-
Zárva lesznek a kiállítóhelyek
Az extrém kánikula miatt június 27-e, szombattól június 30-a, keddig a Szent István Király Múzeum minden kiállítóhelye zárva tart. Az első nyitási nap július 1-je, szerda. A TOTUS TUUS kiállításra június 30-ra, keddre meghirdetett garantált tárlatvezetés is elmarad. A SZIKM kéri a múzeumlátogatók megértését.
2026.06.26. -
Igazán nők!
Csütörtök este megérkezett Székesfehérvárra az egyik legkülönlegesebb nyárindító koncert. A Bartók Béla téren újra színpadra állt az Igazán Nők! – az a produkció, amely a budapesti sikerek után végre hazatért, hogy a fehérvári közönséggel együtt indítsa a nyarat.
2026.06.26. -
Virágálom és más...
Zsólyom Zsuzsa festőművész képeiből nyílt kiállítás a Krajczáros Art Galleryben. Az alkotó munkáit a természet, a Bükk és a színek varázsa inspirálták.
2026.06.26. -
Igazán nők!
A Bartók Béla tér adott otthont az Igazán Nők koncertnek. Az estén Fehér Adrienn, Jónás Andrea, és vendégeik Füredi Nikolett és Tunyogi Bernadett lépett fel, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar kíséretében.
2026.06.26.
Versenyben a jogokért - országos döntőben a Ciszterci gimnázium csapata
A „Versenyben a jogokért” elnevezésű nemzetközi Európai Uniós vetélkedő országos döntőjében képviselte Székesfehérvárt a Ciszterci Szent István Gimnázium. A 11. évfolyamosok által alkotott hat fős csapat: Laki Anett, Fekete Kristóf, Gula Miklós, Lengyel László, Rohály Dávid 11.a és Málits Tamás 11.b osztályos tanulók dr. Sziráki Szilvia történelem tanár vezetésével készültek, és a 4. helyezést érték el.
2014.02.03. 15:28 |
A „Versenyben a jogokért” elnevezésű nemzetközi Európai Uniós vetélkedő országos döntőjében képviselte Székesfehérvárt a Ciszterci Szent István Gimnázium. A 11. évfolyamosok által alkotott hat fős csapat: Laki Anett, Fekete Kristóf, Gula Miklós, Lengyel László, Rohály Dávid 11.a és Málits Tamás 11.b osztályos tanulók dr. Sziráki Szilvia történelem tanár vezetésével készültek, és a 4. helyezést érték el.
A Polgárok Európai Éve alkalmából 2013-ban Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter kezdeményezésére indították el a „Versenyben a jogokért/Competing through Rights" vetélkedősorozatot. Az elmúlt év októberében meghirdetett versenyre több mint 90 csapat jelentkezett, amelyből kilencen jutottak a legjobbak közé, köztük a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai.
A középiskolák 15-17 éves diákjainak szóló, angol nyelvű vetélkedősorozat célja, hogy az Európai Unió fiataljai felfedezzék az Unió lényegét, megismerjék működését, valamint megtudják, mit jelent európai polgárnak lenni, melyek azok az alapvető jogok, melyeket az Alapjogi Charta biztosít számukra.
A közigazgatási tárca által kiküldött versenyfelhívásra közel 70 középiskola jelentkezett Magyarország különböző területeiről. A vetélkedősorozat első, online fordulóján - amelyre Magyarország különböző régióiból összesen 94 csapat regisztrált - a diákoknak az EU-val kapcsolatos alapvető ismereteikről kellett számot adni egy angol nyelvű tesztsorozat kitöltése során.
A továbbjutott 39 középiskolás csapatnak a második, „Én, mint EU-polgár” elnevezésű, szintén angol nyelvű online fordulón, a vetélkedő regionális döntőjén az angol nyelvű teszt kitöltése előtt kisfilmet kellett készítenie, amelyben bemutatták, hogy mit jelent az Európai Unió a saját településük számára. Az országos döntő előzetes feladata pedig a Közép-Dunántúli Régiót bemutató kisfilm elkészítése volt, melyre a zsűri a kreativitás területén maximális pontszámot adott.
A két sikeres fordulót követően a csapat bejutott a vetélkedő nemzeti döntőjébe, ahol január 31-én, pénteken nyolc csapattal mérte össze tudását az Európai Unió Alapjogi Chartájának témájában. A Budapest, Szombathely, Sarkad, Székesfehérvár, Fehérgyarmat, Sopron, Pécs, Eger, Nyíregyháza városokból érkezett fiatalok olyan feladatokat kaptak, amelynek során nemcsak az Alapjogi Charta alapos ismeretére, magas szintű angol nyelvtudásra volt szükség, hanem a csapat tagjai közötti együttműködésre és kreativitásra is. A példaértékűen szervezett országos döntőben, szoros küzdelemben a fehérvári csapat 4. helyezést ért el.