-
Nagyboldogasszony napja
Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Szombaton, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hat órakor.
2026.08.15. -
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének sajtóközleménye
Dr. Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter 2026. július 30-án megkereste az országos önkormányzati érdekszövetségek elnökeit az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) soron következő ülésének előkészítésével kapcsolatosan és javaslatokat kért az ülés napirendjére.
2026.08.07. -
Bezárhatnak a bölcsődék és óvodák
Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026.08.02. -
További energiatakarékos intézkedéseket vezet be Székesfehérvár
Székesfehérvár Önkormányzata a Kormány energiatakarékosságra vonatkozó felhívásához csatlakozva több intézkedést vezet be a villamosenergia-felhasználás csökkentése érdekében. A cél, hogy az önkormányzati feladatellátás zavartalan biztosítása mellett mérséklődjön az energiafelhasználás, és a munkavállalók számára is biztonságos munkakörnyezetet lehessen fenntartani.
2026.08.01.
A 20-29 évesek körében 100 élveszületésre még mindig 62 abortusz jut
Bár folyamatosan csökken Magyarországon a terhesség megszakítások száma, a 20 év alattiak között 100 születésre még mindig 90 terhesség megszakítás jut. A KSH demográfusa szerint ennek oka, hogy egyre később vállalnak a nők gyermeket. Így lehet például, hogy a 20-29 éves nők körében a legtöbb az abortusz, mégis a születések száma miatt a száz születésre jutó terhesség-megszakítások száma mérsékeltebb. A 20-29 évesek körében 100 élveszületésre 62, a 30-34 évesek körében 38-45 abortusz jut.
2007.01.16. 08:41 |
Bár folyamatosan csökken Magyarországon a terhesség megszakítások száma, a 20 év alattiak között 100 születésre még mindig 90 terhesség megszakítás jut. A KSH demográfusa szerint ennek oka, hogy egyre később vállalnak a nők gyermeket. Így lehet például, hogy a 20-29 éves nők körében a legtöbb az abortusz, mégis a születések száma miatt a száz születésre jutó terhesség-megszakítások száma mérsékeltebb.2005-ben 97 ezer 500 gyermek született, miközben 48 ezer 700 terhesség-megszakítást végeztek az orvosok. Így száz élveszületésre nagyjából 50 abortusz jut.
Ha korcsoportonként tekintjük az abortuszon résztvevőket, akkor kiderül, hogy a 20 és 29 év között nők körében 1.000 nőre 30-32 terhesség-megszakítás jut, és ettől alig maradnak el a 30-34 évesek.
Ha azonban 100 élveszületésre nézzük korcsoportonként a statisztikát, akkor kiderül, hogy a 20 év alattiaknál majdnem minden második terhesség megszakítással végződik. 100 élveszületésre ugyanis 90 abortusz jut. Ebből kiderül, hogy a 20 év alattiak körében visszaesett a gyermekvállalási kedv.
A 20-29 évesek körében 100 élveszületésre 62, a 30-34 évesek körében 38-45 abortusz jut.