A falak adnak majd teret a jövőnek - elkészült a Ciszterci Szent István Gimnázium bővítése

A Ciszterci Szent István Gimnázium egy új tornacsarnokkal, étkezővel, megújult díszteremmel továbbá 12 tanteremmel is bővült és az intézmény udvarai is megújultak. Az építkezés két éve kezdődött és három hónappal a befejezési határidő előtt mostanra elkészült. A beruházáshoz mintegy 4.3 milliárd forintot biztosított az állam az iskolát működtető Ciszterci Rendnek.
2022.10.05. 13:32 |
A falak adnak majd teret a jövőnek - elkészült a Ciszterci Szent István Gimnázium bővítése

A 2017-ben indult beruházás megvalósításához először 2,7 milliárd forintos támogatást kapott a Ciszterci Rend a kormánytól. Így elindulhatott a fejlesztés első üteme, amelyben megépült a tornacsarnok, egy nagyobb ebédlőtér és a díszterem. A második ütemre, amelynek keretében 12 tantermet alakítottak ki, 1,67 milliárd forintot biztosított az állam.

A ciszterci közösség az országban mintegy 4200 gyermeket oktat

Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár emlékeztetett, hogy harminc éve, 1992-ben kapta vissza az iskolát az egyházi kárpótlás keretében a Ciszterci Rend és a Szent István nevét viselő gimnázium nagy hagyományokkal rendelkezik.

Jó érzés bejönni ide

Rétvári Bence miniszterhelyettes kiemelte, hogy Klebelsberg Kunó egykori iskolájában vagyunk és amit ő elkezdett száz éve, azt igyekszünk folytatni. Az elmúlt évtizedben 4576 óvodai és iskola beruházás valósult meg, épült 32 új tanuszoda, 48 tornaterem, 33 iskolabővítés volt, 7 új iskola épült. Mintegy 26 milliárd forintból korszerű digitális környezet teremtettek 2800 helyen, 4000 wifi kiépítés és 2000 sávszélesség bővítés történt, továbbá csak idén 120 ezer laptopot osztottak ki tanárok és diákok között.

Bobory Zoltán, aki egykor szintén az iskola diákja volt, Bokros János Óda az Alma materhez című versével köszöntötte az ünnepség résztvevőit.

Bérczi Bernát zirci apát arról beszélt, hogy Fehérváron harapni lehet a történelmet. Emlékeztetett arra, hogy 1702-ben indítottak a jezsuiták középfokú oktatást Fehérváron, 1756-ra épült fel az iskolaépület (a Fő utcán a Szent István Király Múzeum Rendház épülete), majd 1813-tól a jezsuiták feloszlatása után a ciszterciek vették át az iskolát. E falak között tanult többek mellett Reguly Antal nyelvész, Vajda János és Vörösmarty Mihály, Ybl Miklós, Semmelweis Ignác és Klebelsberg Kunó is.

A gimnázium1921-ben vette fel Szent István nevét és 1939-ben költözött a jelenlegi főépületbe. 1950-ben államosították és József Attila Gimnáziumként működött, majd 1994-ben indult újra az egyházi iskola, aminek az épülete 2014-re szűknek bizonyult. Dékány Szixtus korábbi zirci apát még 2012-ben kezdte el terveztetni a bővítést és 2020-ban kezdődött el az építkezés.

Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, államtitkár szintén egykori diákja és tanára is volt a Ciszternek arról beszélt, hogy a tanárok és a diákok együtt teszik naggyá az iskolát. Köszönetet mondott mindenkinek, aki tett azért, hogy megvalósulhasson a gimnázium bővítése.

Cser-Palkovics András polgármester a város közössége nevében mondott köszönetet, hogy belevágott a rend az építkezésbe, a kormánynak pedig a támogatásért, amit ehhez biztosítottak. Örömmel lehetünk itt, mert nagyszerű dolgot sikerült alkotni. Kiemelte, hogy több iskola újul meg a városban egyházi, alapítványi és állami egyaránt. Mint mondta a Teleki tervezése megkezdődött, a Kodolányi, a Tóparti és a Vasvári is megújul és olyan terek épülnek, amik a közösségnek adnak lehetőséget.

Az építkezés során mintegy 7000 m³ földet mozgattak meg, 1500 m² falat húztak fel, és beépítettek 500 tonna betonacélt, valamint 4000 m³ betont.

Városfejlesztés

  1. Új, korszerű gázmotor

    Új gázmotor-generátort állítottak szolgálatba a SZÉPHŐ Zrt. Bakony utcai telephelyén. A tavaly decemberben leszállított berendezés összeállítása, próbaüzeme után immár teljes kapacitással dolgozik a fűtőerőműben, a távhőrendszerbe bekapcsolt fehérvári háztartásokat és intézményeket ellátva.

    2024.04.18.
  2. Fehérvár lett az első

    Ünnepélyes keretek között vette át az Egyensúly Intézet által alapított Településindex-díjat dr. Cser-Palkovics András polgármester szerdán Gödöllőn A jövő települései Magyarországon konferencia keretében. Az Egyensúly Intézet minden évben frissítve teszi közzé településindexét, hogy minden döntéshozó és érdeklődő olvasó számára követhetővé válhasson az egyes magyar települések fejlődésének üteme. 

    2024.04.17.
  3. Tematikus tanösvény

    Hamarosan egy tematikus, geológiai tanösvényt alakítanak ki a Rác bányában, ami a Velencei-hegység legnyugatibb látható része. A terület geológiai érdekességei mellett a Rác bánya növény- és állatvilágát is bemutatják úgy, hogy a terüelt alkalmas lesz környezetismeret, természetismeret és földrajz órák megtartására is.

    2024.04.14.
  4. Esőkert a Török udvarban

    Már épül Székesfehérvár első esőkertje a Török udvarban, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. támogatásával. A rossz minőségű, homogén fű helyére mintegy ezer tő, mutatós, évelő növényt telepítenek, melyeket a környező épületekről levezetett esővízzel öntöznek majd önfenntartó módon.

    2024.04.03.