban olyan jól ismert snackeket gyártanak, mint a Milka, az Oreo, a TUC és a Győri Édes. Mint mondta, büszke arra, hogy vállalat most újabb lépést tett a megújuló energia felé székesfehérvári gyárában, hozzájárulva ezzel a cég fenntarthatósági stratégiájának éghajlatvédelmi pilléréhez.

Az új napenergia-berendezés, amely a cég legnagyobb ilyen jellegű európai fejlesztése, várhatóan évente akár 600 tonnával csökkenti a CO₂-kibocsátást, ami 3,5 millió mérföldnyi benzinüzemű autóval megtett útnak felel meg. Az igazgató köszönetet mondott mindenkinek, aki az elmúlt hónapokban a projekten dolgozott.

A beruházás részleteiről Mayer Áron üzletfejlesztési és beruházási osztályvezető osztott meg részleteket. Mint megtudtuk, a 2022-es év, amikor az energiaárak elszálltak, jelentős lökést adott a projekt megvalósításához. A fehérvári gyár azért is kuriózum, mert mellette van egy 3 hektáros szabad területe a Mondeleznek. Az anyacég jóváhagyását követően ezen a területen – 2 hektárt felhasználva – több mint 2 millió dollárból épülhetett meg a 4000 napelemből álló, 2,7 megawatt csúcsteljesítményű berendezés.

Mayer Áron hangsúlyozta, a fenntarthatóság jegyében a termékek sütése során keletkező hőt – ami a kéményeken távozna – melegvíz előállítására is felhasználják.

A fejlesztést megvalósító Solartech -Tamási Naperőmű Kft. részéről Németh Attila ügyvezető ismertette a megvalósítás fázisait, s megköszönte, hogy a számos kihívással járó feladatot rájuk bízták.

„Amikor 35 évvel ezelőtt Balsay István akkori polgármesterrel ezen a helyen jártunk a város leendő ipari parkjának előkészítése kapcsán, itt még mezőgazdasági területek voltak. Hihetetlen látni, hogy ugyanitt most pedig egy világszerte ismert édes, illetve sós termékeket gyártó cég napelemparkját adhatjuk át!” – mondta az eseményen Horváth Miklós Csaba. Székesfehérvár Önkormányzata nevében örömének adott hangot, hogy ez a jelentős zöldenergia-fejlesztés, ami a levegőminőség szempontjából is fontos, városunkban valósulhatott meg.

Az átadóünnepség a napelempark jelképes üzembe helyezésével zárult.

Gazdaság

  1. Együttműködés és

    Együttműködési megállapodást kötött az Óbudai Alba Regia Karának Geoinformatikai Intézete és a 3D Geosolutions Hungary Kft., amelynek köszönhetően a hallgatók modern eszközök segítségével fejleszthetik tudásukat, majd a Kulturális és Innovációs Minisztérium valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által megvalósított vállalkozásismereti roadshow következett.

    2025.12.04.
  2. Fejlesztések a Continestnél

    Kedden délelőtt hivatalosan is átadták a Continest közel 50 millió forint saját forrásból megvalósult beruházását, az új festőüzemet, amely a lemezüzem, a lakatosüzem és az összeszerelő-üzem mellett a vállalat negyedik gyártási egysége, ahol hamarosan elindul a konténeralkatrészek professzionális, nagy kapacitású festése.

    2025.12.02.
  3. 30 éves a Mondelēz székesfehérvári gyára

    Idén ünnepli harmincadik évfordulóját a Mondelēz székesfehérvári gyára. Az üzemben három évtizede készítenek olyan Magyarország- és Európa-szerte kedvelt csokoládékat és kekszeket, mint a Milka, a Pilóta keksz, a TUC, a Vaníliás Karika és az OREO.

    2025.12.02.
  4. A Hydro az Év Gondoskodó munkahelye

    A székesfehérvári Hydro Extrusion Hungary Kft. győzelmével ért véget az Év Gondoskodó Munkahelye 2025 díjért folytatott verseny. A Hydro Extrusion Hungary Kft. a nagyvállalat Plusz kategória befutója lett, és példát mutat arra, hogy lehet ipari környezetben is emberközpontú gondoskodási rendszert kialakítani.

    2025.12.01.