Új igazgató, megújuló épület - maroshegyi kultúrközpont lesz a Gárdonyi Géza Művelődési Ház

 Adorján Viktor január elsejétől vezeti a Gárdonyi Géza Művelődési Házat. A kultúrában otthonosan mozgó szakember foglalkozott diákszínjátszással még a hetvenes években és 18 évig volt a Pelikán terem művészeti vezetője. "Nem a művészi gondolkodást, illetve az alkotói szándékot kell előre helyezni, hanem itt egy teljesen más művelődési, nem pedig művészeti feladattal állok szemben." -mondja Adorján Viktor a maroshegyi művelődési központról. Lesz munka bőven az idei esztendőben, hiszen az épület felújítása is elkezdődik majd tavasszal.
2005.02.14. 06:52 |

 Január elsejétől a Gárdonyi Géza Művelődési Ház igazgatójává Adorján Viktort nevezték ki. A kultúrában otthon mozgó szakember foglalkozott diákszínjátszással még a hetvenes években és 18 évig volt a Pelikán terem művészeti vezetője. "Nem a művészi gondolkodást, illetve az alkotói szándékot kell előre helyezni, hanem itt egy teljesen más művelődési, nem pedig művészeti feladattal állok szemben." - mondja Adorján Viktor.

 A Gárdonyi Géza Művelődési Házban külső ránézésre is van tennivalója rendesen...

 Az épületben is bőven van felújtani való, gyakorlatilag monbdhatjuk azt, hogy a teljes épület felújításra szorul, ami márciusban a tető-rekonstrukcióval meg is fog kezdődni valószínűleg. Nagyon bízom benne, hogy a tető elkészülte után azzal a lendülettel folyik is tovább a munka. Nem csak az épületet kell megújítani: ismeretes mindenki előtt, hogy az intézmény tavaly egy roppant nehéz gazdasági évet élt át. Amikor január elsején a vezetője lettem ennek a háznak egy költségvetésileg konszolidált állapotot vettem át. Az intézmény létezése biztosítottnak tűnik jelenleg, de ehhez pénz és sok munka szükséges, hogy tartalommal töltsük meg.

 Milyen kultúrális tevékenységeket terveznek a Gárdonyi Géza Művelődési Házban?

 Az első fél év célja, hogy minden közművelődési forma megszűnését megakadályozzam és megőrizzem azt, ami eddig is volt az épületben. A második félévben pedig szeretnénk az aktív kultúrálódásnak tágabb teret nyitni.

 Mennyiben nevezhető Ön szerint kihívásnak az igazgatói poszt, hiszen a Pelikán terem a vezetése alatt soha nem volt ilyen helyzetben és tulajdonképpen csak 2006-ban tudnak aktív közművelődési tevékenységet folytatni a művházban?

 Kihívásnak mindenképpen komoly kihívás, lévén a feltételek olyanok, hogy anyagi és infrastruktúrális helyzetünk szorít minket. A kihívás másik oldala pedig személyes dolog: mint elhangzott sok időt töltöttem el a színházban, ami teljesen más, mint egy művelődési ház. Nem a művészi gondolkodást, illetve az alkotói szándékot kell előre helyezni, hanem itt egy teljesen más művelődési, nem pedig művészeti feladattal állok szemben. Nem újdonság ez az életemben, mert régebben foglalkoztam népműveléssel és végzettségem is van hozzá, de azért a színház világában töltött húsz év meghatározó. Vissza kell zökkennem a közművelődési gondolkodásmódba. A feladat, pedig önmagában véve is óriási.

 Várható esetleg, hogy amatőr színjátszó csoportok is otthonra lelhetnek itt, hiszen a színház és előtte az amatőr színjátszás fontos momentum volt az életében?

 Azt gondolom, ha a feltételek is megérnek rá, akkor ennek semmi akadálya nem lesz. Az már egy más kérdés, hogy feltehetően nem az én vezetésemmel, mert nem azért vagyok itt, persze a fél szemem rajtuk lesz, hogy ha lesz ilyen csoport. A művelődés más területein is gondolkozom, ami színesebbé tehetné a maroshegyiek életét, megtalálva a fiatal és az idősebb korosztályt is. Nincs persze eltemetve a művészeti munka, de néhány évig itt nem ez az első amivel foglalkozni kell.