Tudományközi kalandok - játékkonferencia Moskovszky Éva emlékére

Zsebbabákat, divatos babaruhákat, bútorokat és használati tárgyakat „adtak” kis időre kölcsön a Moskovszky Gyűjtemény kis lakói a játéktörténettel foglalkozó szakembereknek, akik az általuk vizsgált tárgyakról tartottak előadást a Moskovszky Éva tiszteletére pénteken megrendezett Tudományközi kalandok a játék világában című konferencián.
2022.10.14. 15:01 |
Tudományközi kalandok - játékkonferencia Moskovszky Éva emlékére

A rendezvényt, amelynek a Hetedhét Játékmúzeum adott otthont, immár tizedik alkalommal szervezete meg közösen Székesfehérvár Önkormányzata és a Szent István Király Múzeum Moskovszky Éva emléke előtt tisztelegve.

A Hetedhét Játékmúzeum megnyitásával egyidőben, 2012-ben adta át a konferencia szervezését a Kiss Áron Magyar Játék Társaság és annak elnöke, dr. Györgyi Erzsébet a fehérvári múzeumnak. Az elmúlt évtizedben rendezett konferenciákon több tucat előadó fordult meg itt, és a szervezők igyekeztek minden évben egy konkrét, de szerteágazó, játékkal kapcsolatos témát helyezni a középpontba. Az évfordulóra rendezett idei konferencia különlegessége, hogy az összes előadás a Moskovszky Gyűjtemény tárgyairól szól, mondta köszöntőjében dr. Nagy Veronika. „Az elmúlt tíz évben itt felszólaló szakemberek, elhangzott előadások jelentik a Moskovszky Gyűjtemény múzeumi rangját. Ezek a kutatások és együttműködések egyben a Hetedhét Játékmúzeum legfontosabb eredményei.” – tette hozzá.

A megjelent szakembereket és köztük Dobos Gergelyt, Moskovszky Éva unokáját a város nevében Lehrner Zsolt Székesfehérvár alpolgármestere köszöntötte. „Öröm, hogy a játéktörténeti konferencia sorozat folytatódik. Az élet minden területén fontos a generációk közötti folytonosság. Igaz ez a játékra, mint tevékenységre, és az ebből a tevékenységből kialakuló érdeklődési körre, amely a későbbiekben akár különböző művészeti és tudományos irányok felé vezetheti a gyermekeket.” A játék mindig megmutatja azt az átjárót, amely összeköti a jelent a múlttal. Feladatunk őrizni ezt a gazdag tárgyi és szellemi hagyatékot.

Dr. Kuczi Petra, a Szent István Király Múzeum általános igazgatóhelyettese a Hetedhét Játékmúzeum egyik fő céljának nevezte a múzeumlátogató felnőttek kinevelését. A játékok, az ehhez kapcsolódó múzeumpedagógiai foglakozások ebben nagy segítséget nyújtanak. Dr. Györgyi Erzsébet, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke köszöntőjében méltatta a játékpedagógiai programját a múzeumnak, és azt kívánat, mindig legyenek olyan szakemberek, akik lelkesen vállalkoznak a babaházak titkainak megfejtésére.

A konferencia előadói között többen voltak azok, akik nem játékkutatók. Ők egy-egy tárgyegyüttes országosan elismert szakértői (művészettörténész, muzeológus, etnográfus, divattörténész, könyvtáros), akik egy-egy előadás idejéig „felemelték” a Gyűjtemény tárgyait a felnőttek világába, és a saját kutatási tapasztalataik mentén értelmezték őket. Így többek között szó volt a babaszobák komódjairól, ebédlőszekrényeiről, óráiról, kályháiról, miniatűr könyveiről és a Moskovszky-gyűjtemény vallásos tárgyairól.