Underground zenei nap a velencei EFOTT nagyszínpadon

 Az EFOTT csütörtöki napja akár beírjhatja magát a hazai fesztiválok történelmébe is, ugyanis a szervezők tudta szerint még nem volt olyan vidéki fesztivál, ahol egy egész napot szenteltek az underground kultúrának. A nagyszínpadon, olyan együttesek léptek fel, akik többet koncerteznek Németországban, Hollandiában és Angliában, mint Budapesten. Annak ellenére, hogy rétegzenéről van szó, sokan voltak kíváncsiak rá.  (Tekintse meg képgalériánkat!)
2005.07.22. 18:50 |

 Az EFOTT csütörtöki napja beírja magát a hazai fesztiválok történelmében, ugyanis a szervezők tudta szerint még nem volt olyan vidéki fesztivál, ahol egy egész napot szenteltek az underground kultúrának. A fesztivál nagyszínpadán, olyan együttesek léptek fel, akik többet koncerteznek Németországban, Hollandiában és Angliában, mint Budapesten. Annak ellenére, hogy rétegzenéről van szó, sokan voltak kíváncsiak rá. (Tekintse meg képgalériánkat!)

 Egy előzetes sajtóközleményben olvasható volt, hogy a fesztivál szervezői napi 10 000 látogatót várnak az EFOTT -ra. Benis Dániel a fesztivál egyik főszervezője elmondta, hogy az előzőleg említett szám nagyjából valóra is várt és egy nagyon erős hétvégére számítanak. A szervező elmondta még, hogy a csütörtöki napot az underground kultúrának szánták, hiszen úgy gondolják, hogy a mainstream annyira eluralkodott hazánkban, hogy az egyeduralmat meg kell törni. Erre a legjobb lehetőség egy fesztivál, ahol sok embert el lehet érni.

 A zenészek már kora délután elkezdték bizonygatni a nagyszínpadon, hogy létjogosultságuk van a hazai zenei életben. Elöször a pécsi Peet zenekar tagjai bizonyítottak, akiket még Siklósiak is kísértek a fesztiválra. A pécsi formáció elektromos zenéje felrázta azokat, akik délutáni álmukat aludták. A Matisa András vezette zenekar tört ütemű zenéjét sokszor keverte világzenei betétekkel. Az együttes érdekessége, hogy a dobok mögött a Kispál és a Borz együttes egykori dobosa Tóth Zoltán, azaz Csülök ült.

 A pécsi együttest az egykori első színes tévéről elnevezett zenekar a Colorstar követte. Addigre valóban felkelt a közönség, mert a „downtempo” hazai nagyköveteinek zenéjére már rengetegen vonaglottak. Az együttest többször is visszatapsolta a közönség a színpadra és ők éltek is a felkérésselm, eljátszottak még 1-1 számot. Annyi kritika érte a zenekart, hogy volt aki „felírta” az sms falra, hogy az énekes torzított hangja a Kraftwerket idézi meg benne.

 Mintegy 45 perc technikai átállás után pedig sokak kedvence, a fellépők közül talán legpopulárisabb együttes, az Anima Sound System következett. Az együttesben nem is olyan régen óriási változások történtek. Az énekes Németh Juci közös megegyezésre kiszállt az együttesből, Jucit nem pótolni vagy helyettesíteni kívánták, hanem egy új felállást hoztak létre. A banda új énekesnőt kapott Kása Juli személyében, de a frontszerep nem az övé lett, hanem egy brit MC -jé Jez Thompsoné. Az Mc már számos világszinten is bizonyított együttessel dolgozott együtt, például az Asian Dub Foundation -nel. Ez az együttműködés rá is nyomja a bélyegét az Anima új stílusára. Az sms falon többen panaszkodtak, hogy „ez nem az anima”, vagy tették fel a kérdés, hogy „mikor kezdődik az anima koncert”. Ennek ellenére rengetegen ugrálták végig a koncertet, amin a régi számok közül is számos felcsendült. 

 A nagyszínpadon a záró esemény a Korai Öröm koncertje volt. Az együttes 10 zenészt és 3 vj -t, azaz látványtechnikust számlál. Az elsők voltak azok közül, akik Magyarországon elkezdték meghonosítani ezt a fajta stílust. Első kazettájuk 1993 -ban jelent meg, azóta folyamatosan koncerteznek és hat másik lemezük került ki a polcokra. A koncertjük alatt a színpad környékén misztikus hangulatot teremtettek, ugyanis zenéjük egyik fontos alapja a keleti misztikus hangzás, amit kiváló elektronikus alapokra játszanak fel. A koncert során a közönség az együttessel szárnyalt különböző kultúrák, civilizációk dallamai között. Ennek eredményeképpen kicsit fáradtan, de jóleső elégedettséggel folytatták a fesztivált a különböző kis sátrakban. Bár volt, aki nehezményezte az sms falon, hogy az együttes nem játszotta a „disc2 track08-at”, pedig az a kedvence a Korai Örömtől.

 A közönség szerint a legjobb kis koncert a Csókolom együttesé volt, akik olyan fergeteges hangulatot teremtettek, hogy nem tudták abbahagyni a zenélést, és olyan gyorsan váltották a számokat, hogy a szervezők nem tudták lekeverni őket. A hosszas ráadás után még így is hosszasan őrjöngött a tömeg, hogy folytassák a zenélést, de ahogy a Queen együttes tagjai énekelték: „The show must go on”.

Tekintse meg képgalériánkat!

Fotó: Kovács Milán