Újra együtt - Múzeumok Éjszakája Székesfehérváron

A Múzeumok Éjszakáján újra megtelt a Belváros: a látogatók olyan kulturális értékkel találkozhattak, olyan érdekességekről hallhattak a szervezett programokon, tárlatvezetéseken, bejárásokon, amelyek a mindennapokban sokszor rejtve maradnak a múzeumkedvelők előtt is.
2021.06.26. 22:36 |
Újra együtt - Múzeumok Éjszakája Székesfehérváron

A Szent István Király Múzeum kiállítóterei idén is számos érdekes programot kínáltak. Nem volt tilos az átjárás a Városi Képtárban: kiderült, hogy a 20. század válogatott alkotásait magában foglaló Deák Gyűjtemény az Oskola utcától egészen a Jókai utcáig tart.

Összetartozunk: a Csók István Képtárban a nemrég megnyílt időszaki kiállítás várta a vendégeket, a határon túli magyar képzőművészet több mint 80 remekével, a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből. Az Új Magyar Képtárban Tranker Kata képzőművész kiállítását lehettet megnézni az állandó tárlat mellett, és nyitva volt Gorsium Régészeti Park Zichy-pincéje, ahol a római kőtár építésének folyamatába tekinthettek be a látogatók. A Hetedhét Játékmúzeum tárlatvezetése a porcelánbabákról szólt, a Hiemer-ház udvarán Réber és Moskovszky szelfi-pontoknál lehetett fotózkodni.

Képek: Simon Erika, Molnár Artúr, Bácskai Gergely

A sötétedéssel fáklyák kerültek elő a várfalak tövében és a Belváros eldugott kis utcáiban: a Tourinform Titkos Túrájának kiemelt helyszíneként hagyományosan a Nemzeti Emlékhely szerepelt.

Újra volt hagyományos városházi körséta is, ahol a polgármester kalauzolta végig az érdeklődőket, egészen a dolgozószobájáig.

Justitia és Prudentia, az Igazságosság és az Okosság szobraitól indult a városházi séta szombaton: a Múzeumok Éjszakáján dr. Cser-Palkovics András polgármester és Kulcsárné Németh Mariann idegenvezető közösen meséltek a barokk stílusú épület falai között. A körséta állomásai között a folyósón álló kis Mária-szobor, a Szent Korona, a koronázási kard és az Országalma hiteles másolatai, valamint az 1948-ban lemázolt Aba-Novák-szekkók is szerepeltek. A látogatók megnézték a Díszterem emlékeit és értékeit az Aranybulla-falfestménnyel, a történelmi zászlókkal, valamint a bazilikában folyó ásatások során előkerült középkori korpuszt. Kiderült, honnan nyílik a bajnokcsapatok ünneplésekor fontos szerepet játszó erkély, a látogatók egy újabb szögből nézhették meg Mujkó szobrát – a polgármester szobájából. A polgármester örömét fejezte ki az együttlét apropóján, és hogy a ’város háza’ ezen a délutánon és estén újra a közösségé lehet.