-
Nemzeti összetartozás napja
Az Országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává. A trianoni békeszerződés kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. A magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát.
2026.06.04. -
Újabb forgalomkorlátozás M7-esen
A Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (MKIF) tájékoztatása szerint ezen a hétvégén (május 16. és 17.) befejeződik az M7 feletti régi, velencei híd bontása, azonban a korábban jelzett munkálatok ütemezése és az azokkal járó korlátozások megváltoztak.
2026.05.15. -
Megalakult az új Országgyűlés - letette a miniszterelnöki esküt Magyar Péter
Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. A 199 fős Országgyűlésben a Tisza Pártnak 141, a Fidesznek 44, a KDNP-nek nyolc, a Mi Hazánknak hat képviselője van. A képviselők a történelmi zászlók előtt tettek esküt.
2026.05.09. -
Hétvégi forgalomkorlátozás az M7-esen Velencénél - bontják a régi gyalogos hidat
Szerda reggel birtokba vehették a közlekedők az új Velencei gyalogos- és kerékpáros hidat. Az új híd megnyitása után megkezdődik a régi híd elbontása. A bontási munkák ütemezetten, a 2026. május 9–10. és a május 16–17. közötti hétvégéken, szombatról vasárnapra virradó ÉJSZAKAI IDŐSZAKBAN zajlanak - adta hírül az MKIF Zrt.
2026.05.08.
2010-ben módosulhat a választási rendszer - megszűnnének az egyéni választókerületek?
Jövő héten egyeztetnek a parlamenti pártok arról, hogy a kisebb létszámú parlament érdekében létrejövő új választási rendszer egy vagy több fordulós legyen, illetve, hogy a jelenlegi vegyes rendszer vagy csak a listák alapján juthassanak mandátumhoz a képviselők. A létszámról egyelőre nincs megegyezés. Először a 2010-es választások után alakulhatna meg a kisebb létszámú parlament.
2005.06.30. 07:02 |
Jövő héten egyeztetnek a parlamenti pártok arról, hogy a kisebb létszámú parlament érdekében létrejövő új választási rendszer egy vagy több fordulós legyen, illetve, hogy a jelenlegi vegyes rendszer vagy csak a listák alapján juthassanak mandátumhoz a képviselők. A létszámról egyelőre nincs megegyezés.
Először a 2010-es választások után alakulhat meg a kisebb létszámú parlament. A négy parlamenti párt szerdai egyeztetésén a jelenlévők láttak lehetőséget a megállapodásra, azaz, hogy a megkezdett tárgyalási folyamat eredményeként 2010-ben már új választási eljárással, kevesebb képviselőt választhatnak a magyar állampolgárok.
A szerdai tárgyalásokon ugyanakkor érdemi kérdésekről még nem esett szó, legközelebb a jövő héten ülnek össze a pártok delegációi. Ekkor két fontos kérdés szerepel a napirenden: egy vagy két fordulóban történjen-e a választás; megmaradjon-e a jelenlegi vegyes rendszer vagy - az MDF javaslata szerint - csak a listák alapján juthassanak mandátumhoz a képviselők.
- Optimista vagyok, a jelenlegi tárgyalássorozat eredményeképpen érdemben csökkenhet a parlament jelenlegi létszáma - fogalmazott a megbeszélést követően Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Az egyeztetés kezdeményezője úgy fogalmazott, kisebb, de erősebb szakértői háttérrel hatékonyabban működhet az Országgyűlés.
Szintén lát esélyt a megállapodásra Salamon László (FIDESZ). Mint elmondta, korábban azért fulladhattak kudarcba a létszámcsökkentési kísérletek, mert azt a pártok saját mandátumszerző képességük növelésére kívánták felhasználni. Az új választójogi rendszernek úgy kell működnie, hogy a leadott szavazatok alapján a jelenlegivel megegyező arányú mandátumelosztást eredményezzen - tette hozzá. A legnagyobb ellenzéki párt szerint fontos az egyéni képviselői mandátumok megtartása, mivel ez jelenthet közvetlen kapcsolatot a választókkal.
A tárgyalássorozat célja, hogy olyan új választási szabályok alakulhassanak a ki, amelyek a kisebb létszám mellett pontosabban tükrözik a választói akaratot - mondta el Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. A szocialista frakció az egyfordulós választásokat támogatja, mivel az embereknek elegük van a kampányból, és egy forduló lényegesen olcsóbb lenne. Az egyeztetésen a pártok letették kártyáikat az asztalra, amelyből arra lehet következtetni, hogy van esély a megállapodásra - közölte a politikus.
Először a 2010-es választások után alakulhat meg a kisebb létszámú parlament. A négy parlamenti párt szerdai egyeztetésén a jelenlévők láttak lehetőséget a megállapodásra, azaz, hogy a megkezdett tárgyalási folyamat eredményeként 2010-ben már új választási eljárással, kevesebb képviselőt választhatnak a magyar állampolgárok.
A szerdai tárgyalásokon ugyanakkor érdemi kérdésekről még nem esett szó, legközelebb a jövő héten ülnek össze a pártok delegációi. Ekkor két fontos kérdés szerepel a napirenden: egy vagy két fordulóban történjen-e a választás; megmaradjon-e a jelenlegi vegyes rendszer vagy - az MDF javaslata szerint - csak a listák alapján juthassanak mandátumhoz a képviselők.
- Optimista vagyok, a jelenlegi tárgyalássorozat eredményeképpen érdemben csökkenhet a parlament jelenlegi létszáma - fogalmazott a megbeszélést követően Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. Az egyeztetés kezdeményezője úgy fogalmazott, kisebb, de erősebb szakértői háttérrel hatékonyabban működhet az Országgyűlés.
Szintén lát esélyt a megállapodásra Salamon László (FIDESZ). Mint elmondta, korábban azért fulladhattak kudarcba a létszámcsökkentési kísérletek, mert azt a pártok saját mandátumszerző képességük növelésére kívánták felhasználni. Az új választójogi rendszernek úgy kell működnie, hogy a leadott szavazatok alapján a jelenlegivel megegyező arányú mandátumelosztást eredményezzen - tette hozzá. A legnagyobb ellenzéki párt szerint fontos az egyéni képviselői mandátumok megtartása, mivel ez jelenthet közvetlen kapcsolatot a választókkal.
A tárgyalássorozat célja, hogy olyan új választási szabályok alakulhassanak a ki, amelyek a kisebb létszám mellett pontosabban tükrözik a választói akaratot - mondta el Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. A szocialista frakció az egyfordulós választásokat támogatja, mivel az embereknek elegük van a kampányból, és egy forduló lényegesen olcsóbb lenne. Az egyeztetésen a pártok letették kártyáikat az asztalra, amelyből arra lehet következtetni, hogy van esély a megállapodásra - közölte a politikus.